[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
آموزش::
پژوهش::
فضاهای تحقیقاتی::
معرفی افراد::
رویدادها::
دانشجویان::
آلبوم تصاویر::
گروه‌های دانشجویی::
کانون دانش‌آموختگان و اساتید::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
ارزیابی شما از سایت دانشکده مهندسی عمران ؟
عالی
خوب
متوسط
   
..
تماس با ما

تماس با ما

تلفن دفتر: ۷۷۲۴۰۵۶۵ - ۷۷۲۴۰۳۹۹
دورنگار: ۷۷۲۴۰۳۹۸
تلفن مرکزی دانشگاه: ۹-۷۷۴۵۱۵۰۰
آموزش کارشناسی:
۷۳۲۲۸۱۰۳ و ۷۳۲۲۸۱۹۵
آموزش تحصیلات تکمیلی:
۷۳۲۲۷۱۸۶ و ۷۳۲۲۷۱۸۸ و ۷۳۲۲۷۱۸۹ و
۷۳۲۲۷۱۹۰
کد پستی دانشگاه: ۱۳۱۱۴-۱۶۸۴۶
صندوق پستی دانشگاه:
۱۶۳-۱۶۷۶۵
پست الکترونیکی:
mailcivileng.iust.ac.ir

..
تور مجازی دانشگاه

تور مجازی دانشگاه علم و صنعت ایران

..
خوراک RSS

نشانی عناوین مطالب وبگاه

درباره RSS

..
دفتر امور انتقال فناوری و ...
AWT IMAGE
..
مرکز کارآفرینی دانشگاه
AWT IMAGE
..
کانال رسمی دانشکده عمران
..
:: برگزاری دفاعیه دکتری مهندس مصطفی بیرام زاده ::
 | تاریخ ارسال: 1401/9/8 | 
مهندس مصطفی بیرام زاده دانشجوی دوره دکتری این دانشکده در رشته مهندسی عمران گرایش مهندسی سواحل بنادر و سازه‌های دریایی، ۱۹ آذر‌ماه سال ۱۴۰۱ از رساله خود تحت عنوان «ارزیابی و توسعه‌ی ترم اندرکنش چهارگانه‌ی غیرخطی برای محیط‌های آب کم‌عمق در مدل‌های نسل سوم» به‌صورت حضوری/مجازی با راهنمایی دکتر سید مصطفی سیادت موسوی دفاع نمود.
چکیده این رساله به شرح زیر می‌باشد:
در این تحقیق فرمول‌بندی پرکاربرد WAM-Cycle4 از مجموعه‌ی ST3 و جدیدترین فرمول‌بندی با نام ST6 در مدل WAVEWATCH-III در ترکیب با داده‌ی باد ERA5 برای خلیج فارس و دریای عمان به‌کار گرفته شدند. برای مدل‌سازی هرچه دقیق‌تر ارتفاع موج در مقایسه با داده‌های میدانی و ماهواره، پارامتر خطای ترکیبی جدید معرفی شد که نتیجه آن دو دسته‌ی عمده از مقادیر کالیبره است: (1) مقادیر کالیبره‌ی محلی مربوط به خلیج فارس (PGc) و دریای عمان (GOc)؛ (2) کالیبره کلی برای محدوده‌ی محاسباتی (PGGOc). به‌هنگام استفاده از فرمول‌بندی ST3، عملکرد متفاوت قابل توجهی از مدل در خلیج فارس در مقایسه با دریای عمان و حتی کل محدوده‌ی محاسباتی مشاهده می‌شود؛ این در حالی است که استفاده از فرمول‌بندی ST6 حساسیت قابل توجهی نسبت به منطقه ندارد. در بازه‌ی زمانی عبور طوفان Phet از منطقه، ارتفاع موج مدل در مقایسه با داده‌ی ماهواره دست بالا برآورد شده است. توزیع مکانی متوسط اختلاف ارتفاع موج بیان‌گرِ برتری فرمول‌بندی ST6 در دریای عمان بوده؛ اما هر دو فرمول‌بندی عملکرد مشابه در خلیج فارس دارند. به‌کارگیری روش‌های موجود در مدل برای محاسبه‌ی ترم اندرکنش چهارگانه‌ی غیرخطی به‌ طیف جهتی مشابه منتج می‌شود که تفاوت قابل توجهی در پارامترهای موج ندارند. 
روش GQM(Gaussian Quadrature Method) برای اولین‌بار در مدل WAVEWATCH-III اعمال و همراه با سایر روش‌های موجود در مدل برای محاسبه‌ی ترم اندرکنش غیرخطی استفاده شد. روش‌های DIA(Discrete Interaction Approximation)، GMD(Generalized Multiple Discrete Interaction Approximation)، GQM و WRT(Webb-Resio-Tracy) برای تست‌های ایده‌آل مقایسه شدند. روش GQM در انطباق مناسب با WRT قرار دارد و استفاده از دقت متوسط این روش 10 برابر سریع‌تر از WRT است. روش GMD به‌میزان 50 برابر سریع‌تر از GQM بوده ولی نمی‌تواند روندِ روش WRT برای ارزیابی رشد موج با موج‌گاه متمایل را کاملاً بازتولید کند. دو فرمول‌بندی ST3 و ST6 برای محاسبه‌ی ترم‌های باد و زوال سفیدک تاج موج در خلیج مکزیک استفاده شدند. داده‌ی ERA5 با روش تحلیلی Holland ادغام شد تا برای بازه‌ی 1 آگوست تا 15 سپتامبر 2017 به مدل WAVEWATCH-III اعمال شود. بازه‌ی زمانی انتخاب شده شرایط آرام جوی و حضور دو طوفان مخرب Harvey و Irma در خلیج مکزیک را پوشش می‌دهد. با معرفی پارامتر خطای ترکیبی به‌کار رفته در فرآیند کالیبره، عملکرد مدل با استفاده از روش‌های مختلف برای محاسبه‌ی ترم اندرکنش چهارگانه‌ی غیرخطی در مقایسه با داده‌های میدانی و ماهواره بررسی شد. ویژگی‌های کلی طیف جهتی ثبت شده با روش‌های DIA، GMD، GQM و WRT بازتولید می‌شود؛ اما طیف جهتی روش GMD و GQM به WRT نزدیک‌تر است. نتیجه‌ی جالب این‌که، روش DIA با ترم زوال سفیدک تاج موجِ کالیبره شده عملکرد بهتری نسبت به سایر روش‌ها در تخمین پارامترهای موج دارد. این نشان دهنده‌ی جبران ضعف DIA با ترم‌های باد و زوال سفیدک تاج موج است.
کلمات کلیدی: خلیج فارس و دریای عمان؛ خلیج مکزیک؛ ERA5؛ ST3؛ ST6؛ WAVEWATCH-III؛ Phet؛ Harvey؛ Irma؛ GQM.
رایانامه جهت ارتباط با دانشجوی فوق: mostafabeiramzadehyahoo.com
دفعات مشاهده: 871 بار   |   دفعات چاپ: 23 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 59 queries by YEKTAWEB 4570