[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
برقراری ارتباط::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
درباره دانشگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 98::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
آرشیو گزارش های تصویری::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۱۸

خبرنامه شماره ۳۱۷

خبرنامه شماره ۳۱۶

خبرنامه شماره ۳۱۵

خبرنامه شماره ۳۱۴

خبرنامه شماره ۳۱۳

خبرنامه شماره ۳۱۲

خبرنامه شماره ۳۱۱

خبرنامه شماره ۳۱۰

خبرنامه شماره ۳۰۹

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: دکتر ذاکری: حمایت بیشتر دولت از صندوق های خطرپذیر دانشگاهی ضروری است ::
 | تاریخ ارسال: 1398/3/1 | 

دکتر ذاکری: حمایت بیشتر دولت از صندوق های خطرپذیر دانشگاهی ضروری است

 
آیین رونمایی از قرارداد سرمایه گذاری بزرگ صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران با شرکت دانش بنیان فناوران پزشکی رایبد علم و صنعت، اول خردادماه 1398 در سالن جلسات ریاست دانشگاه برگزار شد.
 در این مراسم ابتدا دکتر محمدی (معاون پژوهش و فناوری دانشگاه)، ضمن خیرمقدم گویی به مهمانان نشست رونمایی از صندوق خطرپذیر دانشگاه علم و صنعت ایران با یکی از شرکت های مستقر در اولین مرکز نوآوری دانشگاه گفت: دانشگاه علم و صنعت ایران از دو سال پیش انتقال از دانشگاه نسل دوم به نسل سوم و چهارم و توسعه فناوری و تجاری سازی دستاوردهای آزمایشگاههای تحقیاتی و دانشکده ها را در دستور کار خود قرار داده است. در این راستا اولین مرکز نوآوری، سال گذشته با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح شد و در کنارش به عنوان اولین دانشگاه کشور، در یک شرکت خصوصی (هیرمند) مشارکت کردیم. وی افزود: صندوق خطرپذیر، یکی از محصولات شرکت هیرمند است که با سرمایه 6 میلیارد تومانی تشکیل شده و فعالیت های فناورانه را مورد ارزیابی و حمایت قرار می دهد.
در ادامه، کلیپ معرفی مراحل ساخت سرنگ اینفلیتور که با حمایت صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه توسط شرکت دانش بنیان فناوران پزشکی رایبد علم و صنعت در حال تولید است، به نمایش گذاشته شد. با تولید داخلی این محصول استراتژیک که محصول ارتباط صنعت و دانشگاه است، سالانه 4.5 میلیون یورو ارز در کشور صرفه جویی می شود.
 
دکتر خیاطیان: رونق تولید داخلی راه حل مشکلات کشور است
در ادامه مراسم، دکتر خیاطیان (عضو هیات عامل صندوق شکوفایی و نوآوری) سخنانی ایراد کرد. دکتر خیاطیان گفت: دانشگاه علم و صنعت ایران از دانشگاههای بزرگ و مطرح کشور است و خوشحالم که امروز در جمع شما هستم. وی در ادامه گفت: کشور در شرایطی قرار دارد که راه علاجش تحقق شعار امسال است و اگر رونق تولید تحقق یابد، تمام محاسبات دشمنان نقش بر آب خواهد شد.
وی با اشاره به تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در سال ۸۹ با هدف حمایت از این شرکت‌ها و توسعه فناوری ‌های پیشرفته و تجاری ‌سازی اختراعات، اظهار کرد: در ماده ۵ این قانون، صندوقی به نام «نوآوری و شکوفایی» با سرمایه اولیه سه هزار میلیارد تومان برای تامین مالی شرکت‌ های دانش بنیان پیش ‌بینی شده که به صورت عملی از سال ۹۲ کار خود را شروع کرده است. دکتر خیاطیان تاکید کرد: هر چه شرکت های دانش بنیان توسعه یابند، رقابت پذیری این شرکتها و در نتیجه صادرات افزایش خواهد یافت.


 


عضو هیات عامل صندوق شکوفایی و نوآوری تصریح کرد: اعتقاد داریم دانشگاهها و پارک های علم و فناوری، محمل های خوبی برای سرمایه گذاری هستند تا توسعه فناوری اتفاق بیفتد. وی در تشریح ابزار جدید صندوق برای توانمندسازی شرکت‌ های دانش بنیان به اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان، ضمانت‌ نامه، سرمایه گذاری و پوشش ریسک اشاره کرد و در پایان از همه فعالان حوزه فناوری درخواست کرد با توجه به فراهم بودن بسترهای لازم موضوع فناوری را جدی بگیرند و از امکانات و تسهیلات صندوق شکوفایی و نوآوری استفاده نمایند.
 
