[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
برقراری ارتباط::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۰۱

خبرنامه شماره ۳۰۰

خبرنامه شماره ۲۲۹

خبرنامه شماره ۲۲۸

خبرنامه شماره ۲۲۷

خبرنامه شماره ۲۲۶

خبرنامه شماره ۲۲۵

خبرنامه شماره ۲۲۴

خبرنامه شماره ۲۲۳

خبرنامه شماره ۲۲۲

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
حدیث هفته

 پیامبر اکرم(ص)فرمودند:

طالِبُ العِلمِ مَحفوفٌ بِعِنایَهِ اللَّهِ؛
عنایت خداوند جویای دانش را فرا گرفته است
حکمت نامه پیامبر اعظم(ص)، ج ۱، ص ۳۱۳، ح ۳۰۹

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: برگزاری نشست اعضای هیات علمی دانشگاه با رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۰/۱۱ | 

برگزاری نشست اعضای هیات علمی دانشگاه با رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور


نشست هیات رییسه و اعضای هیات علمی دانشگاه با دکتر ضرغام (رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور)، دوشنبه دهم دیماه 97 در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) برگزار شد.
در این نشست ابتدا دکتر محمدی (معاون پژوهش و فناوری دانشگاه)، گزارشی از عملکرد پژوهشی دانشگاه در سال گذشته ارایه کرد.
وی ابتدا به تشریح اقدامات هفته پژوهش پرداخت و میزبانی از سه وزیر، حضور معاون اول رییس جمهور برای افتتاح اولین مرکز نوآوری دانشگاه، تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه 25 عضو هیات علمی در قالب 34 عنوان، برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی در داخل دانشگاه، برگزاری 4 کارگاه آموزشی و شرکت در نمایشگاه بین المللی و انتخاب دانشگاه به عنوان غرفه برتر در این نمایشگاه را از اهم اقدامات در این هفته ذکر کرد. وی سپس جایگاه دانشگاه علم و صنعت ایران در سطح بین المللی را در سه نظام رتبه بندی متذکر شد و گفت: رتبه دانشگاه در سال 2019 در نظام رتبه بندی تایمز، 800-601،در رتبه بندی کیو اس در سال 2019، 650-601 و در رتبه بندی سال 2018 ACADEMIC RANKING WORLD UNIVERSITIES، 700-601 بوده است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، در خصوص جایگاه دانشگاه در رتبه بندی موضوعی شانگهای در سال 2018، رتبه دانشکده های مهندسی مکانیک و مهندسی مواد و متالورژی را بالاترین رتبه دانشکده های دانشگاه اعلام کرد و افزود: در این رتبه بندی، این دو دانشکده در رتبه 150-101 قرار گرفته اند. وی همچنین گفت: اساتید یک درصد برتر دانشمندان جهان از اعضای هیات علمی دانشگاه، رشد کمی داشته و اکنون شامل 17 نفر و 19 عنوان است.
دکتر محمدی در ادامه گزارش خود، به اهم فعالیت های حوزه های تحت پوشش معاونت پژوهش و فناوری پرداخت. وی از جمله اقدامات دفتر امور پژوهش، به بروزرسانی آیین نامه ماموریت های علمی بین المللی اعضای هیات علمی سال 96 و 97؛ بروز رسانی آیین نامه گرنت و آیین نامه فعالیت های برجسته اعضای هیات علمی مبتنی بر پیشنهادات دفتر علم سنجی؛ بازنگری آیین نامه دوره پسادکتری و تدوین آیین نامه پسادکتری صنعتی و پژوهشگری و نیز انعقاد تفاهم نامه همکاری با صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و استفاده از ظرفیت طرح پژوهشی مشترک، پسادکتری، ثبت اختراع بین المللی و حمایت از رساله دکتری اشاره کرد.
