[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده ::
معرفی افراد::
گروه فیزیک حالت جامد::
گروه فیزیک اتمی-مولکولی::
امور آموزش::
امور پژوهش::
آزمایشگاه‌های تحقیقاتی::
اخبار و رویدادها::
تسهیلات پایگاه::
انجمن دانش آموختگان فیزیک::
::
سخنرانی ها

AWT IMAGE

..
اطلاعیه سقف نمره ی دکتری

..
نظرسنجی
سایت دانشکده فیزیک را چگونه ارزیابی می کنید؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
جستجو

جستجوی پیشرفته
..
اطلاعات تماس
AWT IMAGE
آدرس: تهران، میدان رسالت،خیابان هنگام، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده فیزیک
تلفن دفتر دانشکده : 77240477
شماره نمابر : 77240497
تلفن مستقیم آموزش: 77240179 
آموزش-کارشناسی: 73225856    
تحصیلات تکمیلی: 73225892
پست الکترونیک: physics@iust.ac.ir
..
:: دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۱۲/۱۲ | 
AWT IMAGEخانم لیلا اسلامی دانشجوی دکتری این دانشکده در تاریخ 16/ 4/92 ساعت  15 بعد از ظهر در سالن سمینار ساختمان شماره 1 فیزیک از پایان نامه خود با عنوان "ترابرد وابسته به اسپین الکترون در  آرایه حلقوی نقاط کوانتومی " به راهنمایی استاد اول آقایدکتر ادریس فیض آبادی و استاد دوم  آقای دکتر مهدی اسماعیل زاده دفاع خواهد کرد.

آدرس پست الکترونیکی : leslami AT iust.ac.ir

چکیده:

     در این پژوهش اثر حضور ناخالصی مغناطیسی و برهم­کنش اسپین-مدار راشبا بر ترابرد اسپینی الکترون در حلقه کوانتومی و آرایه حلقوی نقاط کوانتومی بررسی شده است. با کمک روش موجبر در حلقه کوانتومی در حضور دو ناخالصی مغناطیسی رسانش اسپینی را بررسی کرده و نشان داده­ایم سیستم می­تواند بعنوان وارونگر اسپین عمل کند. سپس برهم­کنش اسپین-مدار راشبا را در حلقه مطالعه کرده­ و نشان داده­ایم حلقه کوانتومی بعنوان فیلتر اسپینی عمل می­کند.

       اثرات وجود برهم­کنش الکترون با ناخالصی مغناطیسی و برهم­کنش اسپین-مدار راشبا در آرایه حلقوی نقاط کوانتومی از دیگر موارد بررسی شده در این پژوهش است. با کمک تابع گرین ترابرد اسپینی در آرایه حلقوی سه نقطه کوانتومی را بررسی کرده­ایم. یکی از نقاط تحت برهم­کنش راشبا قرار داشته به ورودی و دو نقطه دیگر مغناطیسی بوده به خروجی­ها وصلند. نشان داده­ایم، اگر الکترونها با حالتهای اسپینی متفاوت وارد حلقه شوند، هر حالت اسپینی از یکی از خروجی­ها عبور می­کند. ناخالصی­های مغناطیسی نیز جریان اسپینی قابل تنظیمی در خروجی ایجاد می­کنند.

       در یک بررسی کامل­تر حلقه­ای از چهار نقطه کوانتومی با دو رابط را درنظر گرفته­ایم. دو نقطه کوانتومی مغناطیسی بوده و ممان­های آن­ها نسبت به راستای Z منحرف شده­اند. یکی از دو نقطه غیرمغناطیسی، تحت برهم­کنش اسپین-مدار راشبا قرار دارد. قطبش اسپینی محاسبه و نشان داده شده اگر الکترونهای اسپین قطبیده به سیستم تزریق شوند، در حضور ناخالصیهای مغناطیسی و با استفاده از پارامترهای کنترلی، می­توان قطبش اسپینی الکترون­ها را در خروجی تنظیم نمود.

       از دیگر مباحث در این پژوهش، بررسی تجمع اسپین در نقاط کوانتومی­است. یک آرایه حلقوی از چهار نقطه کوانتومی که دو نقطه واقع در محل اتصال رابطها با حلقه مغناطیسی هستند درنظر گرفته­ایم. نتایج نشان می­دهند نقاط کوانتومی مغناطیسی در نقاط غیرمغناطیسی انباشت اسپینی القا می­کنند. این انباشت با برهم­کنش کولمبی افزایش می­یابد. با تعبیه­ پتانسیل گیت روی نقاط غیرمغناطیسی و شار مغناطیسی درون حلقه، انباشت اسپینی در این نقاط قابل تنظیم است.

       در پایان اثر برهم­کنش کولمبی بر رسانش اسپینی حلقه کوانتومی دوگانه در حضور برهم­کنش راشبا را بررسی کرده­ایم. نشان داده­ایم، اگر ولتاژ بایاس به اندازه کافی بزرگ باشد، برخلاف طیف رسانش، جریان عبوری الکترون­ها از سیستم در اثر برهم­کنش کولمبی تغییر نمی­کند. همچنین نشان داده­ایم، سیستم می­تواند به­عنوان گیت­های منطقی AND و NOR رفتار کند.

واژه‌های کلیدی: حلقه کوانتومی، نقطه کوانتومی، اسپینترونیک، برهم­کنش اسپین-مدار راشبا، ناخالصی مغناطیسی

دفعات مشاهده: 8119 بار   |   دفعات چاپ: 709 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 47 بار   |   0 نظر
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.22 seconds with 56 queries by YEKTAWEB 3897