اولین همایش تخصصی اندازه گیری هیدروکربنها در صنایع نفت و گاز

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۸/۲۶ | 

  

  دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می کند:

  اولین همایش تخصصی اندازه گیری هیدروکربنها در صنایع نفت و گاز

AWT IMAGE

  اولین همایش تخصصی آموزشی «اندازه‌گیری هیدروکربنها (میترینگ) در صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی» بیست و بیست و یکم آذرماه ۱۳۹۲ در دانشگاه علم وصنعت ایران و با همکاری شرکت پایانه‌های نفتی ایران برگزار می‌شود.

  این همایش که اولین و بزرگترین گردهمایی مدیران، مسئولان و افراد مرتبط در حوزه اندازه‌گیری و تجهیزات اندازه‌گیری در کشور و منطقه می‌باشد، اهدافی نظیر هم‌اندیشی و تبادل تجربیات، آموزش و آگاهی افراد مرتبط، تعامل نزدیک افراد، شرکت‌ها و سازمان‌های ذیربط و آشنایی با مشکلات موجود در این حوزه و بحث روی راهکارهای ممکن برای رفع آنها و همچنین افق فناوریهای نوین اندازه‌گیری را در نظر دارد.

  ارتقای دانش میترینگ در کشور و توان علمی و فنی کارکنان و فعالان صنعت نفت؛ شناسایی ظرفیت‌های موجود در کشور در موضوع میترینگ؛ تلاش در جهت آموزش عملی و نظری موضوعات مختلف مرتبط با میترینگ؛ تلاش در جهت معرفی حساسیت‌های موضوع میترینگ در کشور و لزوم توجه بیشتر شرکتها و مراکز تحقیقاتی به آن؛ رصد فناوری‌های نوین در میترینگ و معرفی آنها به شرکت‌های داخلی؛ توسعه دانش میترینگ در کشور در جهت رفع مشکلات، دسترسی به دانش طراحی و ساخت انواع سیستم‌های میترینگ و پرووینگ مورد نیاز در کشور؛ تلاش در جهت ایفای نقش موثرتر در استانداردهای ملی (IGS, IPS) و بین الملل ی ( IP ، ISO ، ASTM ، API )، با توجه به شرایط خاص کشور در منطقه و نیز معرفی پتانسیل‌های موجود در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور در جهت رفع مشکلات میترینگ در کشور از دیگر اهداف برگزاری این همایش اعلام شده است.

  انواع فناوری های مربوط به میترینگ (اندازه گیری کمّی) نفت، گاز و فرآورده (تک فازی و چند فازی)؛ استانداردهای ملی و بین المللی در اندازه گیری نفت، گاز و فرآورده؛ عملیات پرووینگ و کالیبراسیون انواع میتر در صنعت؛ نگهداری و تعمیرات تجهیزات اندازه گیری و فناوری های نوین در اندازه گیری کمّی نفت، گاز و فرآورده محورهای این همایش تخصصی آموزشی می باشند.

  دکترسیدحسن هاشم‌آبادی(عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه و دبیر این همایش) در خصوص اهمیت برگزاری اولین همایش تخصصی آموزشی اندازه‌گیری هیدروکربنها (میترینگ) درصنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: اندازه‌گیری یکی ازمهمترین مباحث در مهندسی است که امروزه اهمیت ویژه‌ای در صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی پیدا کرده است. برای کنترل بهینه فرآیندها و همچنین فروش نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی لازم است تا اندازه‌گیری‌های دقیقی روی جریان سیال انجام گیرد. کشورما ن با دارا بودن منابع غنی نفت و گاز در سطح جهان به عنوان یکی از کشورهای تاثیرگذار در تعیین معادلات جهانی عرضه و تقاضای این محصولات با ارزش است اما باید این واقعیت را هم پذیرفت که در ایران موضوع اندازه‌گیری و کالیبراسیون علیرغم اهمیت آن متاسفانه آن طور که بایسته است به صورت تخصصی مورد توجه قرار نگرفته است. لذا لازم است تا مباحث مربوط به اندازه‌گیری و کالیبراسیون در کشور به خوبی مورد بررسی قرار گیرند و فناوری‌های روز دنیا شناسایی و مورد استفاده قرار گیرد.

  دبیر همایش افزود: اولین همایش تخصصی آموزشی اندازه‌گیری هیدروکربنها (میترینگ) درصنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی نگاهی ویژه و تخصصی هم به لحاظ فنی وآموزشی و هم به لحاظ پژوهشی به این مقوله دارد. در این همایش سعی شده تا تمام افراد و شرکتهای مرتبط و تاثیرگذار در این مقوله حضور داشته باشند. در این ارتباط می‌توان از شرکت‌های تابعه وزارت نفت شامل شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز، پخش و پالایش، پتروشیمی، بهینه سازی مصرف سوخت، موسسه و پژوهشگاه استاندارد، سازندگان سیستم های میترینگ و کالیبراسیون کشور، نمایندگی شرکت های معتبر دنیا در کشور و... نام برد. علاوه بر سخنرانی‌های کلیدی و نشستهای تخصصی، بخش‌های دیگری از جمله نمایشگاه تخصصی برای معرفی توانمندی‌ها و امکانات شرکتها و بخشهای مختلف فعال در زمینه اندازه‌گیری و تجهیزات اندازه‌گیری، ارائه مقالات پژوهشی در حیطه محورهای همایش و تقدیر از برگزیدگان و پیشگامان این حوزه برنامه‌ریزی شده است.

  گفتنی است گروه پژوهشی میترینگ در سال 1390 در دانشگاه علم و صنعت ایران با مشارکت جمعی از اساتید دانشگاه های کشور، فعالان امور تحقیقاتی مربوط به اندازه گیری کمّی هیدروکربن ها و همچنین افراد مجرب و فعال در صنعت مجوز فعالیت از وزارت نفت دریافت کرده است که تنها قطب فعال مورد تایید در کشور می باشد . این گروه پژوهشی با توجه به سابقه گذشته امکان ارائه مشاوره و اجرای پروژه های مربوط به میترینگ در کشور را دارا می باشد و در محورهای استانداردهای ISO ، ASTM ، IP ، IGS ، IPS ، API در زمینه اندازه گیری نفت، گاز و فرآورده؛ نقل و انتقال و بارگیری نفت، گاز و فرآورده؛ روش های دینامیک و استاتیک اندازه گیری نفت، گاز و فرآورده (مخازن ساحلی / نفتکش - میترینگ و ... )؛ طراحی ایستگاه های میترینگ؛ سیستم های نمونه گیری نفت خام؛ طراحی سیستم های میترینگ چند فازی؛ پرووینگ و کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری مایع، گاز و دو فازی فعالیت می‌نماید.

  لازم به ذکر است طی برگزاری این همایش، کارگاه آموزشی پرووینگ میترهای توربینی در محل پایانه جزیره خارگ و کارگاه آموزشی پرووینگ میترهای اولتراسونیک و میترهای PD در محل پایانه عسلویه برگزار خواهد شد. همچنین در نظر است کتابی تحت عنوان کتاب همایش تدوین و منتشر شود که حاوی سخنرانی‌ها، مقالات، شرکتهای حاضر در نمایشگاه و ... خواهد بود.

 


دفعات مشاهده: 4900 بار   |   دفعات چاپ: 1610 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 64 بار   |   0 نظرCAPTCHA

  تمامی حقوق برای دانشگاه علم و صنعت ایران محفوظ است.