Home Home Information Contact Site Map Library
English Site
   [صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
صفحه اصلی::
امور آموزش::
معرفی افراد::
امور پژوهش::
اخبار و رویدادها::
آئین نامه ها و فرمها::
تسهیلات پایگاه::
::
تقویم و فرمها
..
دفاعیه ها
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: برگزاری مراسم تقدیر از دانشجویان ممتاز سالانه
:: خدمت نظام وظیفه در قالب امریه سربازی در بنیاد ملی نخبگان
:: فجر انقلاب و دمیدن خورشید آزادی مبارک باد.
..
لینک های مفید..
سایت های معتبر

 ایران تک هاب (سافا)

اسکاپوس

انجمن شیمی ایران

سیویلیکا
..
:: دفاعیه دکتری، خانم هاشم زاده ::
 | تاریخ ارسال: 1392/12/6 | 

  دفاعیه دکتری در دانشکده شیمی

 

AWT IMAGE


  خانم فاطمه هاشم زاده دانشجوی دکتری شیمی، در تاریخ 18/12/1392 از رساله دکتری خودتحت عنوان " سنتز و شناسایی فوتوکاتالیست های نانوساختار بر پایه نیوبیم و بررسی کاربردهای فوتوکاتالیستی این ترکیبات " با راهنمایی آقایان دکتر رحیمی و دکتر غفاری نژاد دفاع خواهدکرد .

  استاد راهنمای اول: آقای دکتر رحیمی

  استاد راهنمای دوم: آقای دکتر غفاری نژاد

  هیات داوران: آقای دکتر ناصر صفری (دانشگاه شهید بهشتی)، آقای دکتر سعید رعیتی (دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی)، آقای دکتر محمدقربان دکامین، خانم دکتر بهشته سهرابی (دانشگاه علم و صنعت ایران)

  این جلسه ساعت15:00 روز یکشنبه در سالن آمفی تئاتر دانشکده مواد برگزار خواهد شد .

چکیده : با توجه به کارآمدی فوتوکاتالیست‏های بر پایه عنصر نیوبیم جهت انجام واکنش‏های اکسیداسیون پیشرفته از جمله حذف آلاینده‏های آلی و معدنی، در این تحقیق به سنتز، شناسایی و بررسی عملکردهای فوتوکاتالیستی این دسته از ترکیبات پرداخته شده است. فرآیند خودآرایی القا شده با تبخیر (EISA) جهت سنتز ساختارهای مزوپرس خالص Nb2O5 و جفت شده NiO-Nb2O5 مورد استفاده قرار گرفت. نتایج اسپکتروسکوپی نشری UV-vis ، کشیده شدن لبه جذبی هر دو دسته از نمونه‏های سنتزی به محدوده نور مرئی را نشان داد. نمونه Nb2O5 مزوپرس سنتز شده در دمای کلسیناسیون پایین‏تر با مساحت سطحی بالاتر، عملکرد فوتوکاتالیستی بالایی در رنگ زدایی از رنگدانه مالاکیت سبز تحت تابش نور مرئی نشان داد . نمونه هیبریدی NiO-Nb2O5 (0.4= Ni/Nb ) به دلیل اثر هم افزایی دو نیمه رسانا از نوع p(NiO) و n ( Nb2O5 ) و نیز جذب بالا در محدوده نور مرئی، فعالیت بالایی را در واکنش احیای همزمان Cr(VI) و رنگ زدایی متیل اورانژ (MO) تحت تابش نور مرئی نشان داد. نمونه Nb2O5 مزوپرس با مساحت سطحی حدوداً دو برابر نمونه سنتزی به روش EISA در راستای کاهش هزینه تولید، تحت یک روش هیدروترمال ساده با دمای پایین و فاقد ماده فعال سطحی آلی و تنها در حضور H2O2 به عنوان یک معرف دوستدار محیط زیست، حاصل شد و عملکرد فوتوکاتالیستی بالایی را در تخریب نوری ترفتالیک اسید تحت تابش نور UV ارائه نمود. از یک سیستم هیبریدی معرف فنتون و Nb2O5( Fe2+/H2O2/Nb2O5) برای اولین بار، جهت رنگ زدایی از محلول رنگی رودامین B استفاده شد که عملکرد بسیار بالاتری را نسبت به هر کدام از فرایندها به تنهایی نشان داد. ترکیبات ورقه ورقه شده با ویژگی‏های ساختاری و سطحی منحصر به فرد حاصل از ترکیب نیوباتی لایه لایه K4Nb6O17 با استفاده از معرف ورقه ورقه کننده تترابوتیل آمونیوم هیدروکسید (TBA+OH-) حاصل شد و به همراه گونه هیبرید شده با TiO2 جهت انجام واکنش اکسیداسیون بنزیل الکل تحت نور UV آزمایش شدند. گونه هیبریدی به دلیل مساحت سطحی بالاتر و نیز اثرات هیبرید شدن دو نیم رسانا، عملکرد قویتری را ارائه نمود.
دفعات مشاهده: 1830 بار   |   دفعات چاپ: 287 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 16 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
تهران - میدان رسالت- خیابان هنگام - خیابان دانشگاه علم و صنعت - دانشگاه علم و صنعت ایران - دانشکده شیمی - کدپستی 1674613114
Information: Phone+98 21 77240540-50 / Letter Email Us Selected Contacts | About this site | Privacy policies | © 2007 Iran University of Science & Technology