[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
برقراری ارتباط::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۲۲۵

خبرنامه شماره ۲۲۴

خبرنامه شماره ۲۲۳

خبرنامه شماره ۲۲۲

خبرنامه شماره ۲۲۱

خبرنامه شماره ۲۲۰

خبرنامه شماره ۲۱۹

خبرنامه شماره ۲۱۸

خبرنامه شماره ۲۱۷

خبرنامه شماره ۲۱۶

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
حدیت هفته

پیامبر اکرم (ص) فرمودند
طلب العلم فریضه علی کل مسلم الا ان الله یجب بغاه العلم؛
طلب علم بر هر انسانی واجب است. همانا خداوند علم آموزان را دوست دارد.
اصول کافی، ج ۱،ص ۳۰٫

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
عید سعید غدیر خم مبارک باد
..
:: دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۹/۲ | 

دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی معماری وشهرسازی

AWT IMAGE


خانم الهام موسویان، دانشجوی دوره دکتری دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی، هفتم آذرماه 95 از رساله خود با عنوان «توسعه ابزار پشتیبان طراحی در طرح بندی اولیه سازه ای در تعامل با طرح معماری ساختمان های بنایی» دفاع خواهد نمود.
چکیده این رساله را که راهنمایی آن را دکتر فاطمه مهدیزاده سراج و دکتر هاشم هاشم نژاد بر عهده دارند به شرح زیر می باشد.
در فرایند طراحی کلاسیک، طرح بندی سازه ای مشتمل بر انتخاب اندازه و جانمایی مطلوب المان های سازه ای بر روی یک طرح معماری، با اتمام مرحله اولیه طراحی معماری و آغاز مرحله تفصیلی طراحی معماری انجام می پذیرد. این در حالیست که در مراحل تفصیلی طراحی میزان اثر گذاری تصمیمات طراحی بر قابلیت های عملکردی بنا کاهش پیدا می کند. به این منظور رویکرد تحویل پروژه یکپارچهIPD سعی در بازتعریف فرایند طراحی بگونه ای دارد که تصمیمات طراحی تا حد ممکن به سوی مراحل بالادستی و آغازین پروژه به طور همزمانانتقال یابند. مهمترین ابزاری که امکان تغییر استراتژی از فرایند کلاسیک طراحی به رویکرد IPD را امکان پذیر می سازد استفاده از ابزار دیجیتال به عنوان پشتیبان طراحی است. در این راستا این پژوهش، یک ابزار تعاملی برای تولید مدل یکپارچه معماری- سازه ای معرفی می کند که در مکانیابی بهینه المان های سازه ای به طراح کمک می کند. فرایند طراحی تعاملی معرفی شده در این ابزار با هدف تولید تعاملی یک طرح معماری و سپس تولید و جانمایی خودکار المان سازه ای شامل دیوارهای باربر، ستون ها، تیرها و دال ها بر روی آن توسعه می یابد. این پژوهش برای سازه های بنایی مناسب سازی شده است.
برای توسعه این ابزار، این رساله در دو گام اصلی تعریف شده است: 1. مدل سازی اولیه معماری و 2. بهینه یابی طرح بندی سازه ای بر روی مدل معماری تولید شده. در گام اول، چارچوب اولیه برای طراحی معماری بر اساس مجموعه ای از الزامات سازه ای بالاخص الزامات لرزه ای و معماری، تعریف و اعمال شده است. در گام دوم، طرح بندی سازه ای بر اساس مدل معماریِ طراحی شده، در شش مرحله 1. تولید شبکه سازه ای اولیه، 2. تخمین بار وارده بر اعضاء، 3. محاسبه ظرفیت باربری المان های سازه ای، 4. پایدار سازی شبکه سازه ای ناپایدار، 5. بهینه یابی ستون ها و 6. بهینه یابی کلی طرح بندی سازه ای می شود که از بالاترین طبقه ساختمان آغاز شده و برای سایر طبقات به ترتیب ادامه پیدا می کند. روش پیشنهادی این رساله، به صورت بی درنگ، پایداری یک مدل سازه ای اولیه را به صورت تقریبی تحلیل کرده و پیشنهاداتی برای چگونگی استقرار بهینه اعضاء سازه در طبقات را در اختیار طراح می گذارد. این روش با هدف به حداکثر رساندن یکپارچگی میان طرح سازه ای و طرح معماری با استفاده از الگوریتم بهینه یابیِ mixed-Integer نوین، تلاش می کند به صورت بهینه، بار را میان دیوارهای موجود و کمترین تعدادِموردنیازِستونهای سازه ای اضافه شده به طرح توزیع کند.
به منظور تایید اعتبار نتایج، روش های پیشنهادی از دو منظر مورد ارزیابی قرار گرفته اند. مهم ترین هدف بهینه یابی با استفاده از ابزار دیجیتال، دستیابی به پاسخ های بهینه ایست که حصول آن توسط طراح مستلزم سعی و خطای فراوان بوده و در هنگام افزایش آلترناتیوهای موجود برای حل یک مسئله به دشواری امکان پذیر است. از این روی برای ارزیابی میزان بهبود نتایج حاصله از این ابزار نسبت به روش های کلاسیکِ دستی طرح بندی سازه ای، مقایسه آماری تطبیقی بکار گرفته شده است. همچنین به منظور اثبات درستی محاسبات سازه ای ساده سازی شده که به جهت افزایش سرعت محاسبات بکار گرفته شده اند، نتایج سازه ای با نتایج محاسبات به روش اجزای محدود مقایسه شده اند.

دفعات مشاهده: 3241 بار   |   دفعات چاپ: 453 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 50 queries by YEKTAWEB 3760