[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
برقراری ارتباط::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۲۲۶

خبرنامه شماره ۲۲۵

خبرنامه شماره ۲۲۴

خبرنامه شماره ۲۲۳

خبرنامه شماره ۲۲۲

خبرنامه شماره ۲۲۱

خبرنامه شماره ۲۲۰

خبرنامه شماره ۲۱۹

خبرنامه شماره ۲۱۸

خبرنامه شماره ۲۱۷

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
حدیث هفته

  قال رسول الله  (ص)  : أقرَبُ النّاسِ مِن دَرجَهِ النُّبوَّهِ أهلُ الجِهادِ و أهلُ العِلمِ.
رسول خدا (ص) فرمودند: نزدیک ترین مردم به مقام نبوّت، اهل جهاد و دانش اند.

«کنزالعمّال، ح ۱۰۶۴۷»

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی معماری وشهرسازی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۸/۱۸ | 

دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی معماری وشهرسازی

AWT IMAGE

                                                                             

مجتبی پور احمدی دانشجوی دوره دکتری دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی، بیست و سوم آبان ماه 95 از رساله خود با عنوان «مدلی برای کیفیت کارکرد مقررات ساختمانی در طراحی معماری از منظر طراحی پژوهی» دفاع خواهد نمود.

چکیده این رساله که راهنمایی آن را دکتر اصغر محمدمرادی و دکتر محمدعلی خان محمدی برعهده دارند به شرح زیر می باشد. ضمنا این جلسه دفاعیه ساعت 16 در آمفی تئاتر دانشکده مهندسی معماری برگزار می شود.

پژوهش حاضر می کوشد تا از منظر طراحی پژوهی، به بررسی کیفیت کارکرد مقررات ساختمانی در طراحی معماری بپردازد و مشخص نماید که کارکرد مطلوب و یا نامطلوب مقررات ساختمانی در طراحی معماریبه چه عواملی بستگی داشته، تحت چه شرایطی حاصل می گردد. پژوهش حاضر در چهار گام انجام گردیده است. در گام نخست،تصویری که برایان لاوسون، به عنوان یکی از صاحب نظرانمعتبر طراحی پژوهی،از چند و چون کارکرد مقررات ساختمانی در طراحی معماری ارائه نموده است، شناسایی می شود و بر مبنای آن، مدل مفهومی اولیه ای به عنوان فرضیه پژوهش تدوین می گردد. در گام دوم به منظور آزمودن و ارزیابی این مدل، از طریق انجام مصاحبه باز، دیدگاه های تعدادی از معماران صاحب نظر کشور در خصوص کارکرد مقررات ساختمانی در طراحی معماری شناسایی می گردد. یافته های حاصل از مصاحبه ها نشان دهنده دیدگاه غالباً متفاوت این معماران نسبت به مدل فرضیه ای بوده است. در گام سوم به منظور تحلیل و شناسایی دقیق تر علل این مغایرت، آزمونی تجربی ترتیب داده می شود که طی آن کارکرد مقررات ساختمانی در فرایند طراحی تعدادی از معماران، مورد مشاهده و بررسی قرار می گیرد. در نهایت، مدلی تدوین می شود که در آن کیفیت کارکرد مقررات ساختمانی در طراحی معماری تابعی از وضعیت و تعاملات چهار عامل اصلی در نظر گرفته می شود که عبارتند از: کیفیت تدوین مقررات ساختمانی، سطح خبرگی طراح معماری، شرایط خاص پروژه و وضعیت ساز و کارهای کنترل مکمل. در ادامه بر اساس وضعیت های هر یک از این عوامل و انواع حالت هایی که از ترکیب آنها قابل تصور است، شانزده حالت مختلف شناسایی می گردد. به کمک این مدل، طیفی تصویر می شود که در یک سوی آن کارکرد نامطلوب و در سوی دیگر آن کارکرد مطلوب مقررات ساختمانی جای می گیرد.از نتایج حاصل از پژوهش حاضر که می تواند در زمینه برنامه ریزیبرای کنترل معماری مفید باشد، این است که کارکرد مطلوب مقررات ساختمانی در طراحی معماری، مستلزم وجود مجموعه ای از شرایط می باشد: از یک سو در تدوین مقررات ساختمانی باید به هماهنگی آن با طبیعت طراحی توجه کافی شده و به چالش های «تعادل»، «پیش بینی» و «دقت»، پاسخ های قابل قبولی داده شده باشد؛ از سوی دیگر، معماران به مدد آموزش و تجربه به حد مطلوبی از خبرگی در کاربرد مقررات ساختمانی رسیده باشند، به نحوی که ورود مقررات در فرایند طراحی آنها عمدتاً به شکل همجهت و همراستا با مسیر اصلی پیشبرد طرح -یعنی چارچوب بندی، حرکت و ارزیابی بر اساس مدل دونالد شون- اتفاق بیافتد؛ علاوه بر این، شرایط پروژه چنان باشد که طراح امکان ایجاد تعادل بین ابعاد طراحی تحت پوشش مقررات و جنبه های خارج از مقررات را داشته باشد؛ و نهایتاً، ساز و کار کنترل مبتنی بر مقررات ساختمانی در یک نظام جامع کنترل معماری و در ارتباطی منسجم با سایر ساز و کارهای کنترل معماری تعریف شده و برای جبران نقایص و خطاهای اجتناب ناپذیر آن تمهیدات لازم پیش بینی شده باشد.در پایان پیشنهادهایی برای پژوهش های آتی عرضه می گردد.

واژگان کلیدی:طراحی معماری، مقررات ساختمانی، طراحی پژوهی، برایان لاوسون، خبرگی در طراحی، کنترل ساختمان

آدرس کانال تلگرام رسمی دانشگاه: https://telegram.me/IUST_Official

دفعات مشاهده: 3131 بار   |   دفعات چاپ: 394 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.16 seconds with 48 queries by YEKTAWEB 3772