Home Home Information Contact Site Map Library
English Site
   [صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
مدیریت دانشکده::
صفحه اصلی::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور آموزش::
امور پژوهش::
اخبار و رویدادها::
آئین نامه ها و فرمها::
تسهیلات پایگاه::
::
تقویم و فرمها
..
کتابخانه

لیست کتابهای فارسی و لاتین، پایان نامه و سمینارهای دانشکده شیمی

سایت اسماء

..
سمینارهای معتبر ملی

انجمن شیمی ایران

مرجع دانش

..
پروتکل های ایمنی و بهداشت
پروتکل های ایمنی و بهداشت در خصوص کووید 19
نحوه برگزاری امتحانات 
ایمنی و بهداشت جهت استفاده از آزمایشگاهها و مراکز تحقیقاتی 
ایمنی و بهداشت در اماکن عمومی
ایمنی و بهداشت در اماکن عمومی2 
بهداشت فردی
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: چهارشنبه، ۱۷ آذرماه ۱۴۰۰ پانل تخصصی همکاری های فناورانه ایران و چین برگزار خواهد شد
:: چهارشنبه، ۱۷ آذرماه ۱۴۰۰ پانل تخصصی همکاری های فناورانه ایران و چین برگزار خواهد شد
:: قابل توجه دانشجویان جدیدالورود واحد نور
..
:: ّبرگزاری دفاعیه دکتری در دانشکده شیمی ::
 | تاریخ ارسال: 1398/6/16 | 
دفاعیه دکتری در دانشکده شیمی

                                    
خانم  فرشته اعظمی فر دانشجوی دکتری شیمی، در تاریخ 27/06/98 از رساله دکتری خود تحت عنوان" طراحی، سنتز و بررسی خواص آنتی­بیوتیکی رنگینه­هایβ-تری متین جدید با استفاده از نمک­های وینامیدینیوم (1و5 پنتا دیازونیوم) و ترکیبات هتروسیکل سفالسپورین-3-دیازونیوم دیولات­های دهنده نیتریک اکساید " با راهنمایی آقای دکتر محمد رضا نعیمی جمال دفاع خواهدکرد.
  هیات داوران: دکتر محمدقربان دکامین، دکتر شهرزاد جوانشیر، دکتر نجم الدین عزیزی، دکتر محمد سعید عبایی...
  این جلسه ساعت 10 روز چهارشنبه در کلاس سبز دانشکده شیمی برگزار خواهد شد.
 
  چکیده
 
سنتز رنگینه­های β-تری متین اکسونول با استفاده از نمک­های وینامیدینیوم
رنگینه­های پلی متین اکسونول یک دسته مهم از رنگینه­های آلی هستند که در ساختار آنها دو گروه هتروسیکلی حاوی اتم­های اکسیژن بوسیله یک زنجیر پلی متینی به یکدیگر متصل شده­اند (شکل 1).

شکل 1. ساختار کلی رنگینه­های پلی متین اکسونول
رنگینه­های پلی متینی اکسونول دارای خواص ذاتی منحصر به فرد از جمله پایداری نسبتا خوب، ضریب جذب مولی بالا، توانایی تولید اکسیژن سه گانه و اکسیژن یگانه سیتوتوکسیک (1O2) و ویژگی­های برجسته فلورسانس هستند. این خواص منحصر به فرد منجر شده­اند که رنگینه­های پلی متینی اکسونول به طور گسترده به عنوان پروب­های فلورسانس برای مطالعات بیولوژیکی و همچنین به عنوان عوامل فتوتراپی و شیمی درمانی در درمان­های فتوتراپی و شیمی درمانی نوری مورد استفاده قرار گیرند.
با این حال، روش­های سنتزی محدودی برای سنتز رنگینه­های پلی متین اکسونول گزارش شده­اند که اغلب رنگینه­هایی را ارایه می­دهند که در زنجیره پلی متینی بدون استخلاف­اند و دارای شیفت استوکس کوچک هستند. بنابراین توسعه روش­های مناسب و کارآمد برای سنتز رنگینه­های پلی متین اکسونول دارای استخلاف­های حجیم در زنجیره پلی متینی همراه با اثر ازدحام فضایی و روزنانس که می­توانند منجر به افزایش شیفت استوکس شوند، مورد نیاز هستند.
در این پروژه رنگینه­های β-تری متین اکسونول متقارن همراه با گروه­های هتروسیکلی متنوع استخلاف شده در زنجیره پلی متینی بوسیله یک روش کارآمد سه مرحله­ای طی واکنش­های ساده و تحت شرایط ملایم سنتز شده­اند. روش بکار گرفته شده شامل سنتز نمک­های N-هتروآریل استیک اسید مربوطه،  سنتز نمک­های وینامیدینیوم به عنوان پیش ماده و در نهایت سنتز رنگینه­های β-تری متین اکسونول با استفاده از تراکم نمک­های وینامیدینیوم با ترکیب 3،1-­اینداندیون و یا ترکیب 3،1-­دی متیل باربوتوریک اسید تحت شرایط بازی ملایم می­باشد.
 
