[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
معرفی مسئولین بسیج اساتید::
اخبار و تحلیل‌ها::
فرهنگی واجتماعی::
نشریه نبأ::
مراسمات وبرنامه ها::
آلبوم تصاویر::
::
سخن هفته

حدیث قدسی:

جَعَلتُ هذَا الشَّهرَ (رَجَبَ) حَبلاً بَینی و بَینَ عِبادی فَمَنِ اعتَصَمَ بِهِ وَصَلَ بِی
ماه رجب را ریسمانی میان خود و بندگانم قرار داده ام؛ هر کس به آن چنگ زند، به وصال من رسد

(إقبال الأعمال ، ج 3 ، ص 174)
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
پیوندها
..
:: رونمایی از سامانه سیاست گذاری هوشمند بحران های اپیدمیک (ساهوپ) در دانشگاه علم و صنعت ایران ::
 | تاریخ ارسال: 1399/2/15 | 
رونمایی از سامانه سیاست گذاری هوشمند بحران های اپیدمیک (ساهوپ) در دانشگاه علم و صنعت ایران
سامانه سیاست گذاری هوشمند بحران های اپیدمیک (ساهوپ) دانشگاه علم و صنعت ایران، امروز شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه با حضور دکتر مجتبی زارعی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور، دکتر مفتاحی رئیس اندیشگاه بسیج اساتید کشور، مهندس ایلخان رئیس بسیج مهندسین عمران و معماری کشور و نیز رئیس و جمعی از مدیران و اساتید دانشگاه رونمایی شد.
درابتدای این جلسه دکتر میرسامان پیشوایی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی صنایع و مسئول بسیج اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران ضمن تبریک ماه مبارک رمضان و خیرمقدم به حضار، طراحی سامانه ساهوپ را حاصل همکاری اندیشکده حکمرانی باز بسیج اساتید دانشگاه با دانشکده های مهندسی پیشرفت و مهندسی صنایع دانست و در تشریح ضرورت عرضه آن گفت: به گفته رهبر معظم انقلاب جمهوری اسلامی اکنون در مرحله دولت سازی است. از سوی دیگر دولت ها بدون سیاست گذاری های هوشمندانه و مبتنی بر شواهد علمی هزینه های زیادی را به کشور تحمیل می کنند. اجرای طرح ساهوپ به اصلاح و ارتقای سبک حکمرانی در ایران کمک می کند، زیرا ابزار سیاست گذاری هوشمند را در اختیار دولت می گذارد.
مدیر پروژه ساهوپ افزود: در دانشگاه علم و صنعت ایران تخصص های متنوع علوم انسانی و فنی در کنار یکدیگر وجود دارند و این یک مزیت رقابتی برای دانشگاه محسوب می شود.
دکتر پیشوایی رصد پیامد سیاست ها، افزایش سرعت و دقت سیاست گذاری، تبدیل تصمیم های سیاسی به امری کارشناسی، امکان شبیه سازی بحران هایی مانند کرونا، تست انواع سیاست های کنترلی تحت دوزهای مختلف با زمان های اعمال متفاوت را از جمله مزایای سامانه ساهوپ دانست و گفت: این سامانه توسط گروه ده نفره بین رشته ‌ای با تخصص های مهندسی سیستم، سیاست گذاری و اپیدمولوژِی مبتنی بر متدولوژی پویایی شناسی سیستم ها و مدل اپیدمی اصلاح شده SEIR طی مدت دو ماه کار فشرده طراحی و پیاده سازی شده است.

