[صفحه اصلی ]    
بخش‌های اصلی
معرفی ::
شرح خدمات سازمانی::
قوانین و مقررات::
طرح ها::
اخبار و اطلاعیه ::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
::
ساتع
..
سرویس های صنعتی دانشگاه
 ورود به صفحه سرویس های صنعتی
..
فرصت مطالعاتی داخلی صنعتی
ورود به فرصت مطالعاتی صنعتی
..
الگوی تضمین متقابل
..
پسادکتری صنعتی
ورود به صفحه پسادکتری صنعتی و فرصت مطالعاتی دانشگاهی
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
اطلاعات تماس

AWT IMAGE

آدرس: تهران، میدان رسالت، خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت ایران، ساختمان قدیم گنجینه، دفتر همکاری های علمی، صنعتی و فناوری

کدپستی: ۱۳۱۱۴-۱۶۸۴۶

تلفن: ۷۷۲۴۰۴۴۲- ۷۷۲۴۰۴۴۸- ۷۷۲۴۱۱۹۶

فاکس:۷۷۴۹۱۲۳۶

پست الکترونیکی:

stcATiust.ac.ir

..
:: برگزاری « نشست دانشگاهیان علم و صنعت ایران با مسئولان شهرداری تهران » ::
 | تاریخ ارسال: 1398/10/30 | 
نشست دانشگاهیان علم و صنعت ایران با مسئولان شهرداری تهران عصر چهارشنبه ۲۵ دی ماه در مجتمع امام خمینی (ره) برگزار شد.
در ابتدای نشست و پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم دکتر تورج محمدی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ضمن عرض خیرمقدم به حضار، مناسبت های شهادت سرداران شهید سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهان آنها، وقایع کرمان و سقوط هواپیمای مسافربری اکراینی و جان باختن مسافران هواپیما از جمله چند دانش آموخته دانشگاه را تسلیت گفتند. ایشان در ادامه به برخی ازمزیت های دانشگاه علم و صنعت ایران اشاره داشتند.
     در ادامه دکتر نوراله کثیری مدیر دفتر همکاری های علمی، صنعتی و فناوری ضمن دعوت از دکتر محمدحسین بوچانی مدیر مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران و مهندس محمد محمددوست شهردار منطقه ۴ جهت شرکت در پنل نشست و در ادامه مباحث مطرح شده توسط معاون پژوهش و فناوری دانشگاه به نکات زیر اشاره کردند :
  • اصلی ترین وجه تمایز دانشگاه علم و صنعت ایران در فضاهای دانشگاهی کشور در تعاملات صنعتی آن است.
  • در این دانشگاه به واسطه ظرفیت های خاص کارکردی با شهرداری ها و مدیریت شهری دفتر توسعه تعاملات دانشگاه با شهرداری ها تاسیس شده است.
  • در این دانشگاه یک سبد شامل ۲۱ الگوی کارکرد با صنایع و دستگاه های اجرایی طراحی و در دست بهره برداری است.
  • در طی سال ۹۸ بیش از ۵۰ سرویس صنعتی که بخش گسترده ای از آن در حوزه مدیریت شهری است طراحی و قابل عرضه گردیده است.
     در انتها نیز ایشان به معرفی الگوی تضمین متقابل به عنوان یکی از مترقی ترین شیوه های کارکرد دانشگاه با صنعت پرداختند.
           سپس دکتر بوچانی مدیر مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران به ۴ نکته کلیدی و مانع در ارتباط با دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی پرداخته و عنوان داشتند: در ابتدا می بایست به شکاف و فاصله بین دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی اشاره کرد. همیشه یک مثال روشن در بین دانشگاهی ها و دستگاه های اجرایی وجود دارد و آن این است که دستگاه های اجرایی اعتراضی ضمنی به نهادهای علمی دارند و عنوان می کنند دانشگاه ها خیلی پرحوصله و با تاخیر کار انجام می دهند و می بایست به کارشان سرعت بیشتری دهند. از طرف دیگر این که دانشگاهی ها می گویند اقتصاد در مقیاس ملی مبتنی بر نفت نباشد و یا در مقیاس شهری در شهرداری ها مبتنی بر فروش تراکم نباشد خوب این حرف درستی است اما ساز و کار اجرایی آن چیست؟ اینجاست که به شکاف بین عمل و نظر می رسیم.