سنتز آنتی­بیوتیک­های سفالوسپورین-­'3-دیازینیوم دیولات­های دهنده نیتریک اکساید
بیوفیلم­های باکتریایی مقاومت­های بالایی نسبت به آنتی­بیوتیک­ها نشان می­دهند و از آنجایی که به عنوان عامل اصلی طیف گسترده­ای از عفونت­های مزمن شناخته شده­اند یکی از بزرگ­ترین مشکلات در زمینه­های درمانی محسوب می­شوند. بنابراین یک نیاز فوری به کشف داروهای موثر جدید ضد بیوفیلمی و راه­هایی برای مهار و درمان بیماری­های عفونی ناشی بیوفیلم­ها و کاهش مصرف آنتی­بیوتیک­ها وجود دارد. درمان با نیتریک اکساید خارجی تنظیم سیگنال­ها و فرآیندهای متابولیسم باکتریایی که منجر به پراکندگی بیوفیلم­ها و تبدیل آنها به فرم پلانکتونی که نسبت به آنتی­بیوتیک­ها حساسیت بالاتری دارند، را نشان داده است. امروزه پراکندگی بیوفیلم­ها بوسیله پیش داروهای دهنده نیتریک اکساید به عنوان یک استراتژی جدید درمانی امیدوارکننده برای درمان عفونت­های بیوفیلمی مزمن در پزشکی محسوب می­شود. سفالوسپورین-­'3-دیازینیوم دیولات­های دهنده نیتریک اکساید  از جمله پیش داروهای دهنده نیتریک اکساید هستند که که قادر به تحویل بسیار ویژه و هدفمند نیتریک اکساید به محل­ عفونت­های بیوفیلمی پس از واکنش با آنزیم­های بتالاکتامایز باکتریایی هستند. تحویل هدفمند حدواسط نیتریک اکساید در محل هدف خطر عوارض جانبی ناشی از نیتریک اکساید در درمان با داروهای اهدا کننده غیر هدفمند نیتریک اکساید را کاهش می­دهد.
با ساختارهای مبتنی بر سفالوسپورین ها، سفالوسپورین-­'3-دیازینیوم دیولات­ها می­توانند به طور عمده در اثر واکنش با آنزیم­های ترانس پپتیدایز که هدف اصلی ضد باکتریایی همه سفالوسپورین­ها هستند برای انتشار نیتریک اکساید فعال شوند. برهمکنش میان این پیش دارو­ها با آنزیم­های ترانس پپتیدایز  نه تنها منجر به آزاد شدن نیتریک اکساید و پراکندگی بیوفیلم­ها می­گردد، بلکه با مهار عملکرد آنزیم­های ترانس پپتیدایز منجر به مرگ سلول­های باکتری و پلانکتون­های آزاد شده می­شود و نیاز به آنتی­بیوتیک­های کمکی ندارد.  این مفهوم فعالیت دوگانه یک رویکرد جدید و بالقوه برتر در استفاده درمانی از سفالوسپورین-­'3-دیازینیوم دیولات­ها را فراهم می­کند. ایجاد فعالیت­های دو گانه نیاز به توسعه آنالوگ­های جدیدی دارد که پایداری بیشتری نسبت به آنزیم­های بتالاکتامایز و میل ترکیبی شدید با آنزیم­های ترانس پپتیدایز نشان می­دهند. علاوه بر این نفوذ زیاد از طریق دیواره سلولی باکتری­های گرم منفی نیز مورد نیاز است. استفاده از سفالوسپورین­های نسل­های بالاتر و دیازینیوم دیولات­های دارای گروه­های آمین نوع اول می­توانند منجر به افزایش نفوذپذیری و انتشار نیتریک اکساید در اثر واکنش با آنزیم­های ترانس پپتیدایز شوند و در نتیجه دست یافتن همزمان به اثر بخشی سفالوسپورین استفاده شده و پراگندگی بیوفیلم­ها را فراهم سازند.
 

 
شکل (1) مکانسیم پیشنهادی انتشار نیتریک اکساید در اثر واکنش با آنزیم های بتالاکتامایز و یا ترانس پپتیدایز
 
هدف اصلی این پروژه سنتز دو سری جدید از پیش داروهای سفالوسپورین-­'3-­دیازینیوم دیولات­ها بر پایه سفالوسپورین­های نسل­های جدید سفالکسین و سفتازیدیم از جمله  سفالکسین -­'3-­دیازینیوم دیولات­ها و سفتازیدیم -­'3-­دیازینیوم دیولات­ها می­باشد. سفتازیدیم -­'3-­دیازینیوم دیولات­ها به منظور افزایش پایداری در مقابل آنزیم­های بتالاکتامایز و افزایش تمایل جهت واکنش با آنزیم­های ترانس پپتیدایز برای انتشار خاص و موثر نیتریک اکساید در محل عفونت طراحی شده­اند که  قادرند پس از پراکندگی بیوفیلم­ها بوسیله انتشار نیتریک اکساید بدون نیاز به آنتی بیوتیک­های کمکی منجر به مرگ باکتری­های پلانکتونی آزاد شده شوند. سفالکسین -­'3-­دیازینیوم دیولات­ها  علاوه بر انتشار نیتریک اکساید قادرند حلالیت و نفوذ بهتر به درون سلول­های باکتری گرم منفی را افزایش دهند.

 
دفعات مشاهده: 1677 بار   |   دفعات چاپ: 146 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش

تهران - میدان رسالت- خیابان هنگام - خیابان دانشگاه علم و صنعت - دانشگاه علم و صنعت ایران - دانشکده شیمی - کدپستی 1674613114
Information: Phone+98 21 77240540-50 / Letter Email Us Selected Contacts | About this site | Privacy policies | © 2007 Iran University of Science & Technology