[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور پژوهشی::
امور آموزشی::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
مستندات و فرمها::
تسهیلات پایگاه ::
مدیریت امور دانش آموختگان::
::
پیوند با دانشگاه

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
نظر سنجی در خصوص وب سايت دانشکده
عالی
خوب
متوسط
   
..
تور مجازی دانشگاه

AWT IMAGE

..
Rss

AWT IMAGE

..
:: دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی شیمی ، نفت و گاز ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۲ | 

مهندس امیراتابک اسدی، دانشجوی دوره دکتری مهندسی‌شیمی ، شنبه پنجم اسفندماه 1396، از رساله خود با عنوان «تهیه و ارزیابی کاتالیست‌های سولفید نیکل – مولیبدن بر پایه‌های ترکیبی و بررسی فعالیت کاتالیستی در فرآوری با هیدروژن خوراک حاوی گازوئیل حاصل از شکست حرارتی» با راهنمایی دکتر سید مهدی علوی و دکتر منصور بزمی دفاع خواهد نمود .

چکیده

در این پژوهش با هدف کنترل خواص بافتی پایه کاتالیست HDS، سودوبوهمایت از روش جدید و تک مرحله‌ای واکنش دی اکسید کربن با محلول آلومینات سدیم تهیه گردید. با توجه به جدید بودن روش، و به منظور پر کردن شکاف دانش موجود، مطالعه جامع پارامترهای موثر بر خواص سودوبوهمایت انجام شد. اثرات هشت پارامتر موثر مورد بررسی قرار گرفت و قدرت تاثیر هر پارامتر مشخص گردید. از مهمترین نتایج غربالگری پلکت - برمن دستیابی به قدرت کنترل خواص بافتی سودوبوهمایت تهیه شده و دستیابی به حداکثر مساحت سطح BET، متوسط اندازه حفرات و حجم حفرات سودوبوهمایت تهیه شده به ترتیب برابر m2/g 365، Å 155 و cm3/g 08/1 می‌باشد.

با هدف دستیابی به زئولیت مناسب جهت استفاده در پایه کامپوزیتی USY/γ-Al2O3 فرایند بخار زنی انتخاب گردید. آزمایشات جامعی به منظور پر کردن شکاف دانش موجود در اولویت‌بندی پارامترهای فرآیند فرآورش حرارتی-شیمیایی زئولیت NaY که بر خواص اسیدی و سطحی زئولیت USY حاصل موثر هستند انجام گردید. حداکثر مقادیر قابل دست‌یابی برای نسبت مولی Si به Al، اسیدیته، سطح BET، اندازه متوسط منافذ و حجم منافذ زئولیت USY، به ترتیب 19/1±75/11، mmole NH3/g 47/0±17/4، m2/g 17±739، Å 9/0±7/20، cm3/g 008/0±351/0 پیش‌بینی گردید. با استفاده از مدل‌های توسعه داده شده توانایی کامل کنترل خواص بافتی و اسیدی سودوبوهمایت و زئولیت USY فراهم گردید.

اثرات متوسط اندازه حفرات کاتالیست (DPave) بر فعالیت آن در واکنش HDS مخلوط گازوئیل حاصل از شکست حرارتی (VisGO) و برج تقطیر اتمسفریک (AGO) بررسی شد. 7 پایه کاتالیست γ-Al2O3 و کاتالیست NiMo به ترتیب با DPave جذب (و دفع) BJH 3/6 (2/5) الی nm 5/21 (6/18) و 0/5 (7/3) الی nm 3/20 (2/17) تهیه گردید. بیشترین حذف گوگرد از این دو خوراک AGO و مخلوط wt% 5 از VisGo در AGO به ترتیب با استفاده از کاتالیست‌هایی با متوسط اندازه حفرات 0/8 (9/5) و nm 1/9 (2/7) صورت گرفت. این روش تهیه سودوبوهمایت امکان ساخت پایه‌های مزوحفره γ-Al2O3 با متوسط اندازه حفرات چند نانومتر تا nm 20 را فراهم می‌آورد.

اثرات مستقیم و برهمکنشی ترکیب پایه، میزان بارگذاری کل فلزات، نسبت مولی Ni/(Ni+Mo) و نسبت مولی EDTA/Ni بر خواص بافتی، درصد گوگرد در کاتالیست سولفید شده و فعالیت کاتالیست در گوگردزدایی هیدروژنی مخلوط AGO و VisGO با ساخت 27 کاتالیست مورد بررسی قرار گرفت. مساحت سطح، حجم حفرات و متوسط جذب و دفع BJH کاتالیست‌ها به ترتیب در محدوده 199 الی m2/g 277، 50/0 الی cm3/g 63/0 و 88 الی Å 107 و 75 الی Å 90 قرار داشت. مقادیر گوگرد باقیمانده در محصول فرآورش شده در محدوده 10 الی ppm 37 اندازه‌گیری گردید. بر اساس مدل RSM امکان گوگردزدایی از خوراک و دستیابی به محصولی با ppm 3/2 گوگرد توسط کاتالیست بهینه وجود دارد. نمونه بهینه ساخته شده گوگردزدایی تا ppm 1/3 را تایید می‌کند.

 واژه‌های کلیدی: گوگردزدایی هیدروژنی، گازوئیل حاصل از شکست حرارتی، بهینه‌سازی خواص بافتی، بهینه‌سازی خواص فاز فعال، برهمکنش‌های بین متغیرهای مستقل.

دفعات مشاهده: 701 بار   |   دفعات چاپ: 57 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.22 seconds with 54 queries by YEKTAWEB 3844