[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
دانشکده::
معرفی افراد::
امورآموزش::
امور پژوهش::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار::
آیین نامه ها و فرمها::
تسهیلات پایگاه::
تور مجازی ::
::
مجله بین المللی مهندسی معماری

AWT IMAGE

..
انجمن علمی معماری و شهرسازی

AWT IMAGE

..
وب سایت قطب علمی
AWT IMAGE
..
آزمایشگاه تحقیقاتی متعامل

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت دانشکده معماری را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
:: دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۱ | 

دانشجو مسعود الهی در تاریخ 15مهر ماه  96 ساعت08:00از پایان نامه خود تحت عنوان "فرم شهر در گذار مطالعه تطبیقی تغییرات پیکربندی فضایی و تاثیر آن بر ناهمسانی اجتماعی- اقتصادی ساکنان شهر قم حد فاصل (1375_1385)" در آمفی تئاتر دانشکده معماری دفاع خواهند کرد.

چکیده:
پایش ویژگی‌های پویای فرم شهر و تغییرات حاصل از سازماندهی مجدد فرم، از موضوعات کلیدی مورد علاقه پژوهشگران مطالعات شهری بوده است. از این مطالعات می‌توان به بررسی ارتباط میان تغییرات ویژگی‌های پیکربندی فضایی و تاثیرات آن بر تغییرات ویژگی‌های سایر لایه‌های تشکیل دهنده فرم شهر اشاره داشت.
این رساله سعی دارد تا با بهره‌گیری از رویکرد ترکیبی فضایی-اجتماعی، ضمن معرفی مدل‌های مفهومی مورد استفاده در پایش پیکربندی فضایی، به بررسی تغییر مولفه‌های پیکربندی فضایی و تاثیرات آن بر پراکنش مولفه‌های اجتماعی-اقتصادی ساکنان در فضای نمونه بپردازد. بررسی مطالعات فضایی-اجتماعی فرم شهری بیانگر این مطلب است که در غالب مطالعات گذشته این دو نوع نگاه به فرم شهر، در زمینه بازنمایی ویژگی‌های ریخت‌شناسی فضایی و فرآیندهای پویای اقتصادی-اجتماعی فرم، به صورت مجزا از یکدیگر مورد استفاده قرار داده شده‌اند و در خلال دو دهه اخیر شاهد گسترش مطالعات ترکیبی و چند لایه ویژگی‌های فرم شهر هستیم.
این پژوهش با بررسی روش‌های تحلیلی مورد استفاده در بررسی پیکربندی فضایی در دوره معاصر و معرفی کاربردها، مزایا و معایب این روش‌ها، از روش تحلیل چیدمان فضا در بازنمایی ویژگی‌های هندسی پیکربندی فضایی استفاده نموده است. همچنین از روش تحلیل عاملی در ساخت شاخص ترکیبی ویژگی‌های اجتماعی-اقتصادی ساکنان در نمونه مطالعه و از تحلیل‌های هم‌بستگی دو متغیره و رگرسیون به عنوان ابزار تحلیل رابطه میان شاخص‌های پیکربندی فضایی و ویژگی‌های اجتماعی-اقتصادی ساکنان بهره می‌گیرد.
نتایج حاصل از این رساله بیانگر وجود رابطه همبستگی معنادار میان شاخص عدم مشابهت هم‌پیوندی فضایی و شاخص ناهمسانی اجتماعی-اقتصادی ساکنان شهر قم در بازه مورد بررسی (1375-1385) می‌باشد. بیشترین مقدار رابطه هم‌بستگی در مناطق دو و چهار و کمترین میزان آن مربوط به منطقه یک شهر قم در دوره مطالعه می‌باشد. بررسی امکان پیش‌یابی تغییرات شاخص ناهمسانی اجتماعی-اقتصادی از طریق پایش شاخص عدم مشابهت هم‌پیوندی فضایی نشان می‌دهد که علی رغم وجود و اثبات تاثیرپذیری شاخص‌های اجتماعی-اقتصادی از تغییرات شاخص‌های پیکربندی فضایی فرم شهری در سطح 35 درصد، این رابطه چندان دقیق و مستحکم نیست و پیش‌یابی تغییرات شاخص‌های اجتماعی-اقتصادی منوط به توجه همزمان شهرسازان به سایر شاخص‌های موثر بر تغییرات ویژگی‌های اجتماعی-اقتصادی ساکنان می‌باشد.
 
کلمات کلیدی: فرم شهر، پیکربندی فضایی، ناهمسانی اجتماعی-اقتصادی، چیدمان فضا، تحلیل عاملی، قم.
دفعات مشاهده: 515 بار   |   دفعات چاپ: 48 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان