[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
برقراری ارتباط::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
درباره دانشگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 98::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۰۵

خبرنامه شماره ۳۰۴

خبرنامه شماره ۳۰۳

خبرنامه شماره ۳۰۲

خبرنامه شماره ۳۰۱

خبرنامه شماره ۳۰۰

خبرنامه شماره ۲۲۹

خبرنامه شماره ۲۲۸

خبرنامه شماره ۲۲۷

خبرنامه شماره ۲۲۶

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
خبرنامه آموزش عالی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری


خبرنامه شماره6 (تیر و مرداد 98)

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: دومین گردهمایی بزرگ کانون دانش آموختگان دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۷/۱۰ | 

دومین گردهمایی بزرگ کانون دانش آموختگان دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد

 

AWT IMAGE


غروب چهارشنبه هفتم مهرماه 1395، دومین گردهمایی بزرگ «کانون دانش آموختگان دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران (کادمان)» با حضور رییس دانشگاه، معاونین و مدیران ستادی، اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک و دانش آموختگان نسلهای مختلف، در کنار دانشجویان فعلی و کارکنان فعلی و بازنشسته دانشکده با صمیمیت و شکوه خاصی در سالن شهید بهرامی برگزار شد.

برنامه چهار ساعته پیش بینی شده کانون شامل بخش های مختلفی بود که در فرازهایی از آن با برخی از دانش آموختگان دانشکده مهندسی مکانیک- که در حال حاضر به عنوان عضو هیات علمی یا دانشجوی پسادکترا در دانشگاههای مطرح جهان مشغول تدریس و تحقیق هستند- ارتباط زنده ویدئویی برقرار شد. همچنین با توجه به شاغل بودن بسیاری از اعضای کادمان در رده‌ های مختلف و مهم مدیریتی و صنعتی کشور مهندس ترکان (مشاور ارشد رئیس‌جمهور، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و عضو هیات امنای دانشگاه علم وصنعت ایران) نیز دعوت کادمان را پذیرفته و ضمن سخنرانی، نظرات و پیشنهادات خود را درخصوص عصر صنعتی و فراصنعتی دنیا و وضعیت فعلی کشور و راهکارهای رسیدن به آن را مطرح کردند که مورد توجه بسیاری از حضار نیز قرار گرفت.

سخنرانی های کوتاه آ دکتر برخورداری (رییس دانشگاه)، دکتر دوایی (معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و عضو هیات علمی دانشکده مکانیک)، بیان خاطراتی شیرین از دوران تحصیل توسط فارغ التحصیلان دانشکده مکانیک در سال های دور و نزدیک، اجرای گروه سرود دانشگاه علم و صنعت ایران، اعطای هدایا و لوح تقدیر به دانش آموختگان برتر و صرف شام، از جمله دیگر برنامه های این گردهمایی خاطره انگیز بود.

                                                 

AWT IMAGE

 

مهندس ترکان: نخبگان و برترین دانشجویان ما به دانشگاه علم و صنعت می آیند

مهندس اکبر ترکان، سخنران اصلی این گردهمایی بود. وی در بخشی از سخنانش گفت: برنامه‌ های توسعه و صنعتی شدن ایران از سال ۱۳۲۷ شروع شد. در آن دوره شاهد دو برنامه‌ هفت ساله‌ توسعه بودیم که محوریت آن توسعه کشاورزی بوده است. ساختن سدهای بزرگ از جمله سد کرج و سفیدرود از جمله کارهایی بوده که در این دوره اجرا شده است. پس از آن نیز ما شاهد سه برنامه‌ پنج ساله‌ توسعه هستیم که از سال ۱۳۴۱ شروع شد. در سال ۱۳۵۱ که در ششمین برنامه‌ توسعه‌ ما واقع شده؛ ما شاهد اتفاقاتی بودیم که این دوره را حایز اهمیت می‌کند. در این دوره سازمان اوپک تاسیس شد و قیمت نفت از ۲ دلار به ۱۱ دلار رسید.