     وی در ادامه افزود: از آن طرف هم همکاران دانشگاهی اعلام می کنند فضای اجرا اساسا حوصله شنیدن بحث های علمی را ندارد، چون اگر قرار است حل یک مسئله و فرایند به صورت علمی انجام شود نیاز به دگرگونی در روش داریم. در هرحال فاصله هنوز پابرجاست و محصول آن فضای سکونتی ناپایدار، متزلزل و ناهنجار در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و رو به زوال شهری است که مشاهده می کنیم. به طوری که وقتی از کلان شهری مثل تهران صحبت می کنند آن را در کنار سیاهچال های جهان در کنار شهرهایی مثل بغداد و شهرهای خیلی عجیب و غریب و جنگ زده دنیا مقایسه می کنند چون شاخص های شکوفایی و سکونت در آن خیلی پایین است یا حداقل ما خیلی نتوانستیم ارائه دهیم.
     دکتر بوچانی عنوان داشت: در اینجا می خواهم بحث دوم خود را شروع کنم. این نشست اگر بتواند روی این دیدگاه تفاهم کند که هر دو ساختار علمی و اجرایی از این غرورها و تک روی ها دست کشیده و اگر قرار باشد حس میهن دوستی هر کدام به ظهور برسد می بایست برای حل مسئله شهر به هم نزدیک شوند. در اینجا نیاز به گفتگو و تعامل هست که مفید به فایده خواهد بود. واقعیت این است که ما در مرکز مطالعات قریب سه دهه است که از رساله ها پشتیبانی و در ۱۰ سال اخیر رسما از آنها حمایت می کنیم ولی متاسفانه در چند پایان نامه ای که در مورد پسماند مرور کردم تکرار یک دیدگاه نظری صرفا بدون کاربست اجرایی طرح شده بود. این نشان می دهد که فضای دانشگاهی ما خیلی فاصله از فضای  اجرا دارد و اگر قرار است این شکاف حل شود دو، سه موضوع خیلی روشن می باید انجام شود. در همین رابطه ما ۲ دی امسال در معیت شهردار محترم تهران برای تفاهم نامه کلان با وزارت علوم در مرحله اول و در مرحله دوم بین مرکز مطالعات و دانشگاه های مختلف خدمت وزیر علوم رسیده بودیم. در آنجا دو، سه مسئله خیلی روشن مطرح شد. یک از آن مسائل این بود که دانشگاه ها مثل خیلی از نواحی کره زمین تبدیل به کلینیک های تخصصی حل مسائل شهری شوند. من یک مثال می زنم که منظورم از کلینیک تخصصی چیست؟
     وی توضیح داد: ما وقتی از مدیریت پسماند که بحث امروز ماست صحبت می کنیم به نظر می رسد پسماند صرفا یک پدیده مثلا محیط زیستی است و لذا دو، سه دانشکده را سعی می کنیم با آن درگیر کنیم اما برای شخصی مثل من که در ساختار اجرا هستم اتفاقا پسماند ۲۰ درصدش مقوله محیط زیستی است. ما در اجرا بدون موضوع فرهنگی، اجتماعی اساسا هرکاری برای پسماند کنیم با شکست مواجه می شویم. چون اساس ما در چشم انداز طرحی که برای پسماند تهیه می کنیم تفکیک از مبدا است که دقیقا یک مقوله فرهنگی، اجتماعی می باشد. بعد که وارد بخش دیگری از پسماند می شویم موضوع اقتصادی می شود. یعنی شما فکر کنید پسماند تر و خشک یک کار اجتماعی، فرهنگی خیلی موفق بوده و تفکیک از مبدا نیز به خوبی انجام گرفته تازه وارد بخش قرارداد با شرکت هایی می شوید که یکی زباله تر را کمپوز می کند و یا می سوزاند، دیگری خشکش را مثلا بازچرخانی کرده و کالای جدیدی از آن تولید می کند بنابراین یک مقوله اقتصادی است یعنی بایستی نظام سرمایه گذاری برای آن چاره اندیشی کند. زمانی که این کار انجام شد وارد فناوری می شویم. پس اگر قرار است مثلا کارخانه تولید برق تاسیس کنید ناچارید با دانشکده های فنی وارد گفتگو شوید، همین طور در رابطه با شیرابه پسماند مثلا شما باید با متخصصین آب و موضوع های مربوطه با افرادی که در این زمینه کار می کنند تماس بگیرید. بنابراین ملاحظه می کنید که طیف بسیار وسیعی است که تا شما در اجرا نباشید نمی توانید به مقوله پسماند بپردازید.
