[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
معرفی افراد::
امور پژوهشی::
امور آموزشی::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
مستندات و فرمها::
::
پیوند با دانشگاه

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
نظر سنجی در خصوص وب سايت دانشکده
عالی
خوب
متوسط
   
..
Rss

AWT IMAGE

..
:: دفاعیه دکترا در دانشکده مهندسی شیمی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۲/۱۲ | 
AWT IMAGE

 مهندس امیرحسین خلیلی گرکانی، دانشجوی دوره دکتری مهندسی‌شیمی چهاردهم اردیبهشت ماه 1395 ، از رساله خود با عنوان « ارائه الگویی جدید برای سنتز چیدمان برج­های تقطیر با استفاده از روش­های انتگراسیون فرآیند» با راهنمایی دکتر نوراله کثیری و دکتر جواد ایوک­پور دفاع نمودند.

چکیده

تقطیر مهمترین و پرکاربردترینفرآیند جداسازی در صنایع شیمیایی است.رویکرد ترمودینامیکی در فرآیندهای جداسازی می­تواند از مشکلات اینفرآیندها نظیر هزینه بالای انرژی مصرفی، ناکارآمدی ترمودینامیکی سیستم و تخریب­های زیست محیطی بکاهد.در این پروژه از آنالیز اکسرژی برای ارزیابی و بهبود عملکرد چیدمانبرج­های تقطیر در کنار آنالیز اقتصادی بهره گرفته شده است.استفاده از آنالیز اکسرژی به منظور بررسی ترمودینامیکی در برج­های تقطیر بر خلاف روش­های دیگر دارای دو مزیت عمده است؛ اول آنکه هدف­های نشان داده شده بر آن قابل درک هستند و دوم اینکه، این هدف­هامنجربهطراحی برجی می­شوند که از نظر ترمودینامیکی پربازده­ترودر نتیجه اقتصادی­تر خواهد بود.

این پژوهش به دو بخش تقسیم شده است. در بخش اول یک روش ماتریسی برای تولید فضای جستجو چیدمان­های برج­های تقطیر (با تعداد کمتر از n-1 برج) بصورت سیستماتیک ارائه شده است. فضای جستجوی کامل ارائه شده امکان دستیابی به چیدمان بهینه را افزایش می­دهد. ماتریس جداسازی پیشنهادی در این کار، بیان دیگری از روش شناخته شده بیان شبکه‌ای می‌باشد. روش ارائه شده قادر است، انواع چیدمان­های زوج حرارتی، معادل ترمودینامیکی، کاهش یافته، چیدمان­های یکپارچه جرم و حرارت و چیدمان­هایی با برج­های دیواره مجزا را تولید کند. روش ابداعی برای ترکیبات سه و چهارجزیی ارائه شده است، اما قابلیت استفاده از آن برای هر تعداد از اجزا وجود دارد.

در بخش دوم طراحی چیدمان برج­های تقطیر مدنظر قرار گرفته است. در این بخش هدف ارائه الگوریتمی برای انتخاب چیدمان بهینه است، که از آنالیز اکسرژی برای کاهش فضای جستجو بهره می­برد. هدف رسیدن به چیدمانی با کمترین میزان هزینه سالانه و میزان تلفات اکسرژی می­باشد. تمامی چیدمان­های ساده و پیچیده مورد بررسی قرار گرفته است. در ابتدا تمامی چیدمان­ها بصورت مجزا شبیه­سازی و بهینه­سازی شده و به عنوان بانک اولیه برای آزمایش عملکرد روش کاهش فضای جستجو مورد استفاده قرار می­گیرند. سپس بر مبنای توزیع اتلاف اکسرژی در برج­های موجود در چیدمان، با حذف چیدمان‌های غیربهینه و محدود کردن چیدمان‌های بهینه ممکن حجم محاسبات کاهش می‌یابد. بدین جهت با توجه به نمودار اتلاف اکسرژی،بخش­های مرتبط با بیشترین تلفات، بین برج­های متوالی جابجا شده و در نتیجه چیدمان­های جدید تولید می­گردد. نتایج بیانگر کاهش قابل توجه محاسبات و تعداد چیدمان­های مورد بررسی در جداسازی­های قطعی و غیرقطعی می­باشد. همچنین مقایسه نتایج حاصل از الگوریتم با بانک داده تهیه شده از بررسی تک تک چیدمان­ها نشانگر دقت عملکرد الگوریتم پیشنهادی می­باشد. نتایج حاصل از الگوریتم پیشنهادی نشان می­دهد که این روش می­تواند در مواردی تا 50% تعداد گزینه­های مورد نظر را کاهش دهد.

واژگان کلیدی فارسی: سنتز فرآیند، چیدمان برج­های تقطیر، آنالیز اکسرژی،کاهش فضای جستجو

دفعات مشاهده: 2642 بار   |   دفعات چاپ: 544 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

Persian site map - English site map - Created in 0.16 seconds with 52 queries by YEKTAWEB 4030