[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
درباره مرکز کارآفرینی::
کارآفرینی::
کسب و کار::
آیین نامه ها::
اخبار مرکز کارآفرینی::
جشنواره ها::
کارگزاران فن راه ::
کتاب های کارآفرینی::
کارآفرینی دانش بنیان::
کارآفرینان ایرانی::
مقالات کارآفرینی::
پایگاه های مرتبط::
آلبوم تصاویر::
هسته های دانشجویی::
تماس با ما::
مراکز کاریابی::
::
لینک های مفید
..
تلگرام

کانال تلگرام ما را دنبال کنید

AWT IMAGE

https://telegram.me/karafariniiust

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
نظر خود را در رابطه با سایت مرکز کارآفرینی بفرمائید.
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
پیوندها
..
GEM IRAN

AWT IMAGE

..
Doing Business

AWT IMAGE

..
بنیاد ملی نخبگان

AWT IMAGE 

..
MBTI test

AWT IMAGE

..
ارزیابی شرکتهای دانش بنیان

AWT IMAGE

..
کتاب و نشریات
..
صندوق نوآوری و شکوفایی

AWT IMAGE

..

AWT IMAGE

:: محمود احمدپور داریانی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۳/۱۷ | 

AWT IMAGE

مشخصات فردی

: محمود احمدپور داریانی

: خانه کارآفرینان ایران

: اجتماعی - آموزش (سازمانی)

: ۱۳۳۵/۵/۶

: تهران

: دکترا

: 25 سالگی

مهندس شدن

سوالی بی‌جواب همواره ذهن مرا به خود مشغول می‌کرد. می‏خواستم بدانم، همان‏طور که بسیاری از آدم‌ها می‏خواهند بدانند، چرا میان انسان‏هایی که زاده یک خالق هستند، گاهی یکی نسبت به دیگری برتری دارد و یکی موفق‏تر از دیگری است؟ روزی که با صدای بلند فکر کردم، عده‌ای شنیدند و همان چیزی را گفتند که اولین‌بار از ذهن خودم نیز گذشت: «هوش، ثروت، شانس ...». ولی دو کوچه آن طرف‏تر از خانه‌مان کسی را می‏شناختم که نه هوش بالایی داشت و نه ثروت چندانی ولی او بهتر از من بود، خیلی بهتر.
این سوال بی‏جواب در طول سال‏‏های دانشگاه همچنان همراه من بود تا روزی که برای اولین‏بار با واژه‌ای غریب آشنا شدم. واژه‏ای که نه تنها برای من، بلکه برای بسیاری بیگانه بود. کارآفرینی؛ کلمه‏ای که یک دنیا معنا در خود داشت. هرچه بیشتر درباره‌اش تحقیق می‌کردم، ایمانم افزون‌تر می‌شد که این ودیعه‌ایست که خداوند همچون بذری در وجود همه‌ انسان‌ها کاشته و کسی موفق‏تر است که این امانت را بهتر آبیاری کند و به ثمر برساند. کار‌آفرینی برای من فقط یک واژه نبود، بلکه پاسخ سوالی بود که سال‌ها بی‌جواب مانده بود. 
«هرگاه به‌ناچار تنها ماندی، به خودت و دستانت فرصت آموختن ده. آموزه‏های امروز تو در روزگار سختی به یاری‌ات خواهند آمد و این درصورتی است که تو امروز بخواهی و باور کنی که می‏توانی فردایی روشن برای خود و دیگران بسازی و خیر و برکت را به همگان هدیه کنی». 
*  *  *
محمود احمدپور داریانی هستم. در مردادماه سال 1335، در محله خانی‏آباد تهران، نزدیک میدان شاپور به‌دنیا آمدم. وقتی دو ماه داشتم خانواده‏ام به شهر‏آرا که در آن زمان یکی از محله‏های بسیار زیبای غرب تهران بود، نقل مکان کردند. اولین فرزند از خانواده‌ای هفت‌ نفره بودم؛ خانواده‌ای مذهبی و از نظر مالی متوسط. مادرم اهل تهران بود و پدرم اهل دریان تبریز.
دریان شهر کوچکی است در نزدیکی شبستر. در آن زمان بسیاری از مردم این شهر در شوروی سابق به تجارت مشغول بودند، تا زمانی‌که نظام شوروی کمونیستی شد و بسیاری از آنان به دریان بازگشتند. از آن پس بیشتر با ترکیه مراودات تجارتی داشتند. پدربزرگ، عموها و پدر من همه نسل‌ اندر نسل کاسب بودند. پدرم مرد فعالی بود و بیشتر به تجارت مشغول بود، البته مدتی نیز مغازه داشت. او که امروز بیش از هشتاد بهار از عمرش می‏گذرد، همچنان به کار مشغول است. 
محله‌ای که من در آن بزرگ شدم بسیار زیبا بود. شهرآرا با فضایی سبز و فراخ همیشه برایم تداعی‏گر خاطرات خوب است. آن ‌روزها مناطق اطراف شهرآرا کاملا باز و وسیع بود. یک پارک هم داشت که من و سایر بچه‏ها آنجا بازی می‏کردیم. ما در خانه‏های شخصی که به «شش‌دستگاه» معروف بودند به ‌اتفاق پدربزرگ، مادربزرگ و عموهایم زندگی می‏کردیم. 
کودکی‏ با همه زیبایی‏هایش می‏گذشت. باید به دبستان می‏رفتم. با اینکه وضع مالی پدرم متوسط بود ولی دوران دبستان را در مدرسه ملی ثبت‏نام نکردم و به دبستان دولتی رفتم. از همان ابتدا شاگردی معمولی بودم. سال اول و دوم دبستان را در تهران درس خواندم تا اینکه به‌دلیل وضعیت کاری پدرم مجبور شدیم برای دو سال به تبریز برویم. او نماینده چای «عقاب» در آذربایجان بود. بعد از دو سال دوباره به تهران بازگشتیم. با اینکه پدر و پدربزرگم کاسب بودند، به‌ یاد ندارم که تابستان‏ها در مغازه‏شان کار کرده باشم. تنها گاهی به مغازه پدربزرگ در حسن‌آباد و یا به حجره‏ دایی‏ام می‏رفتم. البته گاهی برای تفنن، تابستان‏ها در پارک شهرآرا بلال یا فرفره می‏فروختم و یا چهارشنبه سوری‏ها از خیابان مرتضوی ترقه می‏خریدم و در پارک می‏فروختم. این کار را برای داشتن استقلال مالی نمی‏کردم، بلکه این‏ها بخشی از تفریح من در آن پارک بود. بیشتر اوقاتم با دوستان در فضای باز شهرآرا می‏گذشت. در انتهای پارک کتابخانه‏ای بود که گاهی بچه‏ها از آن کتاب به امانت می‌گرفتند، ولی من خیلی به خواندن کتاب‌های غیردرسی علاقه نداشتم. من در خانواده‏ای مذهبی بزرگ شده بودم و بیشتر دوست داشتم به مسجد محله بروم. همیشه با علاقه به مسجد می‏رفتم. حتی گاهی برای شنیدن سخنرانی‏های دکتر شریعتی با دوستانم به حسینیه ارشاد می‌رفتم. 
سوابق دانشگاهی
- عضو شورای علمی کارآفرینی دانشگاه امیرکبیر 
- رئیس مرکز کارآفرینی دانشگاه امیرکبیر
- عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین 
- طراح طرح کاراد و عضو شورای علمی طرح کاراد (وزارت علوم) 
- عضو شورای کارآفرینی دانشگاه امیرکبیر
- عضو هیئت علمی و شورای کارآفرینی دانشگاه تهران

