[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
فرآیندهای کاری::
تماس با ما::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی::
تسهیلات پایگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 99::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
آرشیو گزارش های تصویری::
تور مجازی::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۴۰

خبرنامه شماره ۳۳۹

خبرنامه شماره ۳۳۸

خبرنامه شماره ۳۳۷

خبرنامه شماره ۳۳۶

خبرنامه شماره ۳۳۵

خبرنامه شماره ۳۳۴

خبرنامه شماره ۳۳۳

خبرنامه شماره ۳۳۲

خبرنامه شماره ۳۳۱

خبرنامه شماره ۳۳۰

خبرنامه شماره ۳۲۹

خبرنامه شماره ۳۲۸

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
حدیث هفته

 قال علی علیه ‏السلام :
زَکاهُ العِلمِ بَذلُهُ لِمُستَحِقِّهِ وَإجهادُ النَّفسِ فِی العَمَلِ بِهِ؛
زکات دانش، آموزش به کسانی که شایسته آنند و کوشش در عمل به آن است.
(غرر الحکم و درر الکلم،ص391)

 

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: ۲۷ آبان، یاد و خاطره مرضیه حدیدچی دباغ، بانوی مبارز و خستگی ناپذیر گرامی باد ::
 | تاریخ ارسال: 1400/8/27 | 

۲۷ آبان، یاد و خاطره مرضیه حدیدچی دباغ، بانوی مبارز و خستگی‌ناپذیر گرامی باد


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علم و صنعت ایران، ۲۷ آبان، سالگرد درگذشت مرضیه حدیدچی دباغ یا به تعبیر مقام معظم رهبری در متن پیام تسلیت‌شان "بانوی مبارز و انقلابی خستگی‌ناپذیر" می‌باشد.
مرضیه حدیدچی دباغ از سال ۴۰ به جرگه فعالین نهضت حضرت امام خمینی (ره) و تشکیل حکومت اسلامی در ایران پیوست. از آن زمان، لحظه‌ای آرامش و آسایش به خود ندید.
از زندان و شکنجه خود و دخترش، تا تبعید خودخواسته و آموزش‌های چریکی و نظامی در لبنان و حضور در نوفل لوشاتو و همراهی با حضرت امام در قبل از انقلاب تا انتخاب به عنوان فرمانده سپاه همدان به عنوان اولین و تنها فرمانده زن در سپاه انقلاب اسلامی، حضور در تسخیر لانه جاسوسی امریکا، سه دوره نمایندگی مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، مسئول زندان‌های تهران، مسئول بازرسی زندان‌های کل کشور، عضو هیات سه‌نفره انتقال پیام حضرت امام به گورباچف (آخرین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی)، قائم مقامی جمعیت زنان جمهوری اسلامی ایران، موسس خیریه جامعه الزینب در خصوص زنان بی سرپرست یا سرپرست خانوار و ... تنها بخشی از تلاش‌ها و سوابق ایشان می‌باشد.
همکاری با دانشجویان انقلابی علم و صنعتی در قبل از انقلاب و سابقه تدریس در گروه معارف دانشگاه علم و صنعت ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی از اقدامات ایشان می‌باشد که با دانشگاه علم و صنعت ایران مرتبط می‌گردد.
دانشگاهی که به تعبیر مقام معظم رهبری، دانشگاهی است که هم افتخارات علمی دارد و هم افتخارات انقلابی. بی‌شک ایشان را نیز می‌توان جزو افتخارات انقلابی دانشگاه بزرگ و پرافتخار علم و صنعت ایران دانست.
به بهانه سالگرد درگذشت این بانوی مبارز و آشنایی دانشگاهیان به ویژه نسل جوان با شخصیت، اقدامات و تلاش‌های ایشان، گزارشی از ۷۷ سال زندگی سراسر مبارزه و تلاش وی در راه ایجاد حکومت اسلامی، شکل‌گیری و تعالی جمهوری اسلامی ایران را مرور می‌کنیم.
 

