[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده ::
معرفی افراد::
گروه فیزیک حالت جامد::
گروه فیزیک اتمی-مولکولی::
امور آموزش::
امور پژوهش::
آزمایشگاه‌های تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
تسهیلات پایگاه::
انجمن دانش آموختگان فیزیک::
::
سخنرانی ها

AWT IMAGE

..
اطلاعیه سقف نمره ی دکتری

..
نظرسنجی
سایت دانشکده فیزیک را چگونه ارزیابی می کنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
جستجو

جستجوی پیشرفته
..
اطلاعات تماس
AWT IMAGE
آدرس: تهران، میدان رسالت،خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده فیزیک
تلفن دفتر دانشکده : 77240477
شماره نمابر : 77240497
تلفن مستقیم آموزش: 77240179 
آموزش-کارشناسی: 73225856    
تحصیلات تکمیلی: 73225892
پست الکترونیک: physics@iust.ac.ir
..
:: دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۱۲/۱۲ | 
AWT IMAGEآقای سعید صالح اردستانی دانشجوی دکتری این دانشکده در تاریخ 13/ 12/92 ساعت 11 صبح در سالن سمینار ساختمان شماره 1 فیزیک از پایان نامه خود با عنوان " نقش لایه سدکننده اکسایتون ( بافر ) در سلول های خورشیدی آلی " به راهنمایی آقای دکتر رسول اژئیان دفاع خواهد کرد.

 آدرس پست الکترونیکی : saeedsard AT gmail.com

چکیده:

  مطالعه نقش میان لایه های کاتد و آند در سلول های خورشیدی آلی بخش اعظم این تحقیق را به خود اختصاص دادند. ابتدا با وارد کردن لایه بسیار نازک طلا بین لایه فعال CuPc و میان لایه آند PEDOT:PSS در سلول خورشیدی آلی دو لایه ای، افزایشی قابل توجه در عملکرد و طول عمر سلول بدست آمد. بعد از گذشت یک ماه تحت نگهداری در شرایط اتاق، نمونه هایی که از لایه طلا بهره می بردند، بازدهی برابر با 67% مقدار اولیه را نشان دادند، در حالیکه این مقدار برای نمونه های عاری از لایه طلا به کمتر از نصف مقدار اولیه آن افت پیدا کرد. اتصال پایدارتر فتالوسانین با طلا نسبت به PEDOT:PSS دلیل اصلی این بهبود معرفی می شود.

  مرحله بعدی این تحقیق روی نقش میان لایه کاتد LiF در سلول خورشیدی آلی مخلوطی با لایه فعال PCBM:P3HT متمرکز شده است. . با بازپخت مناسب دمایی و زمانی اندازه بلورهای نانوساختار P3HT و PCBM در شبکه در هم تنیده P3HT:PCBM به بهینه مقدار خود جهت تسهیل ترابرد الکترون و حفره می‌رسند. ولی بازپخت نمونه ها بعد از لایه نشانی کاتد Al اثر متفاوتی روی نمونه های دارای LiF و بدون LiF می گذارد. نمونه های بدون LiF عملکرد با روند پیوسته صعودی متناسب با زمان نشان دادند. از طرف دیگر، نمونه های شامل LiF نتایج بهتری در زمان های کمتر بازپخت نشان دادند . . اگرچه وجود LiF عموما منجر به بهبود شاخصه های سلول خورشیدی آلی می شود، اما آسیب آن ناشی از عملیات حرارتی بلند مدت به عنوان علت افت شدید در عملکرد سلول شناخته می شود. در مورد بازپخت پیش از لایه نشانی کاتد، نتایج متفاوتی بدست آمد بطوری که زمان 45 دقیقه بعنوان بهینه زمان برای پیش بازپخت معرفی گردید.

  همچنین نشان داده شد که استفاده از PCBM بعنوان میان لایه کاتد، بهبود در عملکرد سلول خورشیدی آلی مخلوطی P3HT:PCBM را به دنبال دارد. اصلاح پیوندگاه لایه فعال با کاتد Al بوسیله لایه های PCBM و LiF عامل رشد در عملکرد سلول ها می باشد.

دفعات مشاهده: 9723 بار   |   دفعات چاپ: 573 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 14 بار   |   0 نظر
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.21 seconds with 56 queries by YEKTAWEB 3897