دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی عمران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۸/۲۹ | 

 

  دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی عمران

AWT IMAGE

  حجت حسین‌زاده، دانشجوی دوره دکتری دانشکده مهندسی عمران گرایش مهندسی آب، چهارم آذرماه سال 92، از رساله خود با عنوان « رویکرد چند مقیاسه در طراحی بهینه احیای بیولوژیکی آبهای زیرزمینی» دفاع خواهد نمود.

  چکیده این رساله که راهنمایی آن را دکتر محسن سعیدی بر عهده دارند به شرح زیر می‌باشد.

  مسائل مربوط به طراحی بهینه احیای آب­های زیرزمینی بسیار پیچیده، غیرخطی و از نظر محاسباتی پرهزینه هستند. یکی از مسائل مهم، زمان­بر بودن محاسبات طراحی است. روش­های مختلفی برای طراحی بهینه این مسائل مورد استفاده قرار گرفته که نتایج مناسبی را به همراه داشته است، اما اکثر آنها از نظر زمان اجرای محاسبات بسیار پرهزینه بوده­اند و هر رویکردی که منجر به کاهش زمان محاسبات شود از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. از طرفی دیگر این مسائل پیچیدگی­های زیادی در مراحل مدل­سازی به همراه دارند؛ مدل­سازی دینامیکی دوره­های مدیریتی و در نظر گرفتن اهداف مدیریتی مختلف می­تواند طراحی دقیق­تری را به تصمیم­گیرندگان ارائه دهد. برای احیای آلودگی هیدروکربن­های محلول در آبخوان، از ترکیب تکنولوژی احیای بیولوژیکی به همراه تکنولوژی غیردرجای پمپاژ-تصفیه استفاده شده و تابع هدف اصلی شامل مجموع هزینه­های تسهیلات مربوطه، نصب و پمپاژ بوده است.

  در گام نخست طراحی، سیستم احیا بصورت استاتیکی و دینامیکیمدل­سازی شده و نتایج بدست آمده نشان داده است که میزان هزینه با تغییر رویکرد به حالت دینامیکی حدود 3/13 درصد بهبود پیدا کرده است. گام بعدی در جهت طراحی هر چه دقیق­تر سیستم احیا بصورت چندهدفه انجام شده است. این مرحله در دو مدل پیشنهادی دو هدفه هزینه- تخطی از قید استاندارد غلظت و همچنین مدل هزینه و مدت زمان اجرای عملیات احیا، انجام شده است. نتایج منحنی مصالحه هزینه-تخطی، حساسیت بسیار هزینه را نسبت به قید غلظت نشان داده، بطوریکه با قبول تخطی کم در غلظت‌ها، هزینه­ها کاهش عمده‌ای را نشان می‌دهند. در مدل پیشنهادی هزینه-زمان، منحنی مصالحه مربوطه بدست آمده، حداقل زمان ممکنه برای انجام عملیات احیا و همچنین حداکثر زمانی که فرصت انجام عملیات احیا تا قبل از رسیدن توده آلودگی به چاه‌های کنترلی وجود دارد را نشان می‌دهد. در گام پایانی تحقیق از رویکرد چندمقیاسه برای کاهش زمان محاسبات استفاده شده است. شبکه­بندی ریز و درشت ساخته شده و نتایج نشان داد که با اعمال رویکرد چندمقیاسه در حالت 20 درصد شبکه درشت و 80 درصد شبکه ریز، هزینه محاسباتی در مقایسه با شبکه کاملاً ریز به میزان حدود 14 درصد کاهش یافته است.

 

 


کلیدواژه ها: آلودگی آبهای زيرزمينی | احيای بيولوژيکی | بهينه­يابی | چندهدفه | چندمقياسه |

دفعات مشاهده: 3943 بار   |   دفعات چاپ: 1313 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 67 بار   |   0 نظرCAPTCHA

  تمامی حقوق برای دانشگاه علم و صنعت ایران محفوظ است.