[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
دانشکده::
معرفی افراد::
امورآموزش::
امور پژوهش::
فضاهای تحقیقاتی::
اخبار::
آیین نامه ها و فرمها::
تسهیلات پایگاه::
تور مجازی ::
::
مجله بین المللی مهندسی معماری

AWT IMAGE

..
انجمن علمی معماری و شهرسازی

AWT IMAGE

..
وب سایت قطب علمی
AWT IMAGE
..
آزمایشگاه تحقیقاتی متعامل

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
نظرسنجی
سایت دانشکده معماری را چگونه ارزیابی می کنید:
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
   
..
:: دفاعیه دکتری ::

 AWT IMAGE

 

 

 آقای مرتضی صدیق در تاریخ 22/8/89 ساعت 18 در آمفی تئاتر دانشکده معماری از پروژه دکترای خود تحت عنوان "  تدوین معیارهای طراحی سایت های تفرجی ساحلی در جهت ارتقاء استفاده پذیری"  سایت مورد بررسی : سواحل استان مازندران ، به راهنمایی دکتر هاشم هاشم نژاد و دکترمحسن فیضی دفاع نمودند.

 

 چکیده

  سبک زندگی امروزی، به ویژه در کلانشهرها، فشارها و تنش­هایی را برای فرد ایجاد می­کند که به دلیل مشکلات شهر، به جز خروج از شهر به قصد تفرج راهی برای رهایی از این تنش­ها باقی نمی­گذارد. اما متأسفانه به دلیل کمبود راهکارها و رهنمودهای طراحی سایت­های تفرجی برون­شهری، بسیاری از این سایت­ها، علیرغم سرمایه­گذاری وسیع، مورد استقبال کاربران قرار نمی­گیرد.

  این پژوهش ابتدا توسط پرسشنامه و به شیوه پیمایشی به نگرش سنجی از کاربران سایت­های تفرجی سواحل دریای خزر در استان مازندران پرداخته و سپس با توجه به نتایج به­دست­آمده در نرم افزار Spss ، 7 عامل مؤثر در طراحی و مکانیابی سایت­های تفرجی را شناسایی نموده و روابط میان آن­ها به صورت مدلی ارائه داده است. در مرحله بعد این مدل توسط Amos تحلیل و برازندگی آن آزموده شده است. سپس بر اساس اهمیت و روابط عوامل، راهکارهایی توسط مهندسین مشاور جهت ارتقاء عوامل ارائه شده و توسط دست اندرکاران طراحی و اجرای سایت­های تفرجی کارآمدی آن­ها مورد سنجش قرار گرفته است.

  نتایج این پژوهش نشان می دهد که مؤثر ترین عامل در استفاده پذیری سایت­های تفرجی «حس ایمنی» بوده و در درجه بعد عوامل «چیدمان اجزاء فیزیکی»، «چیدمان گیاهان (خلوت گزینی)»، «هزینه» و «بستر» به ترتیب بیشترین نقش را در مکانیابی و طراحی سایت­های تفرجی سواحل دریای خزر دارند. نگرش سنجی دست اندرکاران نشان می­دهد که با ارائه راهکارهای طراحی و مکانیابی بر اساس نقش عوامل مختلف، می­توان استفاده پذیری سایت­های تفرجی را ارتقاء بخشید.

  کلمات کلیدی: سایت­های تفرجی، طراحی، مکانیابی، نظر کاربران، استفاده پذیری

دفعات مشاهده: 5016 بار   |   دفعات چاپ: 1127 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 112 بار   |   0 نظر
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان