[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
قطب علمی" بهســــا"::
درباره مهندسی صنایع::
معرفی افراد::
امور آموزش::
امور پژوهش::
مرکز کامپیوتر::
دانشجویان::
اخبار دانشکده::
تقویم دانشکده::
تسهیلات پایگاه::
::
شعار دانشگاه علم و صنعت ایران

AWT IMAGE

..
..
مطالب علمی
..
تقویم دروس سمینار و پایان نامه دانشجویان کارشناسی ارشد

AWT IMAGE 

..
‌حمایت از پایان‌نامه‌ها
..
مراحل حذف اضطراری

AWT IMAGE

..
دفاعیـــه‌ ها

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE 

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
برنامه 8 ترمه (مقطع کارشناسی)

AWT IMAGE

..
«رونق تولید»

  

امسال مسئله‌ی «تولید» مطرح است. می‌خواهم مسئله‌ی تولید را به عنوان محور فعّالیّت قرار بدهم. مقصود خود از تولید را ان‌شاءالله در سخنرانی روز اوّل سـال توضیح خواهم داد که منظــور از تولید چیست. تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگــان و دشمنان را تأمین کند، هم میتواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّی می‌تواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند. لذاست که مسئله‌ی تولید به نظر من مسئله‌ی محوری امســـال است؛ لذا من شعـــار را امســال این قرار دادم: «رونق تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیـدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد. اگر این [طور] شد، امیدواریم که ان‌شاءالله حلّ مشکــل اقتصــادی راه بیفتد.سلام و صلـــوات و درود قلبی خودم را به پیشگاه ولیّ‌عصر (ارواحنا فداه) عرض میکنم و دعای آن بزرگوار را برای شما ملّت عزیز مسئلت میکنم و سعادت ملّت ایران و همه‌ی ملّتهایی که نوروز را گرامــی میدارند، از خدای متعال مسئلت می‌کنم.
«والسّلام علیکم و رحمه الله و برکاته»

..
امروز: یکشنبه مورخ ۴ اسفند ۱۳۹۸
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE

جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: جشن میلاد حضرت زهرا(س)، گرامیداشت روز زن و مقام مادر، ویژه کارکنان خانم دانشگاه / 29 بهمن 1398
:: دورۀ کارشناسی ارشد آموزش مهندسی
:: نشست و تبادل نظر با موضوع ارزیابی درونی کیفیت گروه آموزشی
:: مسابقه فرهنگی کارکنان/ کتاب: "فتنه ها"/ 16 دی 1398
:: برگزاری نشست مدیران محترم فرهنگی دانشکده ها با سرپرست محترم معاونت فرهنگی و اجتماعی / 17 دی 1398
..
نظرسنجی
نقطه قوت سایت دانشکده صنایع کدام گزینه است؟
درج اطلاعیه های آموزشی
درج اخبار کنفرانس ها و همایش ها
درج اخبار دانشجویان و عمومی
امکانات سایت( ارسال پیام، پرسش،نظر و...)
   
..
:: دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۳/۲۰ | 

 

AWT IMAGE

 

 عنوان رساله : تعیین اندازه انباشته و زمانبندی یکپارچه در محیط تولیدی چند مرحله ای با محدودیت ظرفیت

   

 دانشجو: رضا رمضانیان           E_Mail: reza.ramezanian@gmail.com

 استاد راهنما: دکتر سعیدی

 اساتید مشاور: دکتر تیموری، دکتر فتاحی

 تاریخ دفاع: یکشنبه 12/3/92

 

  چکیده

  تعیین اندازه انباشته و زمانبندی متعلق به دو سطح تصمیم‌گیری مختلف در برنامه‌ریزی تولید می‌باشند، بطوری‌که تعیین اندازه انباشته در سطح میان‌مدت و زمانبندی در سطح کوتاه‌مدت می‌باشد. این دو مساله دارای ارتباط نزدیکی می‌باشند زیرا نتایج مساله تعیین اندازه انباشته که مقادیر تولید در هر دوره را تعیین می‌کند به‌عنوان ورودی مساله زمانبندی می‌باشد. زمانبندی در سطح عملیاتی کارگاه با مشخص شدن میزان مورد نیاز هر محصول قابل اجرا خواهد بود. بنابراین برای دستیابی به جواب‌های با کیفیت بهتر می‌بایست وابستگی درونی بین این دو مساله در نظر گرفته شود و تصمیمات برنامه‌ریزی، می‌بایست بطور همزمان صورت پذیرد. هدف در مسئله تعیین اندازه انباشته و زمانبندی همزمان، تعیین مقادیر تولید و سطوح موجودی (کمبود) برای هر محصول در هر دوره و مشخص نمودن توالی تولید انباشته محصولات می‌باشد و تقاضای مشتری با کمترین هزینه کل تولید، تامین گردد.

  در این رساله، یک سیستم تولیدی چندکالایی چنددوره‌ای چندمرحله‌ای در نظر گرفته شده است و مساله تعیین اندازه انباشته و زمانبندی یکپارچه و همزمان در این محیط تولیدی با محدودیت ظرفیت ماشین‌آلات و راه‌اندازی وابسته به توالی با فرضیات عملی و واقعی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است. بطور کلی هدف این تحقیق مدل‌سازی ریاضی و حل مساله مورد نظر بصورت کارا می‌باشد. در مرحله مدل‌سازی، تا حد ممکن بر روی حذف فرضیات مدل‌سازی محدودکننده به منظور ارائه یک مدل ریاضی جهت تطابق بیشتر با واقعیت بیرونی، تمرکز می‌شود و در بخش حل نیز با توجه به اینکه مساله مورد مطالعه جزء مسائل NP-hard ( مارولیاس و سانگ، 2009؛ پینِدو، 2008) می‌باشد، روش‌های حل ابتکاری بر پایه مدل ریاضی و الگوریتم‌های فراابتکاری کارا برای مساله توسعه داده می‌شود.

  برای سیستم تولیدی چندمرحله‌ای مورد مطالعه، مدل‌های برنامه‌ریزی عددصحیح مختلط [1] کارا با رویکرد ظرف زمانی بزرگ با قابلیت تعیین همزمان اندازه انباشته محصولات مختلف و توالی آن‌ها، پیشنهاد گردیده است. رویکرد مدل‌سازی پیشنهادی منتج به کاهش چشمگیر تعداد متغیرهای باینری [2] و تعداد محدودیت‌ها مورد نیاز برای مدل‌سازی مساله می‌گردد. شرایط کارگاهی مختلف نظیر امکان انتقال راه‌اندازی، محدودیت عدم دسترسی ماشین‌آلات، هم‌پوشانی عملیات و وجود عدم قطعیت در محیط تولیدی مطالعه و مدل‌های ریاضی مورد نظر پیشنهاد می‌گردد. با توجه به پیچیدگی محاسباتی بالای مساله، برای به‌دست آوردن جواب‌های نزدیک به بهینه، روش‌های ابتکاری بر پایه برنامه‌ریزی ریاضی مختلط [3] در چهارچوب افق غلطان [4] ، الگوریتم ابتکاری ثابت و آزادسازی با افق غلطان و روش‌های فراابتکاری شامل الگوریتم تبرید شبیه‌سازی‌شده، الگوریتم بهینه‌سازی دسته ذرات و الگوریتم هیبرید مبتنی بر تبرید شبیه‌سازی‌شده و کرم شب‌تاب توسعه می‌یابد. برای دست‌یابی به جواب‌های بهتر و پایدارتر، پارامترهای الگوریتم‌های ارائه‌شده با استفاده از روش تاگوچی تنظیم می‌گردد. نتایج محاسباتی، عملکرد و کارایی روش‌های حل پیشنهادی را تایید می‌کند.

 

  واژه‌های کلیدی: تعیین اندازه انباشته و زمانبندی یکپارچه، تولید چندمرحله‌ای، محدودیت ظرفیت ماشین، راه‌اندازی وابسته به توالی، عدم دسترسی ماشین، هم‌پوشانی عملیات، عدم قطعیت، روش‌های ابتکاری و فراابتکاری.  [1] Mixed-integer programming (MIP) models

  [2] Binary variables

  [3] MIP-based heuristics

  [4] Rolling horizon

دفعات مشاهده: 5022 بار   |   دفعات چاپ: 1225 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 42 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .
Persian site map - English site map - Created in 0.15 seconds with 59 queries by YEKTAWEB 4054