سخنرانی دکتر شکریه دراجلاس کانونهای هماهنگی دانش وصنعت

AWT IMAGE

 

سخنرانی رییس موسسه کامپوزیت در اجلاس سراسری کانون‌های هماهنگی دانش و صنعت

دکتر محمود مهرداد شکریه (رییس موسسه کامپوزیت ایران و استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه) در دومین اجلاس سراسری کانون های هماهنگی دانش و صنعت سخنرانی کرد.

دومین اجلاس سراسری کانون های هماهنگی دانش و صنعت با حضور بیش از 500 نفر از مقامات بلند پایه کشوری، روسا، مدیران و اعضای کانون های هماهنگی دانش و صنعت سراسر کشور در تاریخ 4/10/90 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید که در آن، دکتر محمود مهرداد شکریه (دبیر کانون هماهنگی مواد و محصولات کامپوزیتی) در میزگرد روسای کانون‌های هماهنگی بخش صنعت، در ارتباط با وضعیت فناوری کامپوزیت در کشور و راهکارهای توسعه آن، سخنرانی کرد.

وی با این توضیح که کامپوزیت ترکیبی از مواد مختلف برای رسیدن به خواص برتر است که این محصول در صنعت هوا و فضا، نفت، گاز و پتروشیمی، خودروسازی و موارد دیگر کاربرد دارد؛ گفت: متوسط سرانه تولید کامپوزیت در ایران در سال 75، 200 گرم بود و امسال این میزان به 1200 گرم رسیده و در واقع 6 برابر شده است. وی افزود: گردش مالی این صنعت در جهان 88 میلیارد دلار در سال است و در صورت تولید سرانه سه کیلوگرمی کامپوزیت در هر کشور، آن کشور در زمره کشورهای توسعه یافته در صنعت کامپوزیت محسوب می‌شود. دکتر شکریه خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشورمان از نظر متوسط سرانه تولید کامپوزیت، هم‌تراز با کشورهای منطقه از جمله ترکیه است و ایران، هم اکنون دارای 350 شرکت بزرگ و متوسط و 2000 شرکت کوچک در زمینه تولید مواد کامپوزیتی است.

دبیر کانون هماهنگی مواد و محصولات کامپوزیتی گفت: با شکل گیری کانون هماهنگی مواد و محصولات کامپوزیتی در سال 88، فعالیت مراکز دولتی، خصوصی، دانشگاه‌ها و مراکز سیاست گذار در عرصه تولید مواد کامپوزیتی با یکدیگر پیوند خورده و فعالیت‌های مختلفی از جمله ارزیابی طرح‌های تحقیقاتی برای اخذ حمایت‌های ملی، وام و تسهیلات، به منظور گسترش این صنعت انجام شده است. وی ادامه داد: نقشه راه توسعه علم و فناوری مواد کامپوزیتی در کشور تدوین شده و در این زمینه، مراکز مختلف در حوزه‌های ایده تا تحقیق، تحقیق تا طرح نیمه صنعتی و طرح نیمه صنعتی تا بازار شکل گرفته است.

 گفتنی است موسسه کامپوزیت ایران در نمایشگاه جانبی این اجلاس، با برپایی غرفه‌ای، فعالیت‌های خود در عرصه فناوری کامپوزیت را به نمایش گذارد.


دفعات مشاهده: 4994 بار   |   دفعات چاپ: 1420 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 221 بار   |   0 نظرCAPTCHA

  تمامی حقوق برای دانشگاه علم و صنعت ایران محفوظ است.