     دکتر بوچانی افزود: از طرف دیگر وقتی از پسماند صحبت می کنیم همه به ذهنشان پسماند خانگی خطور می کند در حالی که برای فردی که در اجراست مهم تر از پسماند خانگی پسماند پزشکی است که خیلی پیچیده است. علاوه براین ما پسماندهای صنعتی، کشاورزی و خطرناک را داریم. پسماند دیگر پسماندهای عمرانی و ساختمانی است. پسماند بعدی خانگی می شود که خود انواع گسترده ای دارد. یک مثال دیگر بزنم که شاید اصلا به ذهن خطور نکند. اگر کسی بخواهد در رابطه با مدیریت پسماند صحبت کند و به حوزه معماری شهرسازی نپردازد این مثل شوخی می ماند. چون شما همان طور که برای پراید که ۶ میلیون بوده و الآن ۵۰ میلیون شده باید ۱۲ متر پارکینگ طراحی کنید حالا فرقی هم نمی کند که در ولنجک متری ۵۰ میلیونی باشد یا در یافت آباد ۴، ۵ میلیونی، در طراحی و ساخت و ساز و صدور پروانه می باید سطل های زباله و مدل شوتینگ طراحی کنید.
     سخنران در این مورد نتیجه گرفت: پس بنابراین وقتی می گوییم دانشگاه کلینیک تخصصی یک مسئله شهری شود یعنی همه دانشکده ها برای حل مسئله شهری می توانند کمک کنند. در غیر این صورت شما وقتی آن را به یک گروه واگذار می کنید با آفت بخشی نگری مواجه خواهید شد. به نظر می رسد بدون تعارف و صریح باید گفت: مسائل شهری بایستی در دستور کار جدی دانشگاه ها قرار گیرند و همگی به مسئله شهر هجوم ببریم ، هجومی عقلانی و از سر دلسوزی برای آینده ای شکوفا در غیر این صورت ما در لاک خودمان می مانیم و شهر هر روز و هر روز بحرانی تر می شود.
     مدیر مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در باره موضوع سوم سخنرانی خود که دانش بنیان کردن مدیریت شهری است، اظهار داشت: تا اینجای کار به دانشگاه ها مربوط می شد اما ما ۶۴ هزار و خرده ای نیروی انسانی در شهرداری تهران داریم که من برعکس خیلی ها آن ها را فرصت های توسعه شهری می دانم که اگر بتوانیم این ها را خوب تربیت کرده و با آنها کار کنیم آنها می توانند به شهر عشق ورزیده و حتما حتما دگردیسی در شهر ایجاد کنند. از این ۶۴ هزار نیرو قریب ۸ هزار و خرده ای دارای مدرک فوق لیسانس و دکتری هستند. یک لحظه از این دیوارهایی که دور هم چیدیم و اجازه گفتگو به هم نمی دهیم تصور کنید این ۸ هزار کارشناسی که زباله جمع کردند، آتش خاموش کردند، نمی دانم پروانه صادر کردند، از اول خیلی جدی فرهنگ سرا ساختند، در شهر موسیقی زدند این ها مشاور پایان نامه های بچه های فوق لیسانس و دکترای دانشگاه ها شوند. یک استاد دانشگاهی که کاملا نظریه را می داند با فردی که پراگماست و عمل گرا اگر این دو کنار هم بنشینند واقعا راهی که می رویم به دگرگونی در روش که مدنظر است منجر می شود. خواهش می کنم دانشگاه علم و صنعت روی این موضوع فکر کند. این نکته را من خدمت وزیر علوم عرض کردم به عنوان کسی که سرکلاس ها دانش آموزی کرده، بعد معلم شده، بعد به کار اجرایی پرداخته و دوباره باید به این ساختارها برگردد. پس بنابراین ارتباط دانشگاه و شهر و مسئله شهر چیزی فراتر از این نشست و یا حمایت از پایان نامه هاست. حمایت از پایان نامه ها و ارائه یک طرح دو جانبه زمانی معنا دارد که من بتوانم یک مسئله شهری را با دانشگاه شما علمی و فوق تخصصی حل کنم.
