[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
دانشکده::
معرفی افراد::
امورآموزش::
امور پژوهش::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار::
آیین نامه ها و فرمها::
تسهیلات پایگاه::
تور مجازی ::
::
مجله بین المللی مهندسی معماری

AWT IMAGE

..
انجمن علمی معماری و شهرسازی

AWT IMAGE

..
وب سایت قطب علمی
AWT IMAGE
..
آزمایشگاه تحقیقاتی متعامل

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت دانشکده معماری را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
:: دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۱۱ | 

دانشجو مصطفی قلی پور در تاریخ 15 بهمن ماه  96 ساعت16:00از پایان نامه خود تحت عنوان "تبیین و ارزیابی مولفه های انطباق بزارهای نوین نور روز با ساختمان "در سالن جلسات دانشکده معماری و شهرسازی دفاع خواهند کردند.

استادان راهنما:
دکتر محسن فیضی ، دکتر فاطمه مهدیزاده
چکیده
امروزه باتوجه به بحران نور روز در ساختمان­ها؛ افزایش سهم روشنایی طبیعی در فضای داخلی به لحاظ ترجیحات اقتصادی، سلامت و زیست- محیطی از اهمیت بالایی برخوردار می­باشد. پژوهش حاضر، در راستای بسترسازی جهت بهره­گیری از "فناوری­های نوین نور روز" در هسته کور ساختمان­ها -فضاهای مجاور "چاه نوری" در ساختمان‌های میان مرتبه تهران- برنامه ریزی شده و با هدف شناسایی و ارزیابی عوامل مؤثر در انطباق ابزارهای نوین انتقال نور روز با ساختمان شکل‌گرفته است. به­منظور کشف اینکه در مواجهه‌ی ابزارهای نور روز با ساختمان، چه معیارهایی دخیل هستند، مستلزم این است تا از منظری خارج از حوزه طراحی ابزار­ها و از منظر حوزه­های مرتبط با ساختمان، به این هم‌جواری نگریسته شود.
پژوهش به دنبال پاسخگویی به این سؤال است که: «عوامل مؤثر بر انطباق ابزارهای نوین انتقال نور روز با چاه‌های نوری متداول ساختمان‌های میان مرتبه تهران کدم‌اند و سهم هریک چیست؟» در راستای رسیدن به هدف پژوهش، رساله در چهار گام برنامه‌ریزی گردید. در گام اول جهت دستیابی به مؤلفه‌های مؤثر در بهره‌گیری از فناوری‌های نوین نور روز در ساختمان، به‌ بررسی ساختاریافته در ادبیات پرداخته شد و بانک اطلاعاتی متشکل از خصوصیات عملکردی سامانه­ها و با رویکرد استخراج مؤلفه‌ها تشکیل گردید. پس از استخراج مؤلفه‌ها و طبقه‌بندی آن‌ها، چارچوبی نوین از معیارها و شاخص­ها شکل گرفت که پایه گام‌های بعدی پژوهش گردید. در مرحله بعدی از این گام، چارچوب مذکور طی مراحل سه‌گانه دلفی، توسط متخصصان، غربالگری و تثبیت گشت. در گام دوم پژوهش، روابط تعاملی میان معیارها و زیرمعیارها از طریق تکنیک دیماتل مورد ارزیابی قرارگرفته و شبکه ارتباطی و روابط معنی‌دار میان آن‌ها ترسیم گردید. در گام سوم پژوهش، به تحلیل، ارزیابی و رتبه‌بندی مؤلفه‌ها و تعیین سهم هریک در انطباق ابزارها با ساختمان پرداخته شد. در این مرحله با استفاده از راهبرد تصمیم­گیری چند معیاره و با بهره‌گیری از تکنیک تحلیل شبکه‌ای، به بررسی مؤلفه‌های مؤثر در انتخاب ابزار مناسب و منطبق با نورگیر پرداخته شد و درنهایت سهم و اولویت‌های تأثیر هریک از زیرمعیارهای 22 گانه استخراج گردید. نتایج حاکی از این است که در این مواجهه، مؤلفه‌های حوزه ساختمانی بیش از مؤلفه‌های درونی و شاخص‌های کارکردی ابزارها در انطباق آن‌ها با ساختمان نقش ایفا می­کنند. در گام چهارم پژوهش، پس از گرداوری داده­های ترکیبی، سامانه­‌هایی که بر اساس اولویت‌بندی بخش پیشین ­و متناسب خصوصیات بستر موردمطالعه به سامانه بهینه نزدیک‌تر بودند، بر پایه تکنیک تاپسیس شناسایی، رتبه‌بندی و پیشنهاد گردید. پژوهش در گام سوم و چهارم موفق به تدوین یک ساختار ترکیبی برای تعیین میزان انطباق ابزارهای نوین نور روز با ساختمان و انتخاب بهینه گردید.
واژه‌های کلیدی: روشنایی طبیعی در ساختمان، سامانه­های نوین نور روز، نورگیر، ابزارهای انتقال نور.
دفعات مشاهده: 544 بار   |   دفعات چاپ: 64 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان