[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
درباره دانشکده::
مدیریت دانشکده::
اعضای هیات علمی ::
معرفی افراد::
امور آموزش::
امور فرهنگی::
امور پژوهشی::
اخبار و رویدادها::
فضاهای آموزشی و تحقیقاتی ::
تسهیلات پایگاه::
تماس با ما::
::
ورود به سایت دروس
دانشجویان روزانه و پردیس
دانشجویان مرکز آموزش الکترونیکی
..
اطلاعیه ها
 اطلاعیه های آموزشی
..
فراخوان ها
فراخوان های همکاری با صنعت و سازمان ها
..
دفاعیه‌ها

دفاعیه های دکتری

۱۴۰۲/۸/۱۷ - زهرا رشیدی
۱۴۰۲/۶/۲۷ - حجت‌اله اسماعیلی


دفاعیه های کارشناسی ارشد

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: سپیده مشهدی ::
 | تاریخ ارسال: 1401/11/29 | 

    ارائه­ دهنده:
سپیده مشهدی


 استاد راهنما:
دکتر
ابوالفضل دیانت

هیات داوری: 
 دکتر
وصال حکمی
 دکتر پویا شریعت پناهیزمان:
 ۱۴۰۱/۱۲/۰۱

ساعت ۱۸:۰۰
 

خانم سپیده مشهدی دانشجوی کارشناسی ارشد آقای دکتر ابوالفضل دیانت مورخ ۰۱ اسفندماه ساعت ۱۸:۰۰ از پروژه کارشناسی ارشد خود تحت عنوان "ارائه یک روش مکان‌یابی مبتنی بر قدرت سیگنال در شبکه‌های تلفن همراه با رهیافت هوش مصنوعیدفاع خواهند نمود.

چکیده پایان نامه:                                             

مکان یابی برای دهه ها مورد مطالعه بوده و راهکارهای متعددی برای آن پیشنهاد شده است و همچنان درخواست های فزاینده ای برای ارائه خدمات مبتنی بر مکان یابی در سراسر جهان وجود دارد. مکان یابی تلاش برای شناسایی موقعیت دستگاه های متحرک یا ثابت(از جمله تلفن های هوشمند، هواپیماهای بدون سرنشین، دستگاه های هوشمند پوشیدنی مانند ساعت و یا هر المان هوشمند دیگر نصب شده بر روی اشیاء یا محیط اطراف و وسایل نقلیه) با استفاده از گره های ثابت خاص و دستگاه های محاسباتی تلفن همراه است. علاوه بر این، اطلاعات مکان را می توان در خدمات مختلف از جمله ناوبری، ردیابی، نظارت و غیره استفاده کرد. خدمات مبتنی بر مکان به دلایل مختلف از اهمیت برخوردار هستند. به عنوان مثال، آن ها به راننده تاکسی اینترنتی مکان شما را اطلاع می دهند تا بتواند شما را یافته و تحویل بگیرد؛ یا شرکتی با چندین شعبه، می تواند در نزدیکترین فروشگاه به شما محصولات ویژه پیشنهاد دهد. اگر یک برنامه آب و هوا موقعیت شما را بشناسد، می تواند آب و هوای منطقه شما را به طور اختصاصی به شما نشان دهد. سرویس های مبتنی بر مکان از داده های جغرافیایی بلادرنگ تلفن هوشمند برای تهیه اطلاعات، سرگرمی یا امنیت استفاده می کنند. سیستم های مکان یابی در بسیاری از حوزه ها از جمله امنیت داخلی، اجرای قانون، واکنش سریع در مواقع اضطراری، فرماندهی و کنترل دفاعی، کمک به تعادل و جهت یابی روبات ها و جلوگیری از برخورد خودروها به یکدیگر و عابرین پیاده، اهمیت می یابند. اطلاعات مکانی، درحال حاضر، ویژگی مهمی در اکثر برنامه های اینترنت اشیاء(IoT) هستند. کارشناسان پیش بینی می کنندکه در سال های آینده میلیاردها دستگاهIoT  متصل در سراسر جهان وجود خواهد داشت. ایده مکان یابی با در دسترس بودن اطلاعات حجیم و با استفاده از روش های مبتنی بر هوش مصنوعی جزء مهم شبکه های بی سیم آینده به حساب می آید، بطوریکه موقعیت هر چیزی نقش مهمی در بهبود اکثر خدمات مبتنی بر اینترنت اشیاء بازی می کند. همچنین با پیاده سازی فناوری های نوین در حوزه شبکه های بی سیم از جمله ۵G و تعداد بالای کاربران این نوع شبکه ها، تمرکز بر روی روش های مکان یابی با زیرساخت شبکه های مخابراتی، از جمله حوزه های مورد توجه پژوهشگران و صنعت در این برهه از زمان می باشد. در این راستا، این پژوهش در تلاش است تا انواع روش ها و زیرساخت های مکان یابی را مورد مطالعه و مقایسه قرار داده و با تمرکز بر روش های مبتنی بر استفاده از قدرت سیگنال دریافتی بر روی دستگاه کاربر در شبکه های مخابراتی و در فضای باز، علاوه بر در نظر گرفتن استفاده از ابزارهای نوین همچون روش های مبتنی بر اثرانگشت و هوش مصنوعی برای افزایش دقت و گسترش دامنه پارامترهای قابل ارزیابی، به مطالعه و بررسی پژوهش های گذشته در این حوزه پرداخته و با بکارگیری روش یادگیری عمیق به بهبود پیش بینی مکان ایستگاه پایه فعلی متصل به دستگاه کاربر بپردازد.
کلمات کلیدی: مکان یابی با استفاده از پارامترهای قدرت سیگنال، مکان یابی در فضای باز، هوش مصنوعی در مکان یابی، روش اثرانگشت.

 
 

مکان: دانشکده مهندسی کامپیوتر، طبقه سوم ،اتاق دفاع
 
  

دفعات مشاهده: 673 بار   |   دفعات چاپ: 95 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
data
Persian site map - English site map - Created in 0.13 seconds with 55 queries by YEKTAWEB 4623