[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
آموزش::
پژوهش::
فضاهای تحقیقاتی::
معرفی افراد::
رویدادها::
دانشجویان::
آلبوم تصاویر::
گروه‌های دانشجویی::
کانون دانش‌آموختگان و اساتید::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
ارزیابی شما از سایت دانشکده مهندسی عمران ؟
عالی
خوب
متوسط
   
..
تماس با ما

تماس با ما

تلفن دفتر: ۷۷۲۴۰۵۶۵ - ۷۷۲۴۰۳۹۹
دورنگار: ۷۷۲۴۰۳۹۸
تلفن مرکزی دانشگاه: ۹-۷۷۴۵۱۵۰۰
آموزش کارشناسی:
۷۳۲۲۸۱۰۳ و ۷۳۲۲۸۱۹۵
آموزش تحصیلات تکمیلی:
۷۳۲۲۷۱۸۶ و ۷۳۲۲۷۱۸۸ و ۷۳۲۲۷۱۸۹ و
۷۳۲۲۷۱۹۰
کد پستی دانشگاه: ۱۳۱۱۴-۱۶۸۴۶
صندوق پستی دانشگاه:
۱۶۳-۱۶۷۶۵
پست الکترونیکی:
mailcivileng.iust.ac.ir

..
تور مجازی دانشگاه

تور مجازی دانشگاه علم و صنعت ایران

..
خوراک RSS

نشانی عناوین مطالب وبگاه

درباره RSS

..
دفتر امور انتقال فناوری و ...
AWT IMAGE
..
مرکز کارآفرینی دانشگاه
AWT IMAGE
..
کانال رسمی دانشکده عمران
..
:: برگزاری دفاعیه دکتری مهندس محمد رسولی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/5/1 | 
مهندس محمد رسولی دانشجوی دوره دکتری این دانشکده گرایش مهندسی سازه، 6 مردادماه سال 99 از رساله خود تحت عنوان «بررسی رفتار غیرخطی سازه‌های بتنی با در نظر گرفتن تغییرات ضریب پواسون» در محل سالن کنفرانس دکتر عباس‌نیا با راهنمایی دکتر وحید بروجردیان دفاع نمود.
چکیده این رساله به شرح زیر می‌باشد:
تحقیقات نشان می‌‌دهد که در بارگذاری فشاری تک‌‌محوره‌‌ی بتن، در تنش‌‌های کم (تا حدود 50 درصد مقاومت فشاری بتن)، کرنش بتن در جهت جانبی، حدود 15 الی 20 درصد کرنش طولی می‌باشد. این در حالی است که با افزایش مقدار تنش تک‌‌محوره، میکروترک‌ها، بیشتر شده و توسعه می‌یابند. به دلیل وجود این میکروترک‌ها، کرنش جانبی افزایش می‌یابد. با رسیدن تنش به محدوده‌‌ی مقاومت نهایی و بعد از آن، ضریب پواسون به سرعت افزایش پیدا می‌کند و گسیختگی رخ می‌دهد.
ستون‌‌ها جزو حساس‌‌ترین اعضای هر سازه‌‌ای محسوب می‌‌شوند و بار غالب آنها عموما فشاری است. در ستون‌‌های بتنی محصورشده‌‌ی جانبی، تحت بارگذاری فشاری، ترک‌‌های داخلی در بتن ایجاد شده و اتساع جانبی رخ می‌‌دهد. در این حالت ژاکت پیچیده شده به دور ستون، تنش‌‌های جانبی به هسته‌‌ی بتنی اعمال می‌‌کند، که مقدار این تنش‌‌ها، به مرور با اتساع بیشتر هسته‌‌‌‌ی بتنی، افزایش می‌‌یابند. به عبارت دیگر، مقدار تنش‌‌های جانبی، تابعی از اتساع جانبیِ هسته‌‌ی بتنی می‌‌باشند. از طرفی اتساع جانبی بتن به مقدار ضریب پواسون بستگی دارد. لذا در این پژوهش به منظور بررسی اثر تغییرات ضریب پواسون، ستون‌‌های بتنی مسلح و غیر مسلح محصور شده با FRP و دارای مقطع مستطیلی، با استفاده از آنالیزهای عددی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته‌‌اند.
در این رساله یک مدل اجزاء محدود سه‌‌بعدی، در چهارچوب مدل رفتاری ترکیبی پلاستیک-خسارت بتن (CDP)، در نرم‌‌افزار آباکوس، برای پیش‌‌بینی رفتار تنش-کرنش محوری ستون‌‌های بتنی محصورشده با FRP ، تحت بارگذاری فشاری یکنوا ارائه شده است. مزیت روش ارائه شده این است که برخلاف سایر کارهای مشابه، که در آنها برای پیش‌‌بینی رفتار ستون‌‌های محصور شده، از مدل رفتاری بتنِ محصور شده در شبیه-سازی استفاده می‌‌کنند، همانند واقعیت، مدل رفتاری بتنِ غیرمحصور در نظر گرفته شده و اثرات واقعی محصورشدگی توسط FRP ، بوسیله‌‌ی در نظرگرفتن تغییرات ضریب پواسون و تکنیک‌‌های مدل‌‌سازی لحاظ شده است. در حقیقت توزیع واقعی فشار محصور شدگی، با شبیه‌‌سازی صحیح اتساع جانبی بتن (که با تغییرات ضریب پواسون بتن مرتبط است) و در نظرگرفتن کرنش حلقوی FRP، در مدل لحاظ شده است.  قابل ذکر است که برای در نظر گرفتن تغییرات ضریب پواسونِ بتن دو روش ارائه شده است. روش اول که یک روش نسبتا تقریبی بوده، به دلیل اینکه عملا نرم‌‌افزار اجزاء محدود آباکوس، بصورت مستقیم، قابلیت در نظر گرفتن تغییرات ضریب پواسون را ندارد و از طرفی به دلیل ساده بودن و عدم نیاز به کدنویسی، ارائه شده است. همچنین روش دوم که یک روش دقیق بوده، با استفاده از سابروتین USDFLD در نرم افزار آباکوس ارائه شده است. نتایج نشان می‌‌دهد که هر دو روش ارائه شده، دارای دقت قابل قبولی در پیش‌‌بینی رفتار تنش-کرنش محوری ستون‌‌های مستطیلی بتنی محصور شده با FRP می‌‌باشند.
واژگان کلیدی: ضریب پواسون، تحلیل غیرخطی بتن، ستون محصور شده، FRP، مدل اجزاء محدود
رایانامه جهت ارتباط با دانشجوی فوق: mrasoulicivileng.iust.ac.ir
دفعات مشاهده: 1132 بار   |   دفعات چاپ: 139 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 59 queries by YEKTAWEB 4570