کتاب‏های تالیف و ترجمه شده
- تألیف کتاب کارآفرینی (تعاریف- نظریه‏ها و الگوها) 
- تألیف کتاب درسی کارآفرینی برای دانش آموزان شاخه کار و دانش
- تالیف کتاب تجارب کارآفرینی در کشورهای مختلف 
- تألیف و گردآوری کتاب کارآفرینی یک دقیقه‏ای 
- تألیف کتاب مبانی کارآفرینی 
- تألیف و گردآوری کتاب کارآفرینی در کسب وکار اینترنتی 
- تألیف و ترجمه کتاب 101 راه خلاق ایده‏یابی چه می‏شود اگر؟ 
- تألیف و گردآوری کتاب طراحی و تدوین طرح کسب و کار

سوابق اجرایی
- مدیرعامل بنیاد تعاون
- مدیرعامل سازمان صنایع و معادن بنیاد
- عضو هیئت مدیره چند شرکت بزرگ (ایران خودرو، پاک، بهران، مدار، ارج، نفت پاسارگاد، صنایع الکتریک، شرکت چوکا، صنایع شیر پگاه، گسترش کارآفرینی، سرمایه‏گذاری مسکن،  سرمایه‏گذاری دارویی تامین، کمپرسورسازی، صنایع شیر ایران، توسعه صنایع بهشهر، تاید واتر خاورمیانه و ... ) 
- عضو شورای سیاستگذاری سازمان توسعه تجارت
- مشاور شرکت سرمایه‏گذاری بانک ملی و شهرداری تهران
- بنیانگذار صنایع غذایی مائده                - بنیانگذار گروه غذایی کنارک
- موسس فروشگاه زنجیره‏ای باران دریان   - موسس خانه کارآفرینان ایران

دفعات مشاهده: 4786 بار   |   دفعات چاپ: 462 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز کارآفرینی دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .
Persian site map - English site map - Created in 0.18 seconds with 70 queries by YEKTAWEB 4122