دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی برق

 AWT IMAGE

 

  دفاعیه دکتری در دانشکده مهندسی برق

  آقای مهندس احمد آل‌احمد، دانشجوی دوره دکتری دانشکده مهندسی برق، سه‌شنبه بیست و یکم شهریور ماه سال 91، از رساله خود با عنوان«طراحی و پیاد‌ه‌سازی یک مبدل قدرت با مدیریت انرژی برای سیستم‌های پیل سوختی» دفاع خواهد نمود.

  چکیده این رساله که راهنمایی آن را دکتر سیدادیب ابریشمی‌فر و مشاوره آن را دکتر مصطفی محمدیان بر عهده دارند به شرح زیر می‌باشد.

  از جمله روش‌های تولید پاک انرژی الکتریکی، ژنراتورهای پیل سوختی است که ولتاژ الکتریکی تولیدی در پایانه‌های خروجی آن از نوع جریان مستقیم، تثبیت نشده و با پاسخ پویایی کُند است. به همین دلیل، همواره توان الکتریکی تولید شده در پیل سوختی توسط مبدل‌های الکترونیک قدرت به همراه باتری یا ابرخازن به مصرف‌کننده تحویل داده می‌شود، تا علی‌رغم رفتار الکتریکی نه چندان مناسب پیل سوختی، نیازهای مصرف‌کننده به خوبی تأمین شود. در این رساله یک نیروگاه خانگی، با توان نامی kW 5 و ولتاژ خروجی VAC 220، بر پایه پیل سوختی طراحی و یک نمونه آزمایشگاهی پیاده‌سازی شده است. از آنجا که ولتاژ خروجی این پیل در بار نامی برابر 32 ولت می‌باشد، طراحی مبدل‌ قدرت با بهره بزرگ و سازگار با پیل بسیار مشکل خواهد بود. برای این منظور در این رساله یک ساختار جدید برای مبدل الکترونیک قدرت پیل‌های سوختی معرفی شده است. این مبدل مناسب با کاربردهای پرتوانی است که ولتاژ تولیدی پیل آن بسیار کوچک‌تر از ولتاژ مورد نیاز مصرف‌‌کننده است. این ساختار شامل دو مبدل افزاینده DC و یک اینورتر با اتصال سری است که در ورودی آن، پیل سوختی و در خروجی آن، مصرف‌کننده قرار می‌گیرد. باتری نیز در میان دو مبدل افزاینده DC جایابی می‌شود. توان کلیدهای نیمه‌هادی این ساختار جدید، %45 کوچک‌تر از ساختارهای مرسوم است. در طبقه ورودی برای سازگاری با پیل سوختی، یک مبدل افزاینده DC از نوع 4 سطری پیاده‌سازی شده، که با استفاده از کنترل‌کننده PI ضد انباشتگی، نرخ دریافت جریان از پیل سوختی به میزان A/Sec 150 محدود شده است. با بررسی فیدبک‌های داخلی و خارجی در مبدل DC طبقه دوم و به خدمت گرفتن یک جبران‌ساز غیر‌خطی در آن، میزان نشت ضربان‌های جریان ورودی اینورتر تک‌فاز، به ورودی این مبدل که باتری به آن متصل است، به کمتر از %8/1 کاهش یافته است. همچنین برای پیاده‌سازی اینورتر تک‌فاز این نیروگاه خانگی، یک الگوریتم برای انتخاب بهینه فیلتر خروجی ارائه شده است. کنترل‌کننده این اینورتر از نوع لغزشی است که با استفاده از یک مدولاتور پالس، فرکانس کلیدزنی آن تثبیت شده است. این اینورتر با بازده %5/95 تمامی نیازمندی‌های کلاس یک از استاندارد IEC62040-3 را تامین می‌کند. کنترل‌کننده هر یک از مبدل‌ها در این مجموعه، غیرمتمرکز و محلی است و در صورت نیاز فیدبک‌های لازم را از دیگر مبدل‌ها نیز دریافت می‌کند.

 


دفعات مشاهده: 4124 بار   |   دفعات چاپ: 1483 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 168 بار   |   0 نظرCAPTCHA

  تمامی حقوق برای دانشگاه علم و صنعت ایران محفوظ است.