[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
معرفی مسئولین بسیج اساتید::
اخبار و تحلیل‌ها::
فرهنگی واجتماعی::
نشریه نبأ::
مراسمات وبرنامه ها::
آلبوم تصاویر::
::
سخن هفته
رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود:
 هو شهر اوله رحمه و اوسطه مغفره و اخره عتق من النار؛
رمضان ماهی است که ابتدایش رحمت است و میانه ‏اش مغفرت و پایانش آزادی از آتش جهنم.
 (بحار الانوار، ج 93، ص 342)
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
پیوندها
..
:: بیانیه بسیج اساتید به مناسبت چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ | 
 
بیانیه تحلیلی بسیج اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران
به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران
انقلاب اسلامی ایران به عنوان یکی از نقاط عطف تاریخی در تجلی اراده خداوند در نصرت قومی است که برای تحقق عدالت در ارکان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با جهان بینی الهی با محوریت اسلام ناب به پا خاسته است. انقلاب اسلامی ایران طلیعه‌ای است بر شکل‌گیری تمدنی که با محوریت توحید و بر مبنای سنن الهی پایه‌گذاری شده است و در مسیر شکل‌گیری این تمدن بنیادی‌ترین چالش، تعارض با تمدنی است که بر پایه منافع مادی و مبتنی بر قواعد غیر الهی شکل گرفته است. آنچه به عنوان مشی استکبارستیزی و در قالب شعارهای استقلال خواهی و نفی سلطه غرب و شرق در چهل و یک سال اخیر به عنوان محور اصلی حرکت انقلاب دیده می‌شود، در حقیقت مجاهدتی است تاریخی برای نفی نظام سلطه طاغوتی حاکم که سردمدار آن در این عصر آمریکا و ایادی آن است. بر پایه این نگاه تمدنی به انقلاب اسلامی ایران، مسیر تکوین آن از دو منظر قابل تحلیل است؛ منظر سلبی که بر نفی نظامات حاکم در عصر جدید با تسلط تمدن غرب شکل گرفته است و منظر ایجابی که بر شکل دهی نظامات جدید با محوریت کلمه توحید تمرکز دارد. در ادامه این نوشتار به تحلیل مسیر گذشته از دو منظر مذکور و تبیین مسیر آتی انقلاب اسلامی در ادامه مسیر آن پرداخته می‌شود.
اگر چه نگاه نفی نظام طاغوتی حاکم بر جهان در قالب شعارهای استکبارستیزانه از بدو شکل گیری انقلاب اسلامی بروز جدی داشته است، اما در مسیر چهل و یک سال گذشته نحوه مواجهه با این شعار محوری دارای فراز و فرودهایی بوده است. در حالی که نفی نظام مذکور شالوده و محور تفکر بنیان‌گذار فقید انقلاب اسلامی، امام راحل عظیم الشان و رهبر گرانقدر انقلاب، امام خامنه‌ای بوده است، نگاه غیر ماهوی به این نفی توسط لایه‌هایی از بدنه حاکمیت که گاه در سطوح عالی نظام نیز تسری پیدا کرده است از آفات تمدنی بوده است که انقلاب با آن مواجه بوده است. نگاه سازش با آمریکا تبلوری است روشن از تفکری که درون مایه تمدنی حرکت انقلابی مردم ایران را فهم نکرده است. انقلاب اسلامی در اندیشه امام و رهبری هرچند تعاملی مدبرانه با اقتضائات بین المللی حاکم بر عصر را مورد توجه قرار می‌دهد، اما اصالت نفی استکبار آمریکا به عنوان نماد سلطه طاغوتی در این عصر، محور و قلب نگاه انقلابی است. یکی از آفات کلیدی که از این منظر در طول چند دهه گذشته نیاز به واکاوی بیشتری دارد تسلط جریان‌هایی در کشور بوده است که سعی کرده‌اند در قالب تجاربی مثل برجام نافرجام این درون مایه تمدنی را با توجیهاتی عمل گرایانه و نفع طلبانه تهی نمایند. هر چند این تلاش‌ها به تعمیق تجربه عمومی از ماهیت تعامل ناپذیری و خوی استکباری آمریکا و ایادی آن شده است، اما متقابلا هزینه زیادی در مسیر تمدن ساز انقلاب اسلامی ایجاد نموه است.
