برگزاری جلسه فرهنگی با عنوان علوم فنی از منظر دینی

 AWT IMAGE

 

  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:

  عزمی لازم است تا دانشمندان ما با خودباوری و بیداری درونی به کار علمی و کشف بپردازند

  شانزدهمین جلسه فرهنگی ویژه اعضای هیات علمی دانشگاه، با سخنرانی دکتر مهدی گلشنی(عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی) تحت عنوان«علوم فنی از منظر دینی» برگزار شد.

  در این جلسه که روز دوشنبه 21 فروردین ماه 1391 در مجتمع فرهنگی حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد، دکتر گلشنی توضحات اجمالی از سیر صعودی و نزولی رشد علم در جوامع اسلامی، ایران و غرب در دورانهای مختلف گفت و در ادامه تصریح داشت: دانشمندان بزرگی همچون ابوریحان بیرونی و خواجه نصیرالدین طوسی، با عینک اسلامی و جهان­بینی به پدیده­های جهان می نگریستند و افرادی بودند که امور علمی را به تمام معنا، با اسلوب علمی روز انجام می­دادند و این وضعیت در جهان اسلام هم حاکم بود.

  وی تاکید کرد: در ایران در دورانهایی که تضارب افکار، زیاد بود (مانند دوران سامانیان و آل بویه)، بیشترین پیشرفت علم را شاهد بودیم و با خلافت متوکل عباسی و حاکمیت مکتب کلامی اشعری- که با فلسفه مخالفت داشت- علم در جهان اسلام رو به افول رفت به طوری که در عصر ملاصدرا که مصادف با پیدایش علوم جدید در غرب بود، علم در جهان اسلام و ایران در نقطه حضیض خود قرار گرفته بود.

  دکتر گلشنی سپس به آغاز پیشرفتهای علمی در غرب اشاره کرد و گفت: علم در اروپا با افرادی همچون گالیله و نیوتن و رنه دکارت شروع به درخشش کرد و محیط فکری درآن عصر هم مانند جهان اسلام، همان تفکر غالب عصر ابوریحان بیرونی و خواجه نصیر بود. نیوتن، موحدی بود که تمام دغدغه­اش این بود که علم و دینش با هم منطبق باشد اما یکصد سال بعد که مکانیک نیوتنی پیشرفت زیادی حاصل کرد، کم کم احساس استغنا از دین و خدا در علمای غرب پدیدار شد و دوره روشنگری، از انگلستان با مکتب دئیسم آغاز و در فرانسه منجر به انکار خدا شد.

  این استاد دانشگاه ضمن تبیین جایگاه دین و خدا در روند پیشرفت علم در غرب گفت: پیش­بینی این بود که در قرن نوزدهم، دین برچیده خواهد شد ولی حوادثی همچون جنگ جهانی اول و دوم و پیدایش مکاتب مختلف فلسفه علم در نیمه دوم قرن بیستم، باعث شد تصویر از میان برداشته شدن دین برچیده شود.

  دکتر گلشنی با این تصریح که بسیاری از رموز را می­توان از قران و حدیث، استخراج کرد گفت: نباید از این نکته غافل شد که قران فرمان «قل سیرو فی الارض...» را برای ما صادر فرموده و از ما خواسته است خودمان لذت کشف را درک کنیم و در مقابل عظمت طبیعت، دهشت زده شویم و تا کار علمی انجام ندهیم نمی­توان به اینها رسید.

  وی افزود: در دورانی که ما علم را از غرب کپی کردیم، آنقدر تحت تاثیر تکنولوژی قرار گرفتیم که خود علم را فراموش کردیم یعنی به هیچ یک از سفارشهای اسلام، علیرغم همه تاکیدات قران به علم، عمل نکردیم و با این همه نکات مثبت در دینمان، عقب ماندیم. امروز عزمی لازم است تا دانشمندان ما با خودباوری و بیداری درونی به کار علمی و کشف بپردازند. وی تصریح کرد: در جهان تخصصی ناگزیر امروز، باید وسعت دید داشت و برای دیگر رشته­ها نیز شأن قایل شد و از اینرو میان­رشته­ای­ها بسیار رایج شده­اند.

AWT IMAGEAWT IMAGE

 

 


دفعات مشاهده: 4216 بار   |   دفعات چاپ: 1313 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 199 بار   |   0 نظرCAPTCHA

  تمامی حقوق برای دانشگاه علم و صنعت ایران محفوظ است.