مهندس ترکان افزود: این افزایش درآمد از محل فروش نفت، باعث فریفته شدن مسئولین وقت شد. در آن دوره تصمیم بر آن شد که برای طی کردن سریع‌تر روند صنعتی شدن، پول حاصل از افزایش قیمت نفت را به اقتصاد تزریق کنند ولی چون سایر قسمت‌های اقتصاد ما هنوز صنعتی نشده بود، منجر به عقیم ‌سازی توسعه‌ ایران شد هرچند که این موضوع، به عنوان یک نیروی کمکی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی هم بی‌ تاثیر نبود و این دقیقا همان اشتباهی بود که در بین سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ اتفاق افتاد و به خاطر همین هم ما در هر دو دوره، شاهد رشد بالای نرخ تورم بودیم.

مشاور ارشد رئیس‌جمهور اظهار داشت:  بعد از انقلاب در سال 1368 که آتش بس اعلام شد، اولین برنامه‌ توسعه با محوریت بازسازی خرابی ‌های جنگ اجرا شد. دومین برنامه‌ توسعه بعد از انقلاب هم محوریتش بازسازی اقتصاد و ظرفیت‌ها بود اما بهترین دوره مربوط به دوره‌ سوم بود.


دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در مورد سهم بخش صنعت و کشاورزی در تولید ناخاص داخلی نیز گفت: اکنون ما شاهد این هستیم که سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی معادل ۱۶ درصد است و این نشان دهنده‌ این است که هنوز صنعتی نشده‌ ایم ولی سهم کشاورزی در تولید ناخالص داخلی، معادل ۱۰ درصد است که این آمار نشان دهنده‌ صنعتی شدن کشاورزی ماست.

وی در مورد مشکل فعلی جامعه‌ مهندسی کشور گفت: من در سال 1349 دانش آموخته شدم. وقتی به مباحث درسی کنونی بچه ‌های مکانیک و فنی نگاه می‌کنم، می ‌بینم که تقریبا همان مباحثی را که ما آن زمان می‌خواندیم، باز هم خوانده و تدریس می‌شود. بر این اساس آیا نیاز به بازنگری در دروس نداریم؟

مهندس ترکان در مورد شرایط فعلی جهان و ایران گفت: بعد از سال ۱۹۸۰، جهان وارد دوره‌ فراصنعتی شد درحالی که ایران هنوز در خیلی زمینه ‌ها هنوز صنعتی نشده و همین امر الزام می کند که سعی کنیم تا دوره‌ صنعتی شدن و پساصنعتی را با هم طی کنیم که خود این موضوع نیازمند برنامه‌ خاص و جداگانه است. وی تاکید کرد: البته برای این برنامه ‌ریزی و هدف ‌گذاری، باید بهترین استعدادها را داشته باشیم و این در حالی است که ما شاهد سرازیر شدن نخبگان و استعداهای برتر به حوزه‌ های مهندسی هستیم و این حوزه ‌ها هم نمی‌ تواند این نیاز را برطرف کنند.

 عضو هیات امنای دانشگاه، در پایان گفت: باید این سوال‌ها به طور اساسی مطرح شوند که آیا فرستادن نخبگان به دانشگاه علم و صنعت ایران درست است؟ به خاطر همین هم شاید در دانشگاه علم و صنعتی که نخبگان و برترین دانشجویان ما به آن می ‌آیند، لازم باشد که مدرسه‌ اقتصاد یا مدیریت تاسیس کنیم یا دروس مرتبط با لیدر شیپ را تدریس کنیم و نیروی متناسب با آن را پرورش دهیم.