پیشنهاد 18 طرح به صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه
در ادامه این مراسم، دکتر طائب (مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه) در خصوص تشکیل و عملکرد این صندوق توضیح داد. وی گفت صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران از آبانماه 97 تاسیس شده و 25 درصد سهام آن را مستقیما دانشگاه و 75 درصد آن را شرکت سرمایه گذاری هیرمند در اختیار دارند که البته دانشگاه در شرکت هیرمند نیز سهام دارد و سهام مستقیم و غیرمستقیم دانشگاه در این صندوق، به چهل درصد می رسد.
دکتر طائب گفت تا کنون 18 طرح به این صندوق پیشنهاد، بررسی و ارزیابی شده و بافت فرهنگی و روحیه اعضای هیات علمی و هیات مدیره صندوق در کنار عوامل دیگر باعث شد تقریبا تمام طرحها تولیدی بوده و مورد حمایت قرار گیرند. در سال گذشته، تقریبا 35 درصد سرمایه 6 میلیاردی صندوق، صرف انواع حمایتهای صندوق از طرحهای تولیدی شد که یک بخش از آن، کمک به شرکت فناوران پزشکی رایبد علم و صنعت بوده است. وی افزود: در حال حاضر 6 طرح در صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه در دست بررسی است که همه آنها تولیدی است.

 


مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تصریح کرد: از اقدامات در دستور کار این صندوق، همکاری با صندوق های دیگر و مشارکت با نهادهای حمایت کننده برای افزایش سرمایه و نیز جلب حمایت صندوق شکوفایی و نوآوری است.
پس از آن مهندس نصیرپور (مدیر عامل شرکت هلدینگ معنا)، گزارشی از فعالیت شرکت فناوران پزشکی رایبد علم و صنعت ارایه کرد. وی گفت: شرکت دانش بنیان فناوران پزشکی رایبد علم و صنعت به همت جمعی از دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه علم و صنعت ایران و با هدف بی نیازی کشور به واردات تجهیزات پزشکی، در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی به منظور تولید و ایجاد اشتغال، پایه ریزی شده و تا کنون اقدام به توسعه محصولات مختلفی مانند سرنگ اینفلیتور، تی.آر.بند، دستگاه آووکسی متر و لام مخصوص آن، کیت تشخیص ACT، کیت PTCA (قطعات وای، تورک و نیدل آنژیوگرافی) نموده است و در دو سال آینده، تولید 10 محصول مصرفی را در برنامه خود دارد.
سخنران بعدی این مراسم دکتر قادری فر (رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) بود که توضیحات مبسوطی در خصوص حمایت های مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت های دانش بنیان و محصولات فناورانه نوآور ارایه کرد.
 
جهش قابل ملاحظه در شرکت های دانش بنیان دانشگاه
آخرین سخنران مراسم، دکتر ذاکری (رییس دانشگاه) بود که درباره گام های دانشگاه علم و صنعت ایران برای تبدیل شدن از دانشگاه نسل دوم به سوم توضیحاتی ارایه کرد. وی گفت: خوشبختانه در سال گذشته شرکت های مرکز رشد دانشگاه از 21 به 37 شرکت افزایش یافت و در زمینه شرکت های دانش بنیان، حرکت های جدی انجام شده و به نظر می رسد در سال 98 جهش قابل ملاحظه ای خواهیم داشت که نشان از عزم دانشگاه برای حرکت به سمت نوآوری و استفاده از فناوری های نو دارد. در همین راستا یکی از اقدامات دانشگاه، تاسیس دانشکده فناوری های نوین بوده است.
رییس دانشگاه با اشاره به اینکه دانشگاه علم و صنعت ایران از دیرباز به عنوان دانشگاهی صنعتی مطرح بوده است، گفت: حل مسایل کشور در برنامه ما قرار دارد و پیش بینی کرده ایم 30 تا 40 درصد پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری دانشجویانمان به سمت مساله محوری هدایت شوند. سال گذشته نیز در دانشگاه 4 یا 5 مورد رونمایی از فناوری های نوین را شاهد بودیم که منتج از پایان نامه دانشجویانمان بوده است.

 


دکتر ذاکری با اشاره به خاص بودن وضعیت کشور، تاکید کرد: در این شرایط، نیاز به دانشگاهها و خود اتکایی و نگاه به درون در برنامه اجرایی سازمان ها و نهادها قرار خواهد گرفت. وی در خاتمه با اشاره به اینکه تولید داخلی، نیاز کشور به ارز را محدود می کند، خواستار حمایت بیشتر دولت از صندوق های خطرپذیر دانشگاهی شد.
رییس دانشگاه همچنین از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حضور، تشویق و پشتیبانی از طرح های دانشگاه تقدیر و ابراز امیدواری کرد با این حمایتها، شاهد پیشرفت در حوزه فناوری در دانشگاههای سطح یک کشور باشیم و نیازهای ارزی کشور برای ورود کالا به کشور، محدود شود.
امضای تفاهم نامه و قرارداد سرمایه گذاری، آخرین بخش این مراسم بود.
 

Sapp.ir/iust_iran
 
 

دفعات مشاهده: 1094 بار   |   دفعات چاپ: 188 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.15 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 4212