[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
برقراری ارتباط::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۲۲۷

خبرنامه شماره ۲۲۶

خبرنامه شماره ۲۲۵

خبرنامه شماره ۲۲۴

خبرنامه شماره ۲۲۳

خبرنامه شماره ۲۲۲

خبرنامه شماره ۲۲۱

خبرنامه شماره ۲۲۰

خبرنامه شماره ۲۱۹

خبرنامه شماره ۲۱۸

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
حدیث هفته

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله:(
مَن عَمِلَ بِما یَعلَمُ وَرَّثَهُ اللَّهُ عِلمَ ما لَم یَعلَم.
هر کس به آنچه می ‏داند عمل کند، خداوند دانش آنچه را که نمی ‏داند به او ارزانی می ‏دارد.
(مرآ‌ه العقول ج3،ص286

..
روز وحدت حوزه و دانشگاه گرامی باد
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: دفاعیه دکتری دردانشکده مهندسی معماری وشهرسازی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۹/۱۵ | 

دفاعیه دکتری دردانشکده مهندسی معماری وشهرسازی

AWT IMAGE

مهرانه رعیتی، دانشجوی دوره دکتری دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی، دوشنبه پانزدهم آذرماه سال 95 از رساله خود با عنوان «تبیین معیارهای طراحانه زمین بازی پارک های شهری از منظر سرزندگی کودک» دفاع خواهد نمود.

چکیده این رساله که راهنمایی آن را دکتر محسن فیضی و دکتر فرهنگ مظفر بر عهده دارند به شرح زیر می باشد.

در سالهای اخیر، جمعی تقابل توجه کودکان در ایران،توجه ویژه ای را به مساله آموزش وپرورش کودکان موجب شده است. آموزش و پرورشگاهی به طور مستقیم و گاه به طور غیر مستقیم از طریق تاثیر محیط ساخته شده برکودک صورت میگیرد. یکی از مسائل مهم برنامه ریزی برای طراحی فضاهای باز شهری ، فراهم آوردن زمینه های رشد مناسب کودکان در فضاهای باز جمعی است. امروزه پارک ها و بوستان های شهری بخشی جدایی ناپذیر از مجتمع های زیستی و فضاهای عمومی به ویژه در کلان شهرها محسوب می شوند و در براورده ساختن نیازهای اجتماعی و فردی شهروندان نقش اساسی و مهمی ایفا می نمایند و بخش عمده ای از زمان و محیط روزمره مردم از جمله کودکان را به خود اختصاص می دهند. هدف این رساله فراهم آوردن چارچوبی منعطف برای تبیین چگونگی تعامل کودک با مکان،مکان با کودک و همگرایی رویکردهای مکان محور و روانشناختی در فضاهای باز شهری است. تحقیق حاضر با تاکید بر بهره گیری از قابلیتهای محیطی موثر برذهن و رفتار انسان، درصدد دست یابی های دهه ای طراحی فضاهای ویژه کودکان در فضای پارک برای کودکان7تا12ساله بارویکرد ارتقای سرزندگی آنان است.

دراین خصوص،پرسش اساسی این است که برای "ارتقا تعامل کودک با مکان" چه رابطه ای میان ویژگی های کالبدی فضای سبز و اغناء سرزندگی در کودک وجود دارد و در سطح خردتر، چه سلسله مراتبی از فعالیت ها، فرم و ساختار اجزاء در فضای بازی کودک بر افزایش سرزندگی او موثر است؟ برای پاسخگوئی به پرسش پژوهش و آزمون فرضیۀ طرح شده، در گام نخست، با مرور سابقۀ موضوع در زمینۀ رفتار تعاملی، سرزندگی و رابطه آن با ارتقا خلاقیت کودک و پژوهش های درباره مکان، مفاهیم و نظریه هامرتبط بررسی و تحلیل شده است. نتیجۀ این جستجو شکل گیری پایه های اصلی چارچوب تحلیلی رساله بوده است. در گام دوم، به منظور کنترل و تدقیق چارچوب تحلیلی پیشنهادی، معیارها وشاخص های استخراج شده، با استفاده از روش تحقیق ترکیبی)کیفی کمّی (،مورد بررسی و تحلیل قرارگرفته است. درگام نهائی، بر مبنای نتایج حاصل  از دو مرحله قبلی، ضمن تدقیق چارچوب نظری رساله به تفسیر ارتباط میان یافته های نظری و تجربی تحقیق پرداخته شده است. در تمامی این مراحل از دیدگاه های کودکانه و متخصصین طراحی برای کودک به صورت رفت و برگشتی استفاده شده است تا طراحی تنها بر اساس سلیقه های شخصی طراحان منظر انجام نشده و حق  و توانایی کودک برای مشارکت در تصمیم گیری هایی که بر زندگی او تاثیر گزارند نادیده گرفته نشود.  نتایج آزمون انجام شده در دو کشور ایران و امریکا نشان می دهد که فعالیت های مرتبط با بازی مختص گروه سنی بوده است و تفاوت های فرهنگی دارای حداقل تاثیر در این زمینه می باشند. همچنین تدقیق دیدگاههای کودک توسط متخصصان طراحی فضاهای کودکانه (بر اساس علم روانشناسی کودک) نشان داد که استفاده از عناصر طبیعی به دلیل تنوع و تحریک کنندگیشان، ایجاد خوانایی و تصویر ذهنی روشن از فضا، چند منظوره بودن و انعطاف پذیری فضا و رعایت مقیاس که حس امنیت و تعلق خاطر نسبت به محیط را در کودک ایجاد می کنند از مهمترین اصول طراحی فضای بازی می باشند که کودک را خلاق تر کرده و با توجه رابطه خلاقیت و سرزندگی احساس سرزنده بودن را در او افزایش می دهند.

 

آدرس کانال تلگرام رسمی دانشگاه: https://telegram.me/IUST_Official

دفعات مشاهده: 3002 بار   |   دفعات چاپ: 464 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.23 seconds with 50 queries by YEKTAWEB 3795