سخنرانی دکتر سیدمحسن فاطمی

AWT IMAGE     AWT IMAGE

 سخنرانی استاد برجسته دانشگاه بریتیش کلمبیا

 

  جلسه سخنرانی دکتر سیدمحسن فاطمی (استاد دانشگاه British columbia ) با موضوع «پرورش و تقویت تفکر خلاق و آثار آن در کارآفرینی» بعدازظهر دوشنبه 24 فروردین در آمفی‌تئاتر دانشکده مهندسی صنایع برگزار شد.

  دکتر فاطمی خلاقیت را به وجود آوردن از مواد موجود معنا کرد و با تفاوت قائل شدن بین ابداع وخلاقیت گفت: ابداع به معنای به وجود آوردن از هیچ است یعنی به کنه وجودی و خلق و خلاقیت یعنی با در اختیار داشتن مواد موجود، چیزی فراتر از آنچه تاکنون داشته‌ایم به وجود آوریم.

  وی با تاکید بر آنکه انسانهای خلاق نه تنها در عالم خیال بلکه درعالم خارج نیز می‌توانند تصرفاتی داشته باشند، نوآوری را به اجرا درآوردن و به منصه ظهور رساندن ایده‌های خلاق، تعریف کرد و سپس به تبیین مولفه‌های مرتبط با خلاقیت پرداخت و گفت: خلاقیت یعنی نگاه و توجه به رخسارهای ناآشنا در کنار رخسارهای آشنا و انسان خلاق است که می‌تواند در کنار یک چهره مانوس، چهره‌ای نامانوس به وجود آورد. ما بر حسب دانش و ‌آموخته‌های خود، انگاره‌های ذهنی داریم که در فهم تجربیات جدید، نقش بسزایی دارند و خلاقیت یعنی پرداختن به آن چیزی که می‌تواند باشد و آن چیز، الزماً آن چیزی که هست، نیست.

  دکتر فاطمی ادامه داد: به هر میزان که ما از لحظه حال، غیر هوشیارانه عبور کنیم ‌متوجه فراز و فرود چهره‌های ناآشنا نخواهیم بود. آدم‌های خلاق، منظرهای مختلف را می‌بیند و افراد غیر خلاق، ‌از تصویر ذهنی خود فراتر نمی‌روند.

  وی عامل دیگر مرتبط با خلاقیت را ارتباط بین چیزهای بی‌ربط دانست و گفت: ذهن‌های منطقی و خطی، نمی‌توانند خلاقیت بالایی داشته باشند چون ذهن منطقی، اصرار بر ارتباط منطقی دارد در حالی که ذهن خلاق می‌گوید ربط می‌تواند بین همه زمینه‌ها وجود داشته باشد همانگونه که امروزه در دانشگاه‌های ما رشته‌های میان رشته‌ای تدریس می‌شود.

  دکتر فاطمی شناسایی قوه‌ها را مولفه دیگر مرتبط با خلاقیت خواند و گفت: انسان‌های خلاق در یک بیابان، کارخانه‌ می‌بینند یعنی تصویر ذهنی خود را از حالت انفعالی به فعال تبدیل می‌کنند.

  وی تصریح کرد: افراد خلاق،‌ کارآفرین و جریان آفرین هستند در حالی که افراد غیرخلاق، منتظر می‌مانند تا در معرض قرار گیرند یعنی منتظرند اتفاقی بیفتد و بعد تصمیم بگیرند همچنین خلاقان، تصویر‌های ذهنی بزرگی دارند که به سبب آن حرکت‌های بزرگی انجام می‌دهند.

  این استاد دانشگاه، شناخت قبلی، ایجاد مهارت‌های مرتبط با تفکر خلاق و انگیزش را عوامل موثر در بروز خلاقیت خواند و افزود: ما می‌توانیم با ایجاد انگیزه‌، حوزه تفکر خلاق را تقویت کنیم و ایجاد انگیزش هم مرتبط با این است که ما اهداف خلاق خود را تبیین کرده باشیم. گاهی خلاقیتی نداریم چون برنامه‌ای نداریم.

  در پایان این سخنرانی دکتر فاطمی به سوالات دانشجویان در خصوص کارآفرینی و خلاقیت پاسخ داد.

  گفتنی است این جلسه سخنرانی توسط دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه با هدف ایجاد زمینه‌های لازم برای ارتقای توانمندی‌ دانشجویان برای ورود به بازار کار پس از دانش‌آموختگی و در راستای بهره‌مندی از تجارب اساتید ایرانی خارج از کشور، برنامه‌ریزی شده بود که با استقبال دانشجویان نیز مواجه گردید.

 AWT IMAGE


دفعات مشاهده: 13220 بار   |   دفعات چاپ: 4242 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 430 بار   |   0 نظر



CAPTCHA

  تمامی حقوق برای دانشگاه علم و صنعت ایران محفوظ است.