دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی صنایع

  AWT IMAGE

 

  دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی صنایع

 خانم مهندس پرشنگ دوکوهکی، دانشجوی دوره دکتری دانشکده مهندسی صنایع گرایش مهندسی سیستم‌های اقتصادی اجتماعی، بیست و پنجم آذرماه سال91، از رساله خود با عنوان «توسعه نمودارهای کنترل مارکوف-مبنا برای پایش داده‌های دودویی همبسته» دفاع خواهد نمود.

  چکیده این رساله که راهنمایی آن را دکتر رسول نورالسناء و مشاوره آن را دکتر تقی اخوان نیاکی و دکتر کاظم نقندریان بر عهده دارند به شرح زیر می‌باشد.

  در این رساله، هدف، توسعه یک نمودار کنترل برای پایش تغییرات در نسبت معیوبیِ یک سری مشاهدات دودوییِ همبسته است، هم در فضای تک‌متغیره و هم در فضای چندمتغیره.

  در فضای تک‌متغیره، با درنظر گرفتن سری خودهمبسته ، به عنوان یک سری از اعداد صفر و یک، نمودار کنترلی بر اساس مدل زنجیره مارکوف دووضعیتی توسعه داده‌ایم. این نمودار کنترل را بر اساس شاخص «متوسط تعداد مشاهدات» ( ANOS ) با نمودارهایی که پیشتر توسعه داده شده‌اند، مقایسه کرده‌ایم. به علاوه، یک مطالعه موردی مربوط به پایش نرخ شیوع بیماری دیابت نوع2 را بررسی کرده‌ایم تا کاربردی‌بودن و عملکرد عالی این نمودار کنترل را نشان دهیم.

  در فضای چندمتغیره، ابتدا از رویکرد مارکوف برای مدل‌سازی داده‌های خودهمبسته استفاده کرده‌ایم. سپس تابع مَفصَل را برای تشکیل توزیع توأم دو سریِ خودهمبسته دودویی به‌کار گرفته‌ایم. در نهایت، بر اساس این توزیع توأم، یک نمودار جمع‌تجمعی را توسعه داده‌ایم و آن را نمودار جمع‌تجمعی مارکوف‌-‌کاپیولا ( CMCUSUM ) نامیده‌ایم. این نمودار کنترل را با جدیدترین و اثربخش‌ترین نمودار موجود در ادبیات موضوع ( MENN ) مقایسه کرده‌ایم. بر اساس شاخص ANOS ، عملکرد نمودار CMCUSUM ، نسبت به نمودار MENN مناسب‌تر نشان داده شده است. به علاوه، یک مطالعه موردی برای پایش همزمانِ دو بیماریِ همبسته دیابت نوع2 و چاقی بررسی شده است، در شرایطی‌که هر کدام از این بیماری‌ها یک ساختار خودهمبستگی دارد.

 

  واژه‌های کلیدی:

  نمودار جمع‌تجمعی، مدل دووضعیتی مارکوف، مشاهدات دودویی، خودهمبستگی، تابع مَفصَل

 

 


دفعات مشاهده: 5036 بار   |   دفعات چاپ: 1469 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 139 بار   |   0 نظرCAPTCHA

  تمامی حقوق برای دانشگاه علم و صنعت ایران محفوظ است.