تجربه کادمان، تجربه ای برای سایر دانشکده ها و دانشگاه

کادمان که در حال حاضر بیش از 1500 عضو فعال دارد، در عمر کوتاه ولی پربار خود، فعالیتهای شایان توجهی انجام داده است که به عنوان مهمترین دستاورد آن میتوان به شناسایی دانش آموختگان نسل های مختلف و منسجم کردن آنها از طریق برگزاری جلسات منظم ماهیانه و فصلی بین هیات مدیره اشاره کرد که خروجی آن به صورت همایش سالیانه اعضا نمود پیدا می کند. ماحصل این جلسات و گردهمایی ها که با پیگیری دانش آموختگان و اعضای هیات علمی علاقمند به موضوع و پشتیبانی همه جانبه روسای قبلی و فعلی دانشکده به پیش رفته و روز به روز بر ابعاد آن افزوده می شود، نتایج عملی ملموسی به دنبال داشته است که در ذیل به چند مورد از آنها اشاره می شود:

  1. تاسیس و آغاز به کار بنیاد علمی کادمان با مشارکت اصلی دانش آموختگان به ویژه صنعتگران در کنار اعضای هیات علمی دانشکده و در راستای اجرای پروژه های کلان و متوسط صنعتی با سرمایه حداقل 2.5 میلیارد ریالی
  2. اجرا و راه اندازی اولین آزمایشگاه تحقیقاتی منطبق بر آخرین عرصه های تحقیقاتی روز دنیا با استفاده از اعتبار اهدایی یکی از اعضا بر مبنای سنت حسنه و اسلامی وقف
  3.  توسعه عضوگیری از دانش آموختگان نسل های مختلف
  4.  برگزاری منظم گردهمایی سالیانه و چاپ کتاب یادمان و سالنامه کادمان از محل حق عضویت اعضا و سایر کمکهای مالی و پشتیبانی به کانون و توزیع در میان اعضا

خلاصه سخن این که ظرفیت دانش آموختگان هر کدام از دانشکده های دانشگاه، ظرفیت کلانی است که با توجه به شرایط خاص هر دانشکده دانش آموختگان و اعضای هیات علمی می بایست بهترین راه اجرایی کردن و به فعلیت رساندن آن را پیدا کنند و در این راه از تجربه کادمان نیز استفاده کنند. اهمیت موضوع زمانی دو چندان می شود که در سالهای اخیر با توجه به رشد شتابان فناوری در سطح جهانی از یکسو و تغییر رویکردهای ملی در راستای کاستن از وابستگی دانشگاهها به بودجه و درآمدهای عمومی دولت و در عوض تاکید بر تربیت دانش آموختگان کارآفرین به عنوان سنگ زیرین اقتصاد دانش بنیان و مقاومتی از سوی دیگر، نیاز به هم افزایی علمی و مادی اهالی علم و صنعت بیش از پیش احساس می شود. در همین راستا جمع شدن هم رشته ایها از نسل های مختلف با توان علمی، اجرایی و مادی سرشار و متنوع حول محور دانشگاه - به عنوان قدیمی ترین نهاد آموزش عالی کشور و پیشرو و سرآمد در توسعه علم و فناوری به روز دنیا به گواهی مراجع معتبر و بی طرف جهانی- علاوه بر اثراث زایدالوصف روحی بر اعضا می تواند پایه ای مستحکم و منشا فصلی نوین برای راه اندازی و شکوفایی صنایع به روز و قابل رقابت با رقبای جهانی و نهایتا بهره مندی کشور و هموطنان بویژه دانش آموختگان، اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه از اثرات معنوی و مادی متعاقب آنها شود.
در پایان با توجه به تاکیدات ریاست و اعضای هیات رئیسه دانشگاه در خصوص استفاده از ظرفیت های بالا و متنوع علمی، اجرایی و مادی دانش آموختگان، اداره روابط عمومی دانشگاه آمادگی خود را برای هماهنگی و پیشبرد بیشتر فعالیت های کانون های (انجمن های) دانش آموختگان سایر دانشکده ها که در نهایت کانون (انجمن یا سازمان مردم نهاد) دانش آموختگان دانشگاه علم و صنعت ایران را تشکیل خواهند داد، اعلام می دارد.

     

AWT IMAGE

آدرس کانال تلگرام رسمی دانشگاه: https://telegram.me/IUST_Official

آلبوم تصاویر

دفعات مشاهده: 1939 بار   |   دفعات چاپ: 527 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.23 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 4004