     دکتر بوچانی ادامه داد: نکته چهارمی که کوتاه می خواهم به آن اشاره کنم این است که در این دوره جدید مدیریت شهری یک باور وجود دارد و آن این است که راه حل مسائل شهری در اتاق و در جلسات مدیران مدیریت شهری قابل حل نیست بلکه در این دوره، مدیریت شهری علاقه دارد از بین دستورات علمی و متعدد یکی را انتخاب کرده و انتخاب بین گزینه های خوب تا طیف عالی را بررسی کند. این فرصتی برای دانشگاه و شهر است، لذا از شما اساتید محترم دانشگاه خواهش می کنم شهر را به عنوان یک پلتفرم گسترده اطلاعاتی که داده های مختلف و مسائل مختلفی دارد بررسی کرده و آن را به عنوان یک فرصت نگاه کنید. دانشگاه زمانی کارآمد و اثربخش و علم زمانی ارزشمند است که حل مسئله ای از میهن را نشانه بگیرد در غیر این صورت همه ما فقط حفظ ظاهرمیکنیم واین  موضوع کافی نیست.
     در ادامه برنامه ۱۰ تن از اساتید دانشگاه در ارتباط با موضوعات مختلف شهری به ارائه سخنرانی پرداختند.
     در انتهای جلسه دکتر کثیری مدیر دفتر همکاری های علمی، صنعتی و فناوری دانشگاه ضمن تشکر از حوصله حضار اظهار داشت: بواسطه تعدد و تنوع موضوعات نمی شود به یک جمع بندی واحد رسید. من فکر می کنم دوستانی که مطالب شان را عرضه کردند هر کدام با افراد مرتبط موضوع خود را در حاشیه جلسه پی گیری کنند. ما یک بسته کامل از موضوعات ارائه شده امروز را خدمت آقای دکتر بوچانی و نیز افرادی که قول آمدن داده بودند و احتمالا به دلایل موجه نتوانستند حضور پیدا کنند ارسال می کنیم. امیدواریم زمینه بهره برداری از برخی از این موارد که در اینجا مطرح شد فراهم آید و طبیعتا ما نیز به حس تحقق رسالت اجتماعی خود دست پیدا کنیم و قطعا به یکدیگر کمک خواهیم کرد تا در شهری بهتر، هوشمندتر و قابل زیست تر از امروز نائل آییم.
     دکتر بوچانی نیز عنوان داشت: خواهش من این است که این جلسات را با یک مقیاس محدودتر و با یک موضوع مشخص تر مثلا یک بار صرفا در رابطه با پسماند الکترونیک، یک بار در رابطه با پسماند لاستیک ماشین و ... ادامه داده، آن وقت ما گروه های هدف را به شما معرفی می کنیم. مثلا تمام معاونین عمرانی شهرداری و سازمان ها را ما می توانیم به شما وصل کرده و این موضوع را در تفاهم نامه درج می کنیم. نکته دوم این که لازم است در باره موضوع اطلاع رسانی گسترده ای صورت گیرد. شاید دلیل این که بخش هایی از شهرداری حضور پیدا نکردند به همین دلیل باشد. این اولین تجربه ای است که ما با هم داریم و من مطمئن هستم اگر روی کار متمرکز شویم آن وقت شهرداری تهران و بقیه شهرداری های کلان شهرها را، به خاطر حضور دبیرخانه آنها در تهران، ما می توانیم به شما ارتباط دهیم. نکته سوم و پایانی تجربیاتی است که ما در مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران داریم و شاید مهم ترین کاری که ما می توانیم انجام دهیم این باشد که مسائل شهر تهران را طبقه بندی شده در اختیار شما قرار دهیم، خواهش من این است که به سایت مرکز مراجعه و عناوین مسائل را ببینید.  در ادامه اساتیدمنتخب به ارایه موضوعات خود پرداختند وجلسه در ساعت ۸ با صرف شام پایان یافت.
دفعات مشاهده: 1733 بار   |   دفعات چاپ: 309 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.12 seconds with 53 queries by YEKTAWEB 4372