دکتر محمدی، سرانه مقالات ISI دانشگاه در سال 97 را 57/3 اعلام و گفت: عملکرد دانشگاه در این حوزه، از برنامه راهبردی پیشی گرفته و از نظر کمی، رشد بیش از برنامه داشته ایم که نشان می دهد هدفگذاری درستی انجام نشده بود. در تعداد ارجاعات تجمیعی به مقالات در wos نیز چنین وضعیتی را داشته ایم.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، میانگین شاخص h اعضای هیات علمی در گلستان را در حال حاضر، 75/6 اعلام کرد. وی در آمار توزیع دانشمندان پراستناد دانشگاه در دانشکده ها، دانشکده مهندسی مکانیک را با 5 عضو برترین دانشکده از این حیث اعلام کرد. همچنین درباره درصد توزیع امتیاز ماده صنعتی و غیر صنعتی در دانشکده ها نموداری را به نمایش گذاشت که نشان می داد در دانشکده مهندسی مواد و متالورژی، 94 درصد سهم امتیاز از پژوهش و 6 درصد از ماده صنعتی است و در دانشکده های مهندسی راه آهن و مهندسی پیشرفت، 67 درصد امتیاز از ماده صنعتی و 33 درصد امتیاز پژوهشی می باشد.
دکتر محمدی در تبیین توزیع سرانه امتیاز پژوهشی در دانشکده ها، با اعلام اینکه سرانه پژوهشی دانشگاه 141 است، دانشکده شیمی را با 256 و دانشکده مهندسی مکانیک را 239 دارای بالاترین امتیاز پژوهشی در دانشکده های دانشگاه اعلام کرد. وی ضمن توضیح اهم فعالیت های دفتر همکاری های علمی و صنعتی، وصولی قراردادهای صنعتی را بالاتر از عدد برنامه اعلام کرد و گفت: همکاری اساتید در بخش صنعت، 30 درصد در سال 96 بوده است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، در تبیین اهم اقدامات دفتر توسعه فناوری، تجاری سازی و کارآفرینی، به امضای تفاهم نامه با کارگزاران بخش خصوصی در راه اندازی فن راه؛ راه اندازی مراکز نوآوری؛ راه اندازی سامانه مدیریت دانش در حوزه فناوری و برگزاری کارگاههایی نظیر مدیریت فرایندهای کاری بر مبنای استاندارد BPMN2 اشاره کرد. آیین نامه مالکیت فکری (مصوب هیأت امناء) و شیوه نامه حمایت از شرکتهای دانش بنیان (مصوب هیأت امناء)، از دیگر اقدامات این دفتر بوده است.
دکتر محمدی در ادامه گزارش عملکرد پژوهش و فناوری دانشگاه در خصوص امتیاز دانشکده ها از شیوه نامه اعتبار فناوری در سال های 95 و 96، دانشکده مهندسی مکانیک را دارای بالاترین امتیاز در دو سال متوالی اعلام کرد. وی سپس گزارشی از فعالیت های دفاتر امور انتقال فناوری و تجاری سازی و امور نوآوری و کارآفرینی ارایه کرد و تعداد تجمیعی ثبت اختراع بین المللی را 6 عنوان اعلام کرد که مطابق برنامه بوده است. معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در تشریح اقدامات آزمایشگاه مرکزی دانشگاه به عضویت در شبکه آزمایشگاهی فناوریهای راهبردی و استفاده بهینه از تجهیزات موجود در دانشگاه، برقراری نظام HSE در 13 آزمایشگاه و خرید دستگاه منحصر به فرد XRD و انعقاد قرارداد خرید یک دستگاه FESEM اشاره کرد و افزود: در سال گذشته 5 میلیارد تومان (با قیمت ارز سال قبل)، خرید دستگاه خارجی داشته ایم. وی در ادامه گزارش داد اکنون 37 شرکت مستقر در مرکز رشد داریم که این عدد گرچه نسبت به 29 شرکت سال قبل، رشد داشته ولی از برنامه عقب هستیم.
دکتر محمدی ضمن تبیین مهمترین اقدامات در مرکز انتشارات، کسب نمایه ISI برای مجلات انگلیسی زبان و تصویب آئین نامه تشویق مقالات چاپ شده در مجلات دانشگاه را از اهم اقدامات دفتر چاپ و نشر مجلات برشمرد. همچنین راه اندازی دفتر علم سنجی و برگزاری کارگاه استفاده از علم سنجی (Scientometrics) و تحلیل شبکه های علمی و کارگاه آشنایی با پایگاههای SD,Scopus را از جمله اقدامات مرکز اسناد و اطلاع رسانی دانشگاه عنوان کرد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در آخرین بخش گزارش خود، نکات استراتژیک در سیاست گذاری و برنامه ریزی آتی این حوزه را تبیین کرد. تمرکز پژوهش ها بر حوزه های موضوعی، تمرکز پژوهشها بر علوم میان رشته ای، پژوهش در جبهه های تحقیق، تمرکز بر کارگروهی، عضویت درگروههای تحقیقاتی ملی و بین المللی، افزایش پژوهشهای مشترک بین المللی، شناسایی همکاران بالقوه اعضای هیات علمی برحسب علایق تحقیقاتی و اینکه کیفیت تولید علم، مهمتر از کمیت آن است، نکاتی خواهد بود که دانشگاه بر آن متمرکز خواهد شد. 

