[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
درباره دانشکده::
اخبار ::
کمک آموزشی::
آموزش::
پژوهش::
معرفی افراد::
زیر مجموعه ها::
دانشجویان::
امکانات::
تسهیلات پایگاه::
::
دفاعیه‌ها

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آزمایشگاه مرجع ترمز

AWT IMAGE

..
سرویس های صنعتی
..
بازدید علمی

گزارش‌های بازدید دانشکده

..
تالار افتخارات

AWT IMAGE

..
منشور اخلاقی

AWT IMAGE

..
:: تابع پاسخ فرکانسی ::

  تابع پاسخ فرکانسی

  تابع پاسخ فرکانسی [1] حاصل تقسیم پاسخ سیستم بر ورودی سیستم در فضای فرکانس تعریف می­شود (رابطه 1). و عموما با ماتریس H نشان داده می­شود. بطور مشابه، معکوس تابع پاسخ فرکانسی، حاصل تقسیم ورودی بر پاسخ سیستم در فضای فرکانس می­باشد که بطور عمومی با ماتریس Z نشان داده می­شود. اگر پاسخ سیستم به ترتیب تغییرمکان، سرعت و شتاب منظور شود، تابع پاسخ فرکانسی به ترتیب نرمی دینامیکی [2] ، جنبایی [3] و لختایی [4] خوانده می­شود. در این صورت معکوس تابع پاسخ فرکانسی به ترتیب سختی دینامیکی [5] ، امپدانس مکانیکی [6] و جرم آشکار [7] خواهد بود.

  رابطه (1-الف)

 

  رابطه (1-ب)

 

  رابطه (1-ج)

 

  صفر [8] و قطب [9] درایه­های ماتریس سختی دینامیکی به ترتیب به قطب و صفر در ماتریس نرمی دینامیکی تبدیل می­گردد. فرکانس­هایی که ماتریس سختی صفر می­شود و یا قطب ماتریس نرمی دینامیکی است، فرکانس تشدید [10] و فرکانس­هایی که قطب ماتریس سختی و یا صفر ماتریس نرمی دینامیکی است، فرکانس ضد تشدید [11] خوانده می­شود. درایه­های اشکال مختلف تابع پاسخ فرکانسی به شکل رابطه (2) تعریف می­شود. مثلا درایه­ی jk ا م ماتریس نرمی دینامیکی، حاصل تقسیم تغییرمکان گره­ی j ا م بر نیروی وارد شده در گره­ی k ام در فضای فرکانسی می­باشد وقتیکه باری در سایر گره­ها وارد نشود.

  رابطه (2-الف)

 

  رابطه (2-ب)

 

  رابطه (2-ج)

 

  شکل­های مودی و فرکانس­های ارتعاشی از تجزیه مقادیر سینگولار [12] ماتریس نرمی دینامیکی قابل محاسبه است. وقتی سیستم خود الحاق [13] با میرایی متناسب باشد، بردارهای ویژه حقیقی هستند و مقادیر ویژه بدلیل وجود میرایی مختلط هستند (رابطه 3-الف). در این حالت اگر میرایی غیرمتناسب باشد، بردارهای ویژه مختلط می­شود و بصورت و در می­آیند و مقادیر ویژه بجای بصورت مزدوج و می­گردد. در حالت عمومی که سیستم غیرخود الحاق با ماتریس­های سیستم غیرمتقارن می­باشد، سیستم بردارهای ویژه راست و چپ مختلط خواهد داشت (رابطه 3-ب)

  رابطه (3-الف)

 

  رابطه (3-ب)

 

  واضح است که اندازه­گیری معکوس تابع پاسخ فرکانسی از اندازه­گیری مستقیم تابع پاسخ فرکانسی عملی­تر است. چرا که برای اندازه­گیری مستقیم تابع پاسخ فرکانسی، تمام درجات آزادی جز یکی باید بسته شود، که در عمل کاری ناممکن است. حال آنکه معکوس تابع پاسخ فرکانسی با اعمال نیروی تحریک واحد دریکی از درجات آزادی و اندازه­گیری پاسخ در سایر درجات آزادی، قابل انجام است. همچنین باید توجه کرد با افزایش یا کاهش دقت مدلسازی و ایجاد تغییر در درجات آزادی، تابع پاسخ فرکانسی تغییر می­کند، حال آنکه معکوس تابع پاسخ فرکانسی، تغییری نمی­نماید.

  ماکزیمم­های تابع پاسخ فرکانسی نرمی دینامیکی، جنبایی و لختایی، متناظر با فرکانس­های تشدید سیستم و می­نیمم­های آن متناظر با فرکانس­های ضد تشدید می­باشد. بطور کلی، رفتار تابع قبل از فرکانس ضدتشدید تا نزدیکی فرکانس تشدید هر مود، به سختی آن مود بستگی دارد. در محدوده­ی رزونانس به میرایی مود بستگی پیدا می­کند و از اندکی پس از فرکانس تشدید تا فرکانس ضدتشدید دیگر، به جرم متناظر با آن مود وابسته است. تابع پاسخ فرکانسی المان سختی، میرایی ویسکوز و جرم در جدول (1) نشان داده شده است.

  جدول 1- تابع پاسخ فرکانسی المان سختی، میرایی ویسکوز و جرم

  سختی

  میرایی ویسکوز

  جرم

  پارامترهای تابع پاسخ فرکانسی

  

  

  

  

  نرمی دینامیکی

  

  

  

  

  

  

  

  

  جنبایی

  

  

  

  

  

  

  

  

  لختایی

  

  

  

    [1] frequency response function (FRF)

  [2] receptance

  [3] mobility

  [4] inertance

  [5] dynamic stiffness

  [6] mechanical impedance

  [7] apparent mass

  [8] zero

  [9] pole

  [10] resonance frequency

  [11] anti-resonance frequency

  [12] singular value decomposition

  [13] self adjoint

دفعات مشاهده: 7696 بار   |   دفعات چاپ: 1762 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 159 بار   |   0 نظر
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشکده مهندسی راه آهن دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد. استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.
Persian site map - English site map - Created in 0.26 seconds with 68 queries by YEKTAWEB 4241