مرضیه حدیدچی در سال ۱۳۱۸ در شهر همدان متولد شد و در خانواده‌ای مذهبی و فرهنگی رشد و نمو کرد. تحصیلات خود را از مکتب خانه آغاز کرد و از معلومات پدرش در یادگیری قرآن و نهج البلاغه بهره فراوان برد.
مرحومه دباغ در سال۱۳۳۳ با محمد حسن دباغ ازدواج کرد. این ازدواج سرآغاز تحولات زندگی وی محسوب می‌شود. در آغازین روزهای زندگی مشترک به تبعیت از همسرش به تهران مراجعت کرد. در تهران توانست تحصیلات علوم دینی خود را تا سطح (شرح لمعه) ادامه دهد و از محضر استادانی چون مرحوم حاج آقا کمال مرتضوی، حاج شیخ علی خوانساری، شهید آیت الله محمدرضا سعیدی و شهید سید مجتبی صالحی خوانساری استفاده کند.
دباغ در حالی به تحصیل ادامه می‌داد و به فعالیت‌های سیاسی مبادرت داشت که مادر هشت فرزند بود. فعالیت‌ها و حرکت‌های سیاسی دباغ با پخش و توزیع اعلامیه در سال‌های ۴۱-۴۰ آغاز می‌شود و با ورود به تشکیلات تحت هدایت شهید سعیدی در تهران شدت می‌یابد. همچنین در این دوره با دانشجویان مبارز دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، صنعتی شریف و علم و صنعت ایران، همکاری و تعامل داشته است.
حدیدچی(دباغ) پس از شهادت آیت الله سعیدی در ۱۳۴۹ به مبارزه و تبلیغ خود علیه رژیم شاه شدت می‌بخشد و سرانجام در۱۳۵۲ توسط ساواک دستگیر می‌شود.
دباغ در قسمتی از خاطراتش می‌گوید«تعدادی از بچه های دانشگاه‌های علم و صنعت، شریف و تهران از طریق شهید سعیدی با بنده ارتباط داشتند که پس از شهادتش این ارتباط به صورت مستقیم شد، بخصوص دو سه تا از بچه‌های خواهر شوهرم که دانشجو بودن در خانه ما رفت و آمد داشتند که برخی کارها مانند توزیع اعلامیه و تکثیر کتاب ولایت فقیه حضرت امام را انجام می‌دادیمهمین باعث شد که بچه‌های دیگری هم به خانه ما راه پیدا کنند، ولی قضیه وقتی حاد شد که یکی از این بچه‌ها ازدواج کرد و متاسفانه کارتش را به نشانی منزل ما چاپ کرد که همین باعث شد منزل ما لو برود که فردای عروسی وقتی برای بیرون گذاشتن آشغال‌های عروسی به در کوچه رفتم ساواک به داخل منزل ریخت و داماد و بقیه را دستگیر کرد و خودشان هم تقریبا یک هفته در منزل ما مستقر بودند که پس از مدتی آمدند خود من را نیز دستگیر کردند.
در کمیته مشترک به همراه دخترش شدیدترین شکنجه‌ها را تحمل کرده به سختی بیمار می‌شود و در زمانی که امیدی به زنده ماندنش نیست، از زندان آزاد می شود، در حالی که دخترش (رضوانه) همچنان در زندان می ماند.
دباغ پس از آزادی تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد و از مرگ نجات می‌یابد و پس از چند ماه دوباره دستگیر و زندانی می‌شود. در این دوره از زندان به تقابل ایدئوژیک با گروه‌های مارکسیستی برمی‌خیزد و زنان مسلمان زندانی را پیرامون خود جمع می‌کند.
دباغ در ۱۳۵۳ برای ادامه مبارزاتش به خارج از کشور می‌رود و تا پیروزی انقلاب اسلامی در هجرت به سر می‌برد.
وی در پایگاه‌های نظامی واقع در مرز لبنان و سوریه و در کنار شهید چمران، آموزش‌های رزمی و چریکی را طی کرد. با گروه روحانیت مبارز خارج از کشور زیر نظر شهید محمد منتظری فعالیت می‌کرد. پایگاه و مرکز فعالیت این گروه در لبنان و سوریه بود و خانم دباغ به سبب ماموریت‌ها و برنامه‌های گروه به کشورهای مختلفی از جمله عربستان، انگلیس، فرانسه و عراق تردد داشت.
در بسیاری از حرکت‌ها و فعالیت‌های مبارزان در خارج از کشور راهپیمایی‌ها، تظاهرات و اعتصابات شرکت فعال داشت. 
دباغ پس از هجرت امام به پاریس در سال۱۳۵۷ به خیل یاران ایشان پیوست و وظایف اندرونی بیت امام را به عهده گرفت و لحظاتی گرانمایه را برای خود رقم زد.
وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به کشور بازگشت و در مصدر بسیاری از امور از جمله: فرماندهی سپاه همدان، مسئولیت بسیج خواهران، مسئولیت زندان‌های تهران، مسئول بازرسی زندان‌های کل کشور، سه دوره نماینده مردم تهران و همدان در مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
علاوه بر آن در دانشگاه علم و صنعت ایران و مدرسه عالی شهید مطهری به تدریس پرداخته است و قائم مقام جمعیت زنان جمهوری اسلامی بوده است.
مرضیه حدیدچی (دباغ) از جمله زنان مبارز انقلاب اسلامی است که فعالیت‌ها و حرکت‌های سیاسی خود را از سال ۱۳۴۶ آغاز کرده است و این مبارزات را تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داد و پس از آن نیز در مصدر بسیاری از امور از جمله فرماندهی سپاه همدان و مسئولیت بسیج خواهران، ۳ دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی و قائم مقامی جمعیت زنان جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.
خواهر حدیدچی نمونه بارز یک زن مسلمان و محجبه و در عین حال مبارز بود. همین روحیه موجب شد تا بنیان‌گذار کبیر انقلاب، زمان انتخاب هیئتی برای ابلاغ پیام مهم خود به گورباچف در بین سه عضو هیئت، نام وی را هم قرار دهد، مأموریتی که بسیار خطیر و در عین حال خطرناک بود.
وی صبح پنجشنبه ۲۷ آبان ۹۵ پس از گذراندن دوره‌ای بیماری در بیمارستان خاتم الانبیاء تهران به دعوت حق لبیک گفت.

یادش گرامی باد. 
دفعات مشاهده: 593 بار   |   دفعات چاپ: 76 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.16 seconds with 48 queries by YEKTAWEB 4352