وی درادامه به تشریح معماری و نحوه عملکرد این سامانه و تشریح محیط کاربری آن پرداخت و تاکید کرد: افراد عادی بدون بهره مندی از دانش تخصصی می توانند از سامانه یادشده بهره بگیرند وما می توانیم در صورت حمایت کافی در آینده ماژول بهینه سازی را برای پیشنهاد سیاست های اعمالی بهنیه به آن اضافه کنیم. افزایش دقت پارامترهای فنی با استفاده از تکنیکهای یادگیری و تجربیات خبرگان اپیدمولوژی نیز ممکن است.
دکتر پیشوایی در پایان پیشنهاد راه اندازی مرکز حکمرانی هوشمند در دانشگاه علم و صنعت ایران را برای خدمت رسانی به بخش های مختلف حاکمیتی مطرح کرد و توسعه سامانه های حکمرانی هوشمند در حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی را با توجه به نیازهای دستگاه های حاکمیتی و نیز اتصال سیستم های اطلاعاتی به این سامانه ها برای افزایش دقت آنها را یک ضرورت دانست.
در ادامه، دکتر زارعی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور، ضمن اظهار خرسندی از رابطه بسیار خوب و مناسب دانشگاه علم و صنعت ایران و نهاد بسیج، آن را ناشی از روحیه تعهد و علاقمندی این دانشگاه به پیشبرد امور نظام جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف دانست و گفت:در اینده جنگ با ایران در حوزه های زیستی و شناختی است و دشمن می داند که قادر به حمله نظامی به ما نیست. لذا تشکیل قرارگاه ها و سامانه ها در آینده باید بر همین اساس صورت بگیرد.
وی افزود: ما با تمام قوا از این سامانه پشتیبانی می کنیم و باید برای ارائه رسمی آن به نهادهای دولتی و حاکمیتی از سوی خود دانشگاه اقدام شود و دولت برای رشد آن حمایت مادی و معنوی به عمل آرد.
دکتر زارعی گفت: ما در دوران مواجهه با کرونا به تجربه معرفتی تازه ای رسیده ایم و آنهایی که خدا را کشته بودند و دنبال نظم معرفی تازه ای مبتنی بر راهبری علم بودند، متنبه شدند. رسانه های فارسی زبان زیر نظر پنتاگون تنها به سطح سیاسی این موضوع توجه می کنند. ولی ما باید به سطح معرفی آن هم توجه کنیم. یورگن هابرماس فیلسوف مشهور آلمانی که قبلا می گفت مدرنیته آشوب ها را به طور خودسامان اداره می کند، هم اکنون می گوید باید از نئولیبرالیسم عبور کنیم، زیرا در ایام کرونا به درد ما نخورد.
 
سطح دوم بحث بعد از سطح معرفتی، سطح فلسفی است و آنهایی که علم را به جای خدا نشاندند نتیجه عمل خود را دیدند. سطح سوم بحث هم سطح حکمرانی است. جمهوری اسلامی در این سه سطح با توجه به امکانات و محدودیت هایی که داشته درست عمل کرده و در حوزه حکمرانی نسبت به کشورهای اروپایی عملکرد بهتری داشته است.
سپس آقای دکتر ارجمندی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و نیز آقایان دکتر معینی و دکتر فتحیان روسای دانشکده های مهندسی پیشرفت و مهندسی صنایع نظرات و پیشنهادات خود را برای ارتقای سامانه ساهوپ و سامانه های مشابه با آن و نیز الگوسازی برای همکاری های گسترده تر و غلبه بر چالش های جهان پس از کرونا مطرح کردند.
در پایان این جلسه دکتر ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران ضمن تقدیر از بسیج اساتید دانشگاه و دست اندرکاران طراحی سامانه ساهوپ گفت: در دو سال گذشته تلاش کرده ایم ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه فناوری محور و نه صرفا مقاله محور باشد و البته این موضوع به معنای بی توجهی به آیین نامه ها نیست. ما به آیین نامه ها توجه داریم، ولی فعالیت در مراکز فناوری و نوآوری هم مهم است. در این زمینه به مراکز فناوری و نوآوری هم پیشنهاداتی داده ایم.
وی افزود: حرکت به سمت راه اندازی گرایش های میان رشته ای، رمز موفقیت دانشگاه ها در حوزه های آموزشی و پژوهشی است. تمرکز صرف بر آموزش های کلاسیک کافی نیست و خوشبختانه دانشکده های مختلف دانشگاه با همکاری یکدیگر گرایش های کاربردی و موثری ایجاد گرده اند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران ضمن اشاره به دستاورد دانشگاه در تولید الکل در یک آزمایشگاه ظرف مدت ده روز از ۲۸ اسفند تا هشت فروردین آن را ناشی از روحیه جهادی دانشگاهیان دانست و افزود: اگر چه وظیفه دانشگاه ها تولید الکل نیست، ولی وقتی رابطه عرضه و تقاضا بر هم خورده، دانشگاه علم و صنعت ایران برای رفع نیاز مردم وارد عمل شده و الکل تولید می کند. الان بهترین فرصت برای نقش آفرینی کشور در زمینه صادرات مرتبط با بیماری کرونا است. ما باید به شرایط پساکرونا در جهان ونیازهای جدید توجه داشته باشیم و از فرصت ها و ظرفیت های ایجاد شده استفاده کنیم. راه اندازی مرکز نوآوری جدید دانشگاه هم به این امر کمک خواهد کرد
دفعات مشاهده: 608 بار   |   دفعات چاپ: 159 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .
Persian site map - English site map - Created in 0.12 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 4263