از منظر ایجابی در مسیر شکل‌دهی تمدن اسلامی جدید، بزرگترین دستاوردهای چهاردهه گذشته را می توان در الهام بخشی به وجدان های آگاه در کشورهای اسلامی و سایر ملل در نمونه سازی عینی در مواجهه با قدرت های استکباری، ترسیم و ترویج تفکر مقاومت در گستره منطقه و جهان اسلام به عنوان گفتمانی غالب، راهبردی و تحقق پذیر و تعمیق خودباوری و اتکا به نفس در نظریه پردازی های عملی و دستاوردهای فناورانه در عرصه‌های مختلف برشمرد. هر چند در نگاه تمدنی تکوین نظامات حاکم بر تمدن با استدراجی تاریخی صورت می گیرد، اما این نافی این نیست که در کنار دستاوردهای امید بخش انقلاب اسلامی به آفات حاکم بر آن بی توجه بود. ضعف در چارچوب‌های تئوری پردازی کاربردی در عرصه‌های اقتصاد، اجتماع و فرهنگ مبتنی بر الگوی اسلامی ایرانی، در جا زدن در مرحله تشکیل دولت اسلامی و کندی حرکت در گذار از این مرحله از سیر تکوینی تمدن نوین اسلامی، سازوکارهای ناکارآمد حکمرانی در عرصه های مختلف، ضعف در مکانیزم های شفافیت در عرصه حاکمیت، آلوده شدن دست اندرکاران حاکمیتی به مفاسد و تبعیض های ناروا و نقصان در حوزه ابتکارات رسانه‌ای بویژه در منطقه و جهان اسلام از بایسته های ضروری است که برای تقویت حرکت انقلاب اسلامی بایست مورد توجه قرار گیرد.
با عنایت به تحلیل مذکور، محوری‌ترین راهبرد برای توفیق در افق تمدنی انقلاب اسلامی راهبرد مقاومت است. ارکان راهبرد مقاومت بر تمرکز بر اصول سازش ناپذیر بودن با جبهه سلطه از یکسو و ارتقاء کارآمدی نظامات درونی و رفع ضعف ها و ناکارآمدی‌ها در عرصه تئوری پردازی، حکمرانی و تحقق عدالت سیاسی و اقتصادی و اجتماعی استوار است. ارتقا توان و اقتدار کشور در جبهه مقاومت در عرصه های مختلف فرضی است کلیدی برای همه آنانی که دل در گرو حرکت الهی امام راحل دارند. بر این اساس، آن چه از جوامع نخبگانی و در رأس آن ها از اساتید انقلابی دانشگاه در طلیعه چهل و دومین سال پیروزی انقلاب اسلامی انتظار می رود حرکت مجاهدانه در عرصه تئوری پردازی های عالمانه با نگاه پی‌ریزی تمدن اسلامی و توسعه توانمندی های علمی و فناوری با نگاه بسط خوداتکایی درعرصه های مختلف برای کشور و جریان انقلاب اسلامی در جهان است
همچنین با توجه به مقارن بودن آغاز چهل و دومین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران  با انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، بنا به فرمایش امام راحل بر این نکته پای می فشاریم که اصلاح بسیاری از ناکارآمدی ها و ضعف های بیان شده و تحقق الزامات توفیق راهبردی در شکل دهی مجلسی توانمند، متعهد و انقلابی است. بر این اساس ضمن تحذیر افراد و جریان های مختلف از دلسرد کردن مردم نسبت به انتخابات، از اقشار مردم و جامعه به ویژه جوامع نخبگان و اساتید کشور انتظار داریم نسبت به ایفای نقش و مسئولیت خطیر خود در این عرصه اهتمام تام داشته باشند تا خدای ناکرده مجلس که نقطه آغاز و مبدا تحولات جدی در عرصه حاکمیت است، به دست نا اهلان نیفتد
والسلام علیکم
بسیج اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران
21 بهمن 98
دفعات مشاهده: 421 بار   |   دفعات چاپ: 80 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .
Persian site map - English site map - Created in 0.13 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 4098