 


در ادامه این نشست، دکتر ذاکری (رییس دانشگاه)، به دکتر ضرغام که برای دومین بار در این سمت خود در دانشگاه حضور یافته است، خیر مقدم گفت. وی با تاکید بر اینکه سرمایه اصلی دانشگاه ما، نخبگان علمی و اساتید با تجربه و اساتید جوان دانشگاه هستند، گفت: سرمایه دوم ما، نیروی انسانی و دانشجویان جدیدالورود هستند که به طور مثال در دانشکده مهندسی کامپیوتر، همه ورودی های امسال، رتبه های زیر 650 بوده اند. وی تاکید کرد: سرمایه دیگر ما، برند ملی و بین المللی ماست و در دهه های اخیر، تعاملات زیادی با دانشگاههای مطرح صورت گرفته و اکنون نیز اساتید ما ارتباطات علمی خوبی دارند، حمایت جدی از هیات امنا نیز اخذ کرده ایم و باید تمهیداتی برای افزایش این تعلاملات بیاندیشیم.
دکتر ذاکری با اشاره به امضای تفاهم نامه جدید دانشگاه با صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در سال جاری و تعداد 30 طرح پژوهشی مشترک و 10 عنوان حمایت از رساله دکتری مندرج در آن، ابراز امیدواری کرد اعضای هیات علمی و دانشجویان، از ظرفیت این تفاهم نامه و صندوق استفاده صد درصدی ببرند.
سپس دکتر ضرغام (رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور)، سخنرانی و حمایت های این صندوق را تبیین کرد. وی تاریخچه ای از تاسیس و فعالیت بنیاد ملی علم ایران و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور ارایه کرد و گفت: این صندوق از سال 1382 با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت خود را آغاز کرد. وی افزود: ضرورت حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور همواره مورد توجه سیاست‌گذاران کشور بوده و پیش از تشکیل این صندوق، شورایی بنام شورای پژوهش‌ های علمی کشور نیز زیر نظر معاون اول رییس‌جمهور، ایده تشویق و حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور را مورد توجه قرار داده بود.
دکتر ضرغام گفت: هدف اصلی از تشکیل صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، در واقع ایفای وظایف بنیاد ملی علم ایران بوده است و این صندوق در مدت فعالیت بیش از یک دهه خود، اقدامات مؤثری را در حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام داده است. وی افزود: در این صندوق دو برنامه اصلی تعریف شد؛ 1. حمایت از اختراعات برای ثبت بین المللی و 2. ایجاد کرسی پژوهشی. وی با توضیح اینکه در 153 کشور می توانیم ثبت اختراع داشته باشیم، گفت: ثبت مالکیت فکری، هم اشتغال ایجاد می کند و هم می توانیم تولید داشته باشیم و ضمن اینکه صندوق از هر تعداد اختراع حمایت می کند، کل دستاوردهای مادی و پژوهشی آن  نیز متعلق به پژوهشگر است.

وی در خصوص کرسی پژوهشی، گفت: کرسی پژوهشی، اعتبار پژوهشی است که به پژوهشگران عضو هیات علمی دانشگاهها و مراکز پژوهشی کشور با مرتبه استادی و دارای سوابق پژوهشی معتبر در سطوح ملی و بین المللی با هدف حل مسائل اساسی کشور یا نظریه پردازی در حوزه های بنیادی اعطا می شود و دو شکل فردی و گروهی دارد. حمایت از کرسی فردی، سالانه 50 میلیون و در کرسی گروهی، سالانه 60 میلیون تومان است و مدت هر دو، تا 10 سال قابل تمدید است. همچنین هر صاحب کرسی می تواند دو پژوهشگر پسادکتری و دو دانشجوی دکتری داشته باشد که هزینه آنها را صندوق به صورت مازاد پرداخت می کند. دکتر ضرغام گزارش داد اکنون از دانشگاه علم و صنعت ایران سه نفر، صاحب کرسی پژوهشی هستند.
دکتر ضرغام در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به عضویت ایران در شورای جهانی پژوهش گفت: هم اکنون 106 کشور عضو این شورا هستند و هر ساله دو موضوع در دستور کار این شوراست که در چهار منطقه، کار کارشناسی می شود و نتیجه آن در شورا بحث می شود. وی افزود: امسال ما میزبان یکی از مناطق چهارگانه بودیم. در نشست منطقه ‌ای شورای جهانی پژوهش، اثربخشی پژوهش در سه حوزه علم، اقتصاد و جامعه یعنی استفاده کامل از تولیدات علمی و فکری، مورد بحث بود. وی با بیان اینکه همه کشور‌ها به دنبال افزایش اثربخشی پژوهش هستند، گفت: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در این راستا در چند محور فعالیت و حمایت دارد؛ یکی از آنها، کمک به آینده علم و فناوری با حمایت از زیرساخت های علم و فناوری است. در این راستا قراردادی با انجمن ریاضی در همین دانشگاه امضا کردیم مشروط بر اینکه ریاضیات را به مهد کودکها ببرند تا ضمن نهادینه سازی مطالعه در کودکان، خلاقیت آنها را افزایش دهیم. محور دیگر مورد حمایت صندوق، فناوری، پژوهش و نوآوری است. به این منظور بانک پژوهشگران کشور را با درج مشخصات 34 هزار عضو هیات علمی ایجاد کردیم. همچنین کارگروه فرارشته ای علوم انسانی را با 17 رشته تشکیل دادیم و اکنون کارگروه اثربخشی پژوهش در حوزه علم، اقتصاد و جامعه را تشکیل داه ایم که ترکیب آن فقط عضو هیات علمی نیست.
رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، با تصریح بر اینکه دنیا امروز روی ریاضی و فیزیک و به عبارتی تحقیقات تحول آفرین سرمایه گذاری می کند، گفت: قدرت در علم و توان رقابت در سرمایه گذاری روی علوم پایه استوار است و حمایت از توسعه علوم پایه یعنی رقم زدن علم و فناوری خوب برای فردا.
دکتر ضرغام تاکید کرد: توسعه کور و بی هدف ما را به جایی نمی رساند و دانشگاهها باید نیاز تحقیقاتی جامعه را پیشنهاد دهند.

جلسه پرسش و پاسخ با رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، پایان بخش این نشست بود. وی در پاسخ به این سوال که سقف حمایت برای پروژ های خاص با مبلغ بالا چقدر است؟ گفت: برای هیچ پروژه ای جز پروژه دکتری، سقف تعیین نشده و هزینه های مواد اولیه، خدمات آزمایشگاهی، نیروی انسانی، خرید اسناد و مدارک و سفر را صندوق در چارچوب تدوین شده پرداخت می کند.

آلبوم تصاویر

Sapp.ir/iust_iran

دفعات مشاهده: 367 بار   |   دفعات چاپ: 